Tym razem Wałbrzych
Pod honorowym patronatem prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja ukazała się nowa publikacja świdnickiego wydawnictwa „Errata” – „Wałbrzych na dawnych pocztówkach”.
Pod honorowym patronatem prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja ukazała się nowa publikacja świdnickiego wydawnictwa „Errata” – „Wałbrzych na dawnych pocztówkach”.
To kolejny tom serii wydawniczej, w ramach której ukazały się między innymi albumy „Świdnica na dawnych pocztówkach”, „Powiat świdnicki na dawnych pocztówkach” i „Gmina Świdnica na dawnych pocztówkach”.
– Bardzo się cieszę, że mogłem wesprzeć tak cenną inicjatywę. Poznanie przeszłości naszego pięknego miasta jest ważnym elementem rozwijania i pielęgnowania lokalnego patriotyzmu i utożsamiania się z naszą małą Ojczyzną – mówi prezydent Roman Szełemej.
W prace związane z powstaniem albumu zaangażowali się dziennikarze „Tygodnika Wałbrzyskiego” i „Nowych Wiadomości Wałbrzyskich”, a także Muzeum Okręgowe w Wałbrzychu, które jest partnerem merytorycznym publikacji. Jest to pierwsza, tak obszerna publikacja poświęcona dawnemu Wałbrzychowi, w oparciu o pocztówki wydane w okresie od połowy XIX wieku do początków 1945 r. Autorem publikacji, podobnie jak i w przypadku wcześniejszych albumów, jest Andrzej Dobkiewicz.
Album zawiera ponad 300 starych pocztówek, prezentujących wybrane fragmenty miasta w jego obecnych granicach administracyjnych. Z kilkoma wyjątkami przedstawiają one przede wszystkim architekturę miasta, która jest tematem przewodnim albumu. Oczywiście ze względu na objętość publikacji, nie jest to jeszcze pełny zbór pocztówek dotyczący tej tematyki.
– W ostatnich latach daje się zauważyć wzrost zainteresowania historią ziem, które w 1945 roku znalazły się w granicach Polski. Nie inaczej jest na Dolnym Śląsku, który ze względu na swoją niezwykle bogatą historię, jest niezwykle atrakcyjnym obszarem badań nie tylko dla zawodowych historyków, ale również dla pasjonatów i badaczy amatorów przeszłości. Nasze wydawnictwa, kierowane do bardzo szerokiego kręgu odbiorców wpisują się znakomicie w tę tendencję, dając możliwość poznania wyglądu miejscowości naszego regionu przed wielu laty, a w pewnym sensie także umożliwia poznanie zwyczajów i warunków życia ich mieszkańców – mówi prezes wydawnictwa „Errata” Ewa Cuban.
W tej chwili trwają zaawansowane prace nad czterema kolejnymi pozycjami serii. Jakiej tematyki będą dotyczyć?
– To niespodzianka. Nie chcemy przedwcześnie jej zdradzać, ale część z naszych planów wydawniczych zostanie zrealizowana jeszcze w tym roku – dodaje Ewa Cuban.
Album „Wałbrzych na starych pocztówkach” jest tradycyjnie wydany na papierze kredowym, w pełnym kolorze oraz sztywnej oprawie i podobnie jak wcześniejsze tomy, można nabyć w Świdnicy – w księgarni „Eureka” oraz w redakcji „Wiadomości Świdnickich”.
(BFG)