Udowodnili, że potrafią napisać artykuł

Zakończyła się pierwsza cześć stażu dziennikarskiego dla gimnazjalistów. Pod okiem opiekuna, grupa sześciu osób napisała artykuły prasowe, które niebawem ukażą się w lokalnych mediach oraz na stronie projektu edukacji medialnej – Telewizji Uśmiechu. Na koniec stażyści otrzymali referencje potwierdzające ich udział w warsztatach.

 

Zakończyła się pierwsza cześć stażu dziennikarskiego dla gimnazjalistów. Pod okiem opiekuna, grupa sześciu osób napisała artykuły prasowe, które niebawem ukażą się w lokalnych mediach oraz na stronie projektu edukacji medialnej – Telewizji Uśmiechu. Na koniec stażyści otrzymali referencje potwierdzające ich udział w warsztatach.

Wiosenny sezon stażu wystartował w połowie kwietnia. Pierwsza część zajęć obejmujących podstawy dziennikarstwa prasowego zakończyła się w poniedziałek, 18 maja. Zajęcia odbywały się w Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Długiej 33 w Świdnicy. Podczas warsztatów gimnazjaliści dowiedzieli się, na czym polega praca w gazecie, poznali mowę dziennikarzy mediów drukowanych oraz otrzymali wskazówki dotyczące ciekawego pisania testów do prasy.  – Mnie się bardzo te zajęcia podobały, ponieważ nauczyłam się, jak napisać dobry artykuł i jakie są fachowe nazwy np. lead, o których nigdy wcześniej nie miałam pojęcia – mówi Hanna Wis, uczennica klasy trzeciej Gimnazjum nr 1 w Świdnicy. – Zaskoczyło mnie pełne zaangażowanie z każdej strony i że nasze artykuły będę opublikowane. Cieszę się, że mogłam pracować w małej grupie pod opieką dziennikarza z prawdziwym doświadczeniem – dodaje Hanna Bieżyńska z klasy drugiej Gimnazjum nr 1 w Świdnicy.

Rolą opiekuna była też pomoc w wybraniu tematu artykułów, udzielanie wskazówek praktycznych, wskazywanie inspiracji i zachęcanie stażystów do dyskusji. – Staż bardzo mi się podobał, był dla mnie świetną przygodą oraz wspaniałą zabawą. Nigdy nie myślałam, że pisanie tekstu może mi sprawić taką radość – przyznaje Natalia Szaradowska z Gimnazjum nr 4 w Świdnicy.  – Dzięki zajęciom mogłam rozwinąć swoje pasje i poznać wiele różnych zwrotów dziennikarskich oraz zastosować je w praktyce.  Ponadto bardzo dobrze się bawiłam i było to dla mnie niezapomniane wydarzenie – dodaje jej koleżanka Zuzanna Kostuń.

Przez miesiąc powstało sześć tekstów na rozmaite tematy, które już wkrótce zostaną opublikowane. Do każdego gimnazjalista musiał także przygotować zdjęcie. Poziom napisanych artykułów jest wysoki. W młodych ludziach drzemie ogromny potencjał. Na warsztatach znalazła się cała kuźnia autorów, którzy mają szansę na późniejsze zaistnienie w świecie dziennikarskim. – Staż był bardzo interesujący, pouczający i w tak krótkim czasie dowiedziałam się, jak pisać reportaż – nie kryje zadowolenia Alicja Januś, uczestniczka. Jej kolega z Gimnazjum nr 3 w Świdnicy potwierdza, że na zajęciach nauczył się wiele przydatnych rzeczy. – Na pewno będę je milo wspominał – zaznacza Kacper Pietrzak.

Dla gimnazjalistów to nie koniec dziennikarskiej podróży.  – Staże odbywają się w dwóch cyklach: w kwietniu, maju, czerwcu, a następnie we wrześniu, październiku i listopadzie – mówi Maria Zięba z Fundacji Spichlerz Kultury. – Opiekunowie staży to świdniccy dziennikarze. Każdy z nich opiekuje się stażystami przez miesiąc.

Projekt Fundacji Spichlerz Kultury dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Honorowym patronem „Telewizji Uśmiechu” jest Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Medialnie wydarzeniu patronuje m.in. redakcja „Wiadomości Świdnickich”.

Beata Figurna-Garbiec

{fcomment}

{gallery}galerie/150520staze{/gallery}

 

 

                      

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *