Usuwanie chwastów

mniszek

mniszekChwasty pojawiają się w niemal każdym ogrodzie. Uporczywie wyrastają na rabatach pomiędzy roślinami ozdobnymi, na grządkach z warzywami oraz na trawnikach.

Chwasty pojawiają się w niemal każdym ogrodzie. Uporczywie wyrastają na rabatach pomiędzy roślinami ozdobnymi, na grządkach z warzywami oraz na trawnikach.

mniszek

Potrafią zagłuszyć uprawiane przez nas rośliny, osłabiać je, ograniczać ich wzrost i utrudniać im dostęp do substancji odżywczych. Co gorsza, chwasty potrafią szybko się rozsiewać lub odrastać z rozłogów. Dlatego musimy je regularnie usuwać. Najlepiej, gdy tylko wyrosną, zanim zdążą zakwitnąć i wydać nasiona. Jeżeli nie chcemy nadużywać szkodliwych chemikaliów, pozostaje pielenie, czyli samodzielne usuwanie chwastów ręcznie lub przy użyciu prostych narzędzi. Tradycyjne pielenie wiąże się niestety z długotrwałym przebywaniem w niewygodnej pozycji pochylonej lub wręcz na klęczkach. Ale nie musi tak być! Przedstawiamy sposoby na szybkie i łatwe pozbycie się chwastów.

Najtrudniejsze do usunięcia są chwasty wieloletnie, inaczej zwane też rozłogowymi. Należą do nich m.in. perz rozłogowy, ostrożeń polny, skrzyp polny, powój polny, babka lancetowata, mniszek pospolity, mlecz polny. Rośliny te z pozostałych w ziemi korzeni bardzo łatwo się odradzają, dlatego usuwanie tych chwastów trzeba przeprowadzić bardzo starannie i wyrwać je dokładnie z całymi korzeniami.

Wiele problemów chwasty sprawiają na rozsadnikach, w warzywnikach i innych miejscach, gdzie trzeba wybierać drobne chwasty spośród równie małych siewek roślin uprawnych. Czasem, w przypadku długo kiełkujących gatunków, chwasty potrafią wyrosnąć jeszcze zanim wysiane nasiona zdążą wykiełkować. Aby ułatwić pielenie takich miejsc wysiewajmy rośliny w rzędach. Metodę tę można zastosować nawet jeśli planujemy swobodną uprawę kwiatów wśród innych roślin ozdobnych – jeśli rzędy będą skośnie do brzegu rabaty, regularny układ z czasem przestanie być widoczny. W warzywniku dobrze jest oznaczać wysiane rzędy nasion za pomocą patyków lub sznurka i wstążek. Jeżeli siejemy nasiona powoli kiełkujące, warto do nich dodać nieco nasion szybko kiełkujących, jako wyznaczników rzędów. To pozwoli już przy pierwszym pieleniu zorientować się gdzie są rzędy i uniknąć uszkodzenia dopiero co kiełkujących nasion. Jako wyznaczniki rzędów nadają się nasiona rzeżuchy i rzodkiewki, kiełkujące już po kilku dniach – można nimi oznaczać rzędy wysianych nasion pietruszki, pasternaku, marchwi i cebuli, których siewki są znacznie później widoczne.

Usuwając chwasty z rabaty warto najpierw lekko wzruszyć glebę aby ją rozluźnić. Wówczas chwasty będzie łatwiej wyrywać. Po odchwaszczeniu glebę trzeba zagrabić aby z powrotem ją wyrównać.

Pamiętajmy też aby nie przystępować do odchwaszczania, gdy gleba jest zbyt wilgotna lub zbyt sucha. Na glebie suchej i piaszczystej najlepiej pieli się, gdy jest sucha lub jedynie lekko wilgotna (mocno wilgotna będzie się mazać i lepić do narzędzi). Gleba gliniasta powinna być natomiast wilgotna, ale nie mokra (zbyt sucha zaskorupia się, a mokra lepi do narzędzi i butów). W razie potrzeby przed odchwaszczaniem można lekko podlać rabatę.

Zabierając się do odchwaszczania grządek i rabat, warto też przygotować odpowiednie narzędzia. Tradycyjnie przydadzą się trój- lub czterozębne pazurki ogrodowe oraz motyczka. Dobrze też mieć rękawice i podkładkę pod kolana. Można kupić specjalne ogrodnicze podkładki pod kolana ale to zadanie doskonale spełni też kawałek pianki czy styropianu. Do usuwania dużych, wyrośniętych chwastów przyda się motyka lub nawet szpadel. Warto mieć też pojemnik na wyrwane chwasty. Wrzucajmy je od razu do pojemnika aby ich fragmenty nie pozostawały na rabatach.

Każdy, kto miał już do czynienia z pieleniem, wie jak bardzo jest to czasochłonne i męczące. Dlatego, szczególnie jeżeli musimy wypielić większe powierzchnie, warto pracę tą sobie ułatwić. I wcale nie chcę tu polecać szkodliwych chemikaliów do zwalczania chwastów. Jeżeli mamy już dosyć męczącego pochylania się nad zachwaszczonymi rabatami, warto natomiast sięgnąć po dostępne na rynku wyrywacze do chwastów marki Fiskars, które doskonale sprawdzają się przy usuwaniu dużych chwastów rozłogowych rosnących pod drzewami i krzewami oraz na trawnikach.

Wyrywacz do chwastów Fiskars to innowacyjne narzędzie, które pozwala na szybkie i skuteczne usuwanie chwastów z trawnika czy rabaty. Konstrukcja urządzenia sprawia, że wyrywanie chwastów jest łatwe i nie wymaga schylania się. Szczególnie polecam wyrywacz teleskopowy, który pozwala dostosować długość rękojeści do potrzeb osób o różnym wzroście.

Głęboko sięgające pazury wyrywacza chwytają korzeń z czterech stron i pozwalają na czyste oraz nieinwazyjne wyciągnięcie rośliny z gleby. Dzięki temu chwasty usuwamy trwale wraz z korzeniami, jednocześnie robiąc to bardzo precyzyjnie i bezpiecznie dla uprawianych obok roślin.

Narzędzie jest bardzo trwałe – zostało wykonane z aluminium i poliamidu wzmocnionego włóknem szklanym, pazury zaś z wysokowęglowej stali. Wyrywacz jest łatwy do utrzymania w czystości – po zakończonej pracy wystarczy umyć go pod bieżącą wodą. Dodatkowo zajmuje niewiele miejsca, co ułatwia jego przechowywanie.

Fiskars oferuje 2 wersje wyrywacza do chwastów, dostosowane do różnych potrzeb amatorów ogrodnictwa.

Wyrywacz do chwastów (wersja podstawowa):

  • konstrukcja narzędzia pozwala na komfortową pozycję pracy i łatwość użytkowania
  • usuwa roślinę wraz z długim korzeniem dzięki pazurom chwytającym korzeń z czterech stron
  • system uwalniania wyrywanych chwastów gwarantuje czystą pracę
  • waga: 917 g, długość: 998 mm

Teleskopowy wyrywacz do chwastów:

  • poza w/w atutami, wyposażony jest w teleskopowy trzonek o regulowanej długości (990 – 1190 mm), co pozwala na wygodne użytkowanie narzędzia osobom o różnym wzroście
  • waga: 1700 g

 

 

 

 

 

Na koniec warto zadać sobie pytanie – czy usunięte chwasty można przeznaczyć na kompost? Otóż wyrwane chwasty nadają się do kompostowania, z wyjątkiem tych, które zdążyły już wykształcić nasiona oraz tych z wyraźnymi objawami chorób – takie chwasty trzeba spalić lub głęboko zakopać. Wrzucone do kompostownika sprawią więcej problemów niż pożytku.

 

źródło: http://poradnikogrodniczy.pl/jak-skutecznie-usuwac-chwasty.php

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *