Tłumy na Orszaku Trzech Króli (FOTO/VIDEO)

orszak

orszakKilka tysięcy osób uczestniczyło w tegorocznym Świdnickim Orszaku Trzech Króli. Kolorowy korowód, który przeszedł ulicami Świdnicy już po raz trzeci, odbył się tradycyjnie w uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia. 


Kilka tysięcy osób uczestniczyło w tegorocznym Świdnickim Orszaku Trzech Króli. Kolorowy korowód, który przeszedł ulicami Świdnicy już po raz trzeci, odbył się tradycyjnie w uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia. 

orszak

Orszak Trzech Króli wystartował kilkanaście minut po godzinie 14.00 z placu Jana Pawła II. Następnie przeszedł ulicami: Długą, Wrocławską, 1 Maja, placem św. Małgorzaty, Franciszkańską i na koniec tłumnie zgromadził się  w  Rynku.   – Myślę, że Rynek świdnicki jeszcze nigdy nie widział takiej rzeczy ludzi, która się dzisiaj na Orszaku Trzech Króli zgromadziła. Ja będąc jedenasty rok w Świdnicy jeszcze takiego licznego przybycia mieszkańców naszego miasta nie widziałem – mówił bp Ignacy Dec. Chętnych do wzięła udziału w jasełkach z roku na rok przybywa. Joanna Kaptur z Fundacji Małżeństwo Rodzina szacuje, że tegoroczne jasełka przyciągnęły około 6 tysięcy uczestników.

Całość rozpoczęła się od rozesłania Mędrców, a zakończyła pokłonem Dzieciątku Jezus. Orszak tradycyjnie poprowadził biskup Ignacy Dec jako pasterz, który szedł wraz z biskupem elektem Waldemarem Pytlem oraz posłanką na Sejm RP Teresą Świło. Za nimi podążali trzej królowie ze swoimi świtami.

{youtube}Hscj8GbeUI0{/youtube}

Po raz pierwszy w orszaku zaprezentowały się drużyny małych lecz dzielnych rycerzy. Na ich tarczach przedstawiono patronów siedmiu świdnickich parafii. Każda drużyna miała swój kolor i szła pod jedną z trzech kolorowych flag: czerwoną, zieloną i niebieską.

Jako co roku przy ul. 1 Maja byliśmy świadkami walki aniołów z diabłami. Widowisko uliczne przedstawiły osoby z Domowego Kościoła. W dymie i huku archanioł pokonał szalejące wśród ludzi zło.  

Dla uczestników przygotowano 3,5 tys. koron oraz 2 tys. śpiewników.

Hasło, które przyświecało tegorocznemu orszakowi to „Pokój, radość, rodzina: proszę, dziękuję, przepraszam”.

Organizacją Orszaku Trzech Króli, Świdnica dołączyła do grona największych ulicznych teatrów w Europie oraz do 330 polskich miejscowości, w których w tym roku zostały wystawione te wyjątkowe jasełka.

 tekst i foto Beata Figurna-Garbiec, video Mariusz Ordyniec

{fcomment}

{gallery}galerie/150106orszak{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *