W świecie książek

Nauczyciele-bibliotekarze Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Sportowymi im. gen. Mariusza Zaruskiego w Świdnicy Monika Godula i Wanda Śliwowska przedstawiły swój sposób na popularyzację czytelnictwa podczas II Forum Wymiany Myśli Pedagogicznej w Świdnicy „W świecie książek”, które odbyło się  21 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

 

Nauczyciele-bibliotekarze Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Sportowymi im. gen. Mariusza Zaruskiego w Świdnicy Monika Godula i Wanda Śliwowska przedstawiły swój sposób na popularyzację czytelnictwa podczas II Forum Wymiany Myśli Pedagogicznej w Świdnicy „W świecie książek”, które odbyło się  21 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Forum zorganizowały Szkoła Podstawowa nr 8 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Świdnicy, Miejskiej Biblioteka Publiczna im. C.K. Norwida i Biblioteka Pedagogiczna w Świdnicy.

Wśród zaproszonych gości byli: prezydent Miasta Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, zastępca prezydenta Szymon Chojnowski, dyrektor Wydziału Oświaty i Kultury Tadeusz Niedzielski, dyrektor Wydziału Rozwoju Edukacji w Kuratorium Oświaty we Wrocławiu Małgorzata Sandecka, przewodniczący Komisji Oświaty  Jan Górski, dyrektorzy szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz nauczyciele.

Zebranych powitała pani prezydent, która niezwykle refleksyjnie opowiadała o swoich wyborach książkowych i pasji czytelniczej.

Następnie Agnieszka Nawrocka, kierownik świdnickiej Biblioteki Pedagogicznej przedstawiła referat o czytelnictwie dzieci i młodzieży oparty na wynikach Raportu Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Później nauczyciele bibliotekarze z Gimnazjum nr 3 w Świdnicy zaprezentowali pokaz multimedialny na temat „Wyborów książek” w swojej szkole. Odbyły się one 12 marca. Wybory zorganizowano w celu poznania i upowszechnienia faktycznych zainteresowań uczniów, aby dzięki temu dostosować księgozbiór biblioteki szkolnej do ich oczekiwań czytelniczych. Ponadto takie wydarzenia są znakomitym sposobem na kształtowanie postaw obywatelskich i omówienie zasad organizacji wyborów. Gimnazjaliści wskazywali tytuły najciekawsze, godne polecenia rówieśnikom. Dzięki ich głosom stworzono listę najpopularniejszych książek czytanych przez uczniów, którymi następnie wzbogacono zbiory biblioteki Gimnazjum Nr 3.

Z kolei Ewa Zielińska – kierownik Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci i Młodzieży– przedstawiła promocję czytelnictwa na przykładzie MBP w Świdnicy „Kto czyta, ten wie…”. W dalszym ciągu spotkania goście mogli obejrzeć sondę filmową przeprowadzoną wśród uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 w Świdnicy na temat czytelnictwa.

Po projekcji filmu odbył się panel dyskusyjny na temat kształtowania świadomego czytelnictwa. Ekspertami biorącymi udział w dyskusji byli: Agnieszka Frączek (dr habilitowany językoznawstwa, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci), Joanna Zagner-Kołat (ilustratorka książek dla dzieci), Agnieszka Nawrocka (kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Świdnicy) i Grażyna Karpa (polonistka z SP nr 8 w Świdnicy).

Na zakończenie spotkania dyrektor SP nr 8 Małgorzata Gryń-Chlebicka podziękowała organizatorom, ekspertom oraz wszystkim gościom za przybycie na II Forum Wymiany Myśli Pedagogicznej.

oprac. bfg, fot. użyczone

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *