W szkole w Strzelcach uczniowie są smart!

W październiku Szkoła Podstawowa im. K.K. Baczyńskiego w Strzelcach wzięła udział w ogólnopolskim konkursie Jestem SMART.

Uczniowie chcieli udowodnić, że są SMART, tj.:

  • Sprytni
  • Mobilni
  • Aktywni
  • Rozsądni
  • Technologicznie Zakręceni

czyli, że dzieciaki w Strzelcach są uczniami nowoczesnej szkoły!

1-1-SMART SP STRZELCE (1)

Konkurs był 3-etapowy, dlatego uczniowie przygotowywali się do niego kilka tygodni.

Na lekcjach informatyki w klasach starszych i na zajęciach komputerowych w klasach młodszych uczniowie zapoznali się z ideą konkursu oraz z nowymi technologiami. Pozyskana w ten sposób wiedza pozwoliła im, nie tylko wzbogacić swój warsztat uczniowski, ale i uaktywnić się poprzez przygotowanie do realizacji zadań konkursowych, samodzielną organizację przerw z wykorzystaniem urządzeń mobilnych. Uczniowie przeprowadzali m.in. zawody w grach komputerowych, wymieniali się doświadczeniami, chwalili swoimi umiejętnościami obsługi smartfonów i tabletów, robili ciekawe zdjęcia.

Piątoklasiści nakręcili film ukazujący możliwości rozsądnego korzystania z telefonów komórkowych w celu, np. wyszukania informacji potrzebnych do przygotowania się do zajęć szkolnych i rozwijania własnych pasji, odnalezienia drogi, rozwiązywania zadań z matematyki.

Kilkunastu chętnych uczniów wzięło udział w konkursie plastycznym, który polegał na wykonaniu pracy przedstawiającej możliwości wykorzystania urządzeń mobilnych
w różnych sytuacjach – do zabawy, nauki i rozwoju
. Uczniowie pracowali w komputerowych programach graficznych. Przy tworzeniu swoich małych dzieł musieli wykazać się wieloma umiejętnościami obsługi takiego programu. Niezbędne przy tym okazały się dodatkowe umiejętności, np. pracy z edytorem tekstu, poszukiwanie informacji czy różnej grafiki
w Internecie, znajomość operowania wieloma funkcjami programu graficznego.

Podsumowaniem wszystkich w/w działań było przeprowadzenie, w dn. 4 X 2016 r., Szkolnego Dnia Technologii. Uczniowie klas młodszych mieli zorganizowane zajęcia polegające na zabawach z wykorzystaniem własnych urządzeń mobilnych. Zabawy, w tym korzystanie z różnych aplikacji i gier, fotografowanie odbywały się pod kontrolą nauczycieli, którzy chętnie bawili się wspólnie ze swoimi wychowankami. Natomiast starsi uczniowie wzięli udział w prezentacjach swoich umiejętności obsługi komputera, tabletu, smartfona podczas wewnątrzszkolnego turnieju wiedzy praktycznej na temat wykorzystania tych urządzeń w życiu codziennym i w nauce.

W tym dniu udostępniono uczniom szkolną sieć Wi-Fi, aby mogli pod okiem nauczycieli ściągać sobie nowo poznane aplikacje ułatwiające życie każdego ucznia. Jedni uczyli się nowych możliwości własnego smartfona, a inni im w tym pomagali, ucząc mniej doświadczonych kolegów, jak korzystać z nowo zainstalowanego translatora, planu lekcji, czy interaktywnego słownika ortograficznego lub słownika polsko-angielskiego. Aby wszyscy korzystający ze szkolnego Internetu pamiętali, że biorą udział w konkursie Jestem SMART, udostępniona sieć Wi-Fi otrzymała właśnie nazwę „SMART”.

1-1-SMART SP STRZELCE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *