Tydzień z dokumentem

Już w najbliższy poniedzałek startuje 9. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych”. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Przyszłość jest dziś” – festiwalowy program eksploruje nowe formy dokumentalne, od wirtualnej rzeczywistości po animadoki.

okiemmodychhhh
Wyjątkową sekcją w programie „Okiem Młodych” będzie przegląd „Czasoprzestrzenie VR” – druga, po łódzkiej, odsłona cyklu prezentującego najlepsze filmy i doświadczenia artystyczne wirtualnej rzeczywistości z całego świata. Podobne przeglądy odbyły się dotąd w ramach festiwali Sundance i SXSW w Stanach Zjednoczonych, największe europejskie imprezy filmowe, takie jak Cannes czy Berlinale, również umieściły w swoich tegorocznych programach doświadczenia VR, jednak trzydniowy pokaz tak szerokiego i różnorodnego repertuaru jest przedsięwzięciem pionierskim w tej części świata.

W ramach „Czasoprzestrzenie VR” na Okiem Młodych zostanie pokazanych 18 filmów zrealizowanych w wirtualnej rzeczywistości wyselekcjonowanych przez kuratora przeglądu, Jacka Nagłowskiego. Doświadczenia zostały pogrupowane w 5 półgodzinnych bloków: trzy z nich są dedykowane filmom dokumentalnym, jeden reportażom, a jeden prezentuje najciekawsze krótkie formy pozadokumentalne cinematic VR. Doświadczać będziemy m.in. wyprodukowanego przez ARTE „Notes On Blindness: Into Darkness” w reżyserii Arnaud Colinarta i Amaury’ego la Burthe’a oraz prace weteranów VR – kanadyjskiego studia Felix & Paul, serię „Nomads”, czyli antropologiczny dokument o wędrownych plemionach. W wirtualną rzeczywistość zanurzymy się między 16 a 18 września na Dworcu PKP w Świdnicy. Wstęp na wydarzenie jest wolny, obowiązują zapisy dostępne od 12 września na stronie www.okiemmlodych.pl/czasoprzestrzenievr oraz w Centrum Festiwalowym w Świdnickim Ośrodku Kultury.

Zwiastun „Notes On Blindness: Into Darkness”: https://www.youtube.com/watch?v=W2eTgbyiY_0
W ten sam weekend nowatorskie sposoby dokumentalnej opowieści zgłębiać będziemy i podczas otwartych warsztatów. W piątek i sobotę (16 września – I i III LO /spotkanie dla uczniów/, 17 września – sala teatralna ŚOK) wraz z Fundacją Sztuki Współczesnej „In Situ” i reżyserem oraz jurorem Konkursu Głównego 9. „Okiem Młodych” Piotrem Stasikiem przyjrzymy się nowym formom filmowym. Co to są cross-media? Czy można połączyć film z lodówką albo rowerem? Po co szuka się nowych filmowych form opowieści? Czy te poszukiwania się udają? Warsztat będzie również okazją do przyjrzenia się powstającej właśnie dokumentalnej „Operze o Polsce” – próbie połączenia filmu dokumentalnego i opery.

Do tematyki wirtualnej rzeczywistości powrócimy podczas spotkania „Cinematic VR – Początek nowego medium” (17 września, sala teatralna ŚOK) – o tym, jakich rodzajów doświadczeń VR możemy spodziewać w najbliższej przyszłości opowie Jacek Nagłowski, filmowiec, producent i kurator „Czasoprzestrzenie VR”. Ostatniego dnia festiwalu wraz z Marcinem Podolcem – autorem animadoków „Dokument” i „Olbrzym” oraz komiksów reporterskich, laureatem Złotego Oka 2015 i jurorem tegorocznego Konkursu Głównego – zaprosimy widzów na warsztat „Animadok – jak to jest możliwe? Warsztat realizacji dokumentu animowanego”. Twórca opowie o nowej jakości tworzonej przy pomocy dwóch pozornie wykluczających się narzędzi – animowanych wizji i prawdziwych historii.

 

Temat nowych mediów pojawi się i w pełnych metrażach pokazywanych podczas 9. edycji Festiwalu, m.in. w filmie „Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci”, najnowszy dokument niemieckiego mistrza Wernera Herzoga.
Pełen program „Okiem Młodych” znajdą Państwo na stronie PROGRAM
Na 9. „Okiem Młodych” zapraszają Świdnicki Ośrodek Kultury i Wrocławska Fundacja Filmowa.
Do zobaczenia w kinie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *