Trwa Kongres Turystyki Polskiej. Nagrody wręczone (FOTO)

W Świdnicy trwa jedna z najważniejszych w tym roku debat publicznych na rzecz rozwoju turystycznego kraju. Kongres Turystyki Polskiej rozpoczął się wczoraj w miejskim teatrze. Podczas inauguracji wręczono nagrody i wyróżnienia. Tytuł Turystycznego Produktu Roku przyznano dla Kościoła Pokoju w Świdnicy oraz dla Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej. Wczorajszy dzień zakończył się koncertem Zbigniewa Wodeckiego.

kongres turystyki 2016 (23)

Galę otwarcia w świdnickim teatrze prowadził dziennikarz Filip Chajzer.

Jako pierwsza głos zabrała prezydent Świdnicy.

– Dla mnie najważniejszą rzeczą jest to, abyśmy my jako gospodarze naszych miejscowości nauczyli się, jak wykorzystywać ten ogromny potencjał, jaki jest nam dany, aby turystyka rozwijała się jak najlepiej. Myślę, że te trzy dni przyniosą nam naukę: Jakiego wsparcia możemy udzielić przedsiębiorcom z branży turystycznej, jak tworzyć strategie, jak umieć promować to, co czasami dla nas jest oczywiste, a dla turystów niekoniecznie. Ja oczywiście uważam, że to Świdnica jest najpiękniejszym miejscem na świecie i będę robić wszystko, aby przyciągnąć tutaj jak największą rzeszę turystów – mówiła Beata Moskal-Słaniewska.

Wiceminister sportu i turystyki Dawid Lasek podkreślił, że to wydarzenie ma przełomowe znaczenie. – Jesteśmy tu zebrani po to, aby rozmawiać o kondycji polskiej turystyki i o tym, co tak naprawdę mamy wspólnie zrobić, żeby te pozytywne trendy, które widzimy ustabilizować i sprofesjonalizować branże, a także nas wszystkich – mówił wiceminister i dodał, że oczekuje wniosków, które pomogą w ministerstwie kierować pewne rozwiązania prawne, organizacyjne, a także finansowe.

NAGRODY:

Przyjazna Gmina 2016 oraz Turystyczny Produkt / Turystyczna Usługa Roku 2016

Już po raz ósmy redakcja Forum Biznesu skierowała zaproszenie do polskich miast i gmin do udziału w programie, który ma na celu wyłonienie najlepszych samorządów w Polsce, wskazanie kierunków rozwoju, a także promocję gmin w zakresie gospodarczym, społecznym, ekologicznym, turystyczno-przyrodniczym i historyczno-kulturowym. Tytuł „Przyjazna Gmina 2016” jest potwierdzony certyfikatem „Przyjazna Gmina 2016” oraz statuetką, którą otrzymały następujące samorządy:

– w kategorii gmin miejsko-wiejskich do 20 tys. mieszkańców:

TARCZYN, woj. mazowieckie (nagrodę odebrała Barbara Galicz, burmistrz Tarczyna)

Tę 10-tysięczną gminę cechują atrakcyjne tereny inwestycyjne i przyjazne nastawienie wobec przedsiębiorców. Rozwojowi sprzyja również atrakcyjne położenie Tarczyna nieopodal Warszawy. Ta owocowa stolica Polski z wieloletnimi tradycjami ogrodniczymi pięknieje z każdym rokiem, łącząc standardy nowoczesności z kultywacją wspaniałych tradycji. Gmina posiada świetne warunki do hipotrapii, turystyki konnej i wędkarstwa.

SOBÓTKA, woj. dolnośląskie (nagrodę odebrał Krzysztof Szczeponik, zastępca burmistrza Sobótki)

To 12-tysięczna gmina o charakterze rolniczym, przemysłowym, usługowym i turystycznym, czemu sprzyja położenie u stóp majestatycznego masywu Ślęży. Przepiękne krajobrazy i kompleksy leśne Ślężańskiego Parku Krajobrazowego z licznymi zabytkami archeologicznymi zachęcają do pieszych wędrówek i czy uprawiania turystyki rowerowej.

WIERUSZÓW, woj. łódzkie (nagrodę odebrał Rafał Przybył, burmistrz Wieruszowa)

Wieruszów to 15-tysięczna gmina zróżnicowana kulturowo o dużym potencjale społeczno-gospodarczym. Turystów przyciąga urokliwa rzeka Prosna, słynna Aleja Dębów, a także jedyna w Polsce „Aleja Olimpijczyków i Paraolimpijczyków”. Wieruszów to debiutant w Programie “Przyjazna Gmina”. Serdecznie gratulujemy!

MIĘDZYCHÓD, woj. wielkopolskie (nagrodę odebrał Krzysztof Wolny, burmistrz Międzychodu)

To gmina, którą zamieszkuje ponad 18 tys. osób. Międzychód to malownicze krajobrazy, czyste jeziora, piękne kompleksy leśne, a także rześkie i nasycone zapachem borów powietrze. Turystów czaruje ciekawy i piękny układ urbanistyczny miasta, położonego na przesmyku miedzy jeziorem a rzeką Wartą. Niezwykłą atrakcją miasta jest źródło artezyjskie z ozdobną pompą, z bijącą z głębokości 90 metrów wodą o właściwościach leczniczych.

– w kategorii gmin miejsko-wiejskich od 20 tys. do 30 tys. mieszkańców:

GÓRA KALWARIA, woj. mazowieckie (nagrodę odebrał Dariusz Zieliński, burmistrz gminy)

To 25-tysięczna gmina o charakterze usługowo-przemysłowo-rolniczym, która w ostatnim czasie coraz większy akcent stawia na turystykę. Łączy wspaniałe tradycje z nowoczesnością, co sprawia, że jest atrakcyjnym miejscem zarówno do zamieszkania, jak i zainwestowania i prowadzenia biznesu.

STASZÓW, woj. świętokrzyskie (nagrodę odebrał Leszek Kopeć, burmistrz Staszowa)

Tę gminę zamieszkuje 26 tys. osób. Piękne położenie wśród rozległych lasów, ośrodki turystyczne, kompleksy wypoczynkowe, krasowe jeziora sprawiają, że jest to miejsce, w którym wiele osób chętnie spędza swój wolny czas. Staszów jest świetną bazą wypadową do zwiedzania sandomierszczyzny i pogórza świętokrzyskiego.

– w kategorii gmin miejskich od 50 do 100 tys. mieszkańców:

BĘDZIN, woj. śląskie (nagrodę odebrała Aneta Witkowska-Złocka, naczelnik Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Będzinie)

W 55-tysięcznym Będzinie sukcesywnie realizowane są inicjatywy, które mają na celu podniesienie poziomu życia, integrację społeczną oraz rozwój i edukację mieszkańców. Miejscem, które cieszy się olbrzymią popularnością jest zrewitalizowane wzgórze ze średniowiecznym zamkiem.

KĘDZIERZYN-KOŹLE, woj. opolskie (nagrodę odebrał Wojciech Jagiełło, Zastępca Prezydenta Miasta Kędzierzyna Koźle)

Atutem tego blisko 60-tysięcznego miasta jest jego położenie w centralnej części Europy,
z porównywalną odległością do sześciu stolic: Warszawy, Berlina, Pragi, Wiednia, Bratysławy i Budapesztu. Gmina otoczona jest lasami, które tworzą duży zwarty kompleks o wysokiej różnorodności ekosystemów.

PIOTRKÓW TRYBUNALSKI, woj. łódzkie – gmina o charakterze wielobranżowym, (nagrodę odebrał Krzysztof Chojniak, prezydent miasta)

Piotrków Trybunalski to 75-tysięczne miasto położone na pograniczu historycznych dzielnic państwa polskiego. Na uwagę zasługuje Stare Miasto z zachowanym układem urbanistycznym sięgającym średniowiecznej lokacji. Zachowały się fragmenty XIV-wiecznych murów miejskich i gotycko-renesansowy Zamek Królewski Zygmunta Starego.

– w kategorii gmina miejska od 100 do 500 tys. mieszkańców:

DĄBROWA GÓRNICZA, woj. śląskie (nagrodę odebrała Agnieszka Pasternak, Przewodnicząca Rady Miasta Dąbrowy Górniczej)

To ponad 120-tysięczne miasto jest najbardziej rozległym pod względem powierzchni miastem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii „Silesia”, skupiającej czternaście miast regionu. Swoją nazwę zawdzięcza rosnącym tam rozlicznym dębom i jest największym “dębowym” miastem w Europie. Wbrew utartej opinii Dąbrowa Górnicza nie jest miejscem skażonym przemysłem – jest miastem zielonym, bogatym w jeziora i lasy, które pozwala doskonale wypocząć.

– w kategorii gmin miejskich powyżej 500 tys. mieszkańców:

POZNAŃ, woj. wielkopolskie (nagrodę odebrał Jan Mazurczak, Prezes Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej)

Poznań jest jednym z najstarszych i największych miast Polski, w którym przed tysiącem lat narodziło się nasze państwo. To doskonale skomunikowany, ważny ośrodek akademicki, gospodarczy oraz kulturalny Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Liczne działania stymulują aktywność gospodarczą oraz popularyzują Poznań jako dogodne i atrakcyjne miejsce do podejmowania działalności inwestycyjnej.

Kapituła znaczny nacisk położyła w tym roku na ocenę wniosków zgłoszeniowych gmin w kontekście promocji i rozwoju turystyki na ich terenach. Ocenie Kapituły podlegały także takie kryteria, jak: oferta inwestycyjna gminy, jej walory i ich wykorzystanie w celach rozwoju społecznego i gospodarczego, atrakcyjności dla mieszkańców oraz inwestorów, walory gospodarcze i warunki prowadzenia działalności gospodarczej, dostęp do infrastruktury technicznej, inwestycje gminy w kontekście zagospodarowania przestrzennego, czy przedsięwzięcia informacyjno-edukacyjne.

Wręczono również nagrody branżowe, dedykowane organizatorom, usługodawcom i producentom bardzo aktywnym w branży turystycznej. Tegorocznymi Laureatami Programu Turystyczny Produkt / Turystyczna Usługa Roku 2016 zostali:

– Uzdrowisko Lądek-Długopole SA, Lądek Zdrój, woj. dolnośląskie

Nagrodę przyznano za usługi uzdrowiska “W trosce o zdrowie”, a odebrał ją Zbigniew Piotrowicz, prezes zarządu spółki.

Na najstarszym w Polsce, i nieprzerwanie funkcjonującym, lądeckim zakładzie leczniczym „Jerzy” widnieje rok: 1498, jednak dobroczynne działanie wypływających tam ciepłych źródeł odkryto już w dwunastym wieku. Wielowiekowa tradycja prowadzenia kuracji uzdrowiskowych w Lądku i Długopolu wynika z występowania wyjątkowych złóż wód i gazów leczniczych o potwierdzonych właściwościach terapeutycznych.

Usługi Turystyczne „AURUM”, Złoty Stok, woj. dolnośląskie

Nagrodę dla „Kopalni Złota i Średniowiecznej Osady Górniczej” w Złotym Stoku,
woj. dolnośląskie,
odebrała Elżbietę Szumska, właścicielka.

Kopalnia Złota posiada jedyny w Polsce podziemny wodospad, a Średniowieczna Osada Górnicza to jedyna taka atrakcja w Europie. Muzeum Minerałów, spływ łodzią podziemnym korytarzem, płukanie złota, diamentowe pole, przejażdżka repliką „czołgu” Leonarda da Vinci, tunel strachu, średniowieczny plac zabaw to dodatkowe atrakcje tego niezwykłego miejsca.

Gmina Miejska Giżycko, woj. warmińsko-mazurskie

Nagrodę za produkt turystyczny: Twierdza Boyen w Giżycku, a odebrał Wojciech Karol Iwaszkiewicz, burmistrz miasta.

Twierdza Boyen to obiekt unikatowy i najciekawszy zabytek Giżycka, o wyjątkowej wartości historycznej i wysokich walorach turystycznych. Stanowi cenny przykład pruskiej szkoły fortyfikacyjnej z połowy XIX w. i jest jednym z najlepiej zachowanych zabytków architektury obronnej z tego okresu w Polsce. Twierdza znajduje się na Wyspie Giżyckiej, miejscu o unikatowych walorach przyrodniczych. Miasto zamierza zrealizować na terenie fortyfikacji inwestycje, które ożywią ten teren.

– Twierdza Srebrna Góra Sp. z o.o., Srebrna Góra, woj, dolnośląskie

Nagrodę dla największej górskiej twierdzy w Europie – Srebrnej Góry odebrał Krzysztof Niebora.

Największa górska twierdza w Europie – Srebrna Góra, jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska. Jej barwna historia, opowiadana turystom przez animatorów w strojach żołnierzy z epoki napoleońskiej, to ciekawostki, legendy i tajemnice. Można poznać niezawodną strategię obrony twierdzy oraz dowiedzieć się jak wyglądało codzienne życie żołnierzy w XVIII-wiecznej warowni. Ciekawą alternatywą jest oferta Nocnego Zwiedzania, Zwiedzania z Fabułą i oferta eventowa.

– Nagroda dla Muzeum Historycznego Miasta Gdańska za produkt turystyczny: Twierdza Wisłoujście, odebrali ją:

Tomasz Wierzchowski, zastępca dyrektora Muzeum               

Michał Pietrzak – organizator wydarzenia “Bitwa Morska” w Twierdzy

i Maciej Flis – zajmujący się organizacją festiwali odbywających się w Twierdzy.

Muzeum jest instytucją kultury prowadzącą uzupełniającą działalność w celu ochrony i promocji dziedzictwa kulturowego Gdańska. Muzeum odwiedza rocznie ponad 350 tys. osób. Twierdza jest unikatową fortyfikacją w rejonie Bałtyku. Prowadzone są tam zajęcia edukacyjne i imprezy z udziałem grupy rekonstrukcyjnych, w tym słynna „Bitwa Morska”.

– Muzeum Podkarpackie w Krośnie

Nagrodę dla Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy odebrał Jan Gancarski, dyrektor muzeum.

Muzeum jest samorządową instytucją kultur, którego celem jest ochrona dziedzictwa kulturowego, dbałość o zachowanie zabytkowych obiektów, a także upowszechnianie wiedzy z zakresu archeologii, historii, sztuki, historii, kultury i dziedzictwa narodowego Podkarpacia. Karpacka Troja w Trzcinicy koło Jasła to obiekt o szczególnej wartości historycznej i kulturowej. Odkryto tu najstarsze osady obronne na terenach Polski i jeden z najstarszych grodów słowiańskich.

– Tytuł Turystyczny Produkt Roku dla firmy To-Tur Toruńska Turystyka z Torunia za “Żywe Muzeum Piernika”. Nagrodę odebrała Elżbieta Olszewska, właścicielka muzeum.

Podobno piernik bardziej kojarzy się z Toruniem, niż Smok Wawelski z Krakowem. Muzeum to jedyne takie interaktywne miejsce w Europie, pozwalające przenieść się aż do średniowiecza, by samemu poznać, poczuć i stycznych. W tym roku znalazło się w gronie 10 najciekawszych muzeów w Polsce wg Pascala, a amerykański portal Huffington Post uznał je za „must see” na świecie. Zostało też jednym z Nowych Cudów Polski National Geographic.

– Muzeum Emigracji w Gdyni, nagrodę za nowoczesną ofertę programową muzeum odebrał Sebastian Tyrakowski, zastępca dyrektora muzeum.

Muzeum Emigracji to nowoczesna instytucja o szerokiej ofercie programowej, edukacyjnej, wystawienniczej oraz badawczej. Jego siedziba znajduje się nad samym morzem, pod symbolicznym adresem „ul. Polska 1″. gdzie znajduje się zabytkowy Dworzec Morski. To właśnie tam znajdowało się centralne miejsce przedwojennego ruchu pasażerskiego, cumowały legendarne polskie transatlantyki. Muzeum znalazło się na czwartym miejscu w rankingu National Geographic najciekawszych muzeów w Polsce.

– Nagroda Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej, woj. dolnośląskie. Tytuł Turystyczny Produkt Roku przyznany za ideę i ofertę tego muzeum odebrał Piotr Gerber – fundator i założyciel muzeum.

Muzeum, jako prywatna placówka, rozpoczęło swoją działalność w 2004 roku na terenie historycznej lokomotywowni, dziś działa pod nadzorem Ministerstwa Kultury. Jego celem jest ochrona dziedzictwa kultury technicznej na terenie Śląska oraz działalność dydaktyczna i naukowa. W 2015 roku Muzeum uruchomiło regularne, weekendowe połączenia retro z Jaworzyny Śląskiej do Świdnicy oraz Krzyżowej. Przejazdy realizowane są polski parowóz i trzy poniemieckie wagony osobowe.

– Nagroda dla Parafii Ewangelicko-Augsburskiej pw. św. Trójcy w Świdnicy. Tytuł Turystyczny Produkt Roku 2016 dla Kościoła Pokoju w Świdnicy odebrał ksiądz biskup Waldemar Pytel.

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Świdnicy istnieje od 1657 r., od tego roku w Kościele Pokoju nieprzerwanie odprawiane są nabożeństwa. Kościół wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO i uznany za największą drewnianą świątynię Europy. Wnętrze kościoła zachwyca barokowym wystrojem. Miejsce to jest nie tylko uznaną atrakcją turystyczną, ale także symbolem pokoju: to tu w 1989 r. premier Tadeusz Mazowiecki i kanclerz Niemiec Helmut Kohl w drodze do Krzyżowej modlili się o pokój, a niedawno gościem Kościoła był Dalajlama XIV. Podczas ekumenicznego spotkania podpisano apel o pokój.

Za ideę i jej urzeczywistnienie, za organizację Kongresu Turystyki Polskiej w Świdnicy specjalną nagrodę dla wszystkich organizatorów tego przedsięwzięcia, a przede wszystkim dla Urzędu Miejskiego w Świdnicy oraz Stowarzyszenia Lokalna Organizacja Turystyczna „Księstwo Świdnicko-Jaworskie odebrali Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy i Jacek Piekunko, prezes Stowarzyszenia „Księstwo Świdnicko-Jaworskie”.

Ideą Kongresu Turystyki Polskiej jest m.in. stworzenie platformy stałego porozumienia pomiędzy przedsiębiorcami i organizacjami branżowymi oraz integracja środowisk działających na rzecz turystyki. Do Świdnicy przyjechali właściciele firm, samorząd gospodarczy, organizacje turystyczne, urzędnicy, samorządowcy, parlamentarzyści i reprezentanci rządu. Organizatorami Kongresu Turystyki Polskiej są, obok Świdnicy i świdnickiej Organizacji Turystycznej, także Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polska Izba Turystyki, Izba Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej, a w ideę kongresu zaangażowanych jest wielu partnerów, w tym Polska Organizacja Turystyczna i Związek Miast Polskich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *