Transformacje trwają (FOTO/VIDEO)

teatr 04

 

teatr 04Za nami pierwszy dzień Transformacji czyli XII Forum Teatrów Niezależnych. Wczoraj na deskach świdnickiego teatru zobaczyliśmy „Alicję w Krainie Czarów” Teatru Dwóch Krzeseł. Po raz pierwszy odbył się także „Beef Poetycki”, który wygrał Paweł Buczma.

Za nami pierwszy dzień Transformacji czyli XII Forum Teatrów Niezależnych. Wczoraj na deskach świdnickiego teatru zobaczyliśmy „Alicję w Krainie Czarów” Teatru Dwóch Krzeseł. Po raz pierwszy odbył się także „Beef Poetycki”, który wygrał Paweł Buczma.

teatr 04

 

Podczas tegorocznej edycji zobaczyliśmy już Teatr Dwóch Krzeseł z Wrocławia. Grupa pokazała spektakl „Alicja w Krainie Czarów” wyreżyserowany przez Karolinę Kosior. Dzieło, które napisał Lewis Caroll stało się jedynie punktem wyjścia do napisania tego scenariusza. W przedstawieniu na próżno szukać podobieństw z powieści. Kapelusznik nie ma kapelusza, zając chodzi w szpilkach, a Alicja nie jest urzekająca. Piękna baśń została zamieniona w brutalną historię o społeczeństwie biernie obserwującym niektóre procesy. Teatr Dwóch Krzeseł to grupa złożona z uczestników projektu Alchemia Teatralna. – Świdniccy alchemicy wyjechali do Wrocławia i tam założyli własny teatr. Cieszę się, że jesteście wytrwali w tej swojej pasji, bo dzięki temu robicie takie fajne rzeczy – mówiła Halina Szymańska z ŚOK.

Po spektaklu odbył się słowny pojedynek. – Pomysł na „Beef Poetycki” narodził się z fascynacji kulturą raperską i hip-hopową, w ramach której funkcjonują tzw. beefy czyli spotkania i bitwy raperskie. Popularnym zjawiskiem w tym kręgu są pojedynki na słowa, w których wykonawcy na żywo dyskredytują twórczość i osobę przeciwnika. „Beef Poetycki” to próba przeniesienia tego rodzaju starcia na grunt kultury wysokiej. Stworzenie swoistego pojedynku między poetami. Nie chodzi oczywiście o to, by siebie nawzajem obrażali, lecz o słowną realizację, potyczkę na metafory, epitety i porównania – wyjaśnia Andrzej Błażewicz, pomysłodawca wydarzenia.

Do wczorajszego pojedynku w bokserskim ringu stanęło dwóch śmiałków: Paweł „Buszmen” Buczma oraz Natalia „Gibsomen” Waligóra. Po mocnym starciu, zwyciężył Paweł Buczma i otrzymał nagrodę finansową w wysokości 100 zł. Wcześniej, pokazowe pojedynki zaprezentowali również: Krzysztof Frączek kontra Krystyna Kowalonek, Mateusz Ziółkowski kontra Kamil Gąszowski oraz Piotr Błażewicz kontra Elżbieta Badzioch-Zarzycka. Na zakończenie wystąpił Juliusz Chrząstowski.

{youtube}gUPSuYWFU7k{/youtube}

Ale to nie koniec teatralnych wrażeń. Przed nami jeszcze wystąpią: Teatr Bezdomny z Żarowa, TRZECI TEATR – Warsztaty Teatralne dla Młodzieży w Teatrze Dramatycznym im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu, Teatr Terminus A Quo z Nowej Soli oraz grupa Alchemii Teatralnej.

Nietuzinkowe spektakle zobaczymy jeszcze dzisiaj oraz jutro. A oto program:

PIĄTEK: 6 lutego (Świdnicki Ośrodek Kultury, Rynek 43)

godz. 18.00„Nowe Wyzwolenie” – Teatr Bezdomny im. Bohumila Hrabala

godz. 19.15 „Alchemia teatralna na co dzień” – pokaz filmu

godz. 20.00 „Noc nie jest dziewicą”- Teatr Terminus A Quo

SOBOTA: 7 lutego (Świdnicki Ośrodek Kultury, Rynek 43)

godz. 17.00 „Niehalo” – Alchemia Teatralna

godz. 18.00 „Dziób w dziób” – Trzeci Teatr

godz. 19.15 „Huncwot” – koncert akustyczny

godz. 20.00 „Tyrania” – Teatr Terminus A Quo

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny

Beata Figurna-Garbiec, fot. Wiktor Bąkiewicz, video Mariusz Ordyniec

 

{fcomment}

{gallery}galerie/150205teatr{/gallery}

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *