Uciekał policji autem i pieszo

Nie miał prawa jazdy. Pojazd, którym się poruszał był beż ważnych badań i aktualnego ubezpieczenia. Co więcej, kierujący był poszukiwany przez policję.

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy po pościgu zatrzymali 17-letniego mieszkańca powiatu świdnickiego, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Nastolatek jechał bez uprawnień do kierowania, samochód nie miał ani badań technicznych ani ubezpieczenia. Ponadto był poszukiwany przez policję  Do zatrzymania nastolatka  doszło w gminie Marcinowice, podczas rutynowego, wieczornego patrolu. W miejscowości Śmiałowice policjanci zauważyli pojazd marki VW Polo, który na widok  radiowozu znacznie przyśpieszył. Funkcjonariusze jadąc bezpośrednio za pojazdem włączyli sygnały świetlne i dźwiękowe, dając tym samym jasny sygnał kierowcy do zatrzymania pojazdu. Ten jednak nie reagował. Podjęto  natychmiast pościg. W miejscowości Wierzbna  mężczyzna nie widząc dalszych szans ucieczki autem opuścił je i zaczął uciekać pieszo. Nie oddalił się za daleko. Po chwili był już w rękach policjantów. Zatrzymanym okazał się 17 –latek. Został przebadany na zawartość alkoholu w organizmie. Badanie przeprowadzone przez funkcjonariuszy wykazało, że jest trzeźwy. Sytuacja zmieniła się, gdy sprawdzono  policyjną bazę. Wynikało z niej, że nie posiada i nigdy nie posiadał uprawnień do kierowania. Samochód,  którym się poruszał nie miał badań technicznych i ubezpieczenia, a młody mężczyzna jest poszukiwany na podstawie nakazu doprowadzenia do Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego wydanego przez Sąd Rejonowy w Świdnicy. Teraz za swoje czyny odpowie przed sądem. Grozić mu może kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

 Przypomnijmy: Od dnia 1 czerwca 2017 r. obowiązują nowe przepisy ruchu drogowego, które zakładają surowe kary dla piratów drogowych. Warto pamiętać, że kary dotyczą nie tylko prowadzenia samochodów, ale wszystkich pojazdów uczestniczących w ruchu drogowym, a więc także: traktorów, ciągników, kombajnów, cystern. Kto nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, pomimo wydania przez policję polecenia przy użyciu sygnałów świetlnych i dźwiękowych, podlega karze pobawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *