Wałbrzych będzie grodzki

starowkaTo już niemal pewne. Dotarliśmy do projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przywrócenia naszemu miastu grodzkości! Wszystko wskazuje na to, że od początku przyszłego roku Wałbrzych będzie samodzielnym powiatem.

To już niemal pewne. Dotarliśmy do projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przywrócenia naszemu miastu grodzkości! Wszystko wskazuje na to, że od początku przyszłego roku Wałbrzych będzie samodzielnym powiatem.starowka

Projekt rozporządzenia trafił już do wszystkich ministerstw, które mają teraz go zaopiniować. Stanie się to bardzo szybko – mają czas do 22 czerwca, a już 26 czerwca projekt trafi pod obrady Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Po tym czasie projekt trafi na biurko premiera Donalda Tuska.
W uzasadnieniu do projektu czytamy m.in., że Wałbrzych przejmie dług powiatu w wysokości blisko 35 milionów złotych, przy czym budżet gminy zwiększy się z 360 do 450 milionów złotych, a powiatu ziemskiego zmniejszy ze 129 mln zł do zaledwie 38 mln zł.
Przypomnijmy, że Wałbrzych stracił status miasta grodzkiego od początku 2003 roku, po 4 latach funkcjonowania jako samodzielny powiat. Dziś jest jedynym ponad 100-tysiecznym miastem w Polsce, które nia ma statusu powiatu.
Rafał Palacz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *