Tradycje Stołu Wielkanocnego w Marcinowicach (DUŻO ZDJĘĆ)
Jajka faszerowane na różne sposoby, białe kiełbasy i pasztety z żurawiną, tradycyjny żurek, szpinakowy przekładaniec, zawijane boczki, swojskie wędliny, wielkanocne baby, domowe ciasta, sery, galarety, gołąbki, a nawet zupa cytrynowa – między innymi takie specjały można było spróbować podczas dzisiejszych Tradycji Stołu Wielkanocnego w Marcinowicach. Wszystkie stoiska kusiły zapachami, niepowtarzalnym smakiem i oryginalnym wyglądem.
Impreza odbyła się dzisiaj, 20 marca w Zespole Szkół w Marcinowicach i trwała kilka godzin. Na początku wystąpiły dzieci ze Szkoły w Strzelcach i w Marcinowicach. Maluchy zatańczyły w rytm żywiołowej muzyki i rozbawiły tłumnie zgromadzoną publiczność. Wśród nich byli samorządowcy, posłowie, sołtysi, radni, księża i zaproszeni goście. Oficjalnego otwarcia Tradycji Stołu Wielkanocnego dokonał wójt gminy Władysław Gołębiowski. Powitał on wszystkich zebranych oraz wystawców z całego regionu. W tym roku na dwóch halach zaprezentowało się 60 stoisk. Na hali głównej były Prezentacje Stołów Wielkanocnych. Wśród wystawców m.in. goście z Czech, powiatu kartuskiego, Łowicza oraz włodarze pobliskich gmin i miast. Na stołach królowały oczywiście nadziewane jajka, biała kiełbasa i staropolski żur, ale można było spróbować też mniej popularnych specjałów, tj. kieszonek nadziewanych różnościami, zawijanych boczków i kiełbas, a do tego trzy rodzaje chrzanu, był nawet szpinakowy. Podczas Tradycji można było także kupić gotowe baby na świąteczny stół i mnóstwo innych pyszności – mazury, keksy, serniki i babeczki. Gospodynie wiejskie polecały pasztety, chleby na zakwasie i swojskie wyroby.
Nowością tegorocznej edycji było uruchomienie drugiej hali wystawienniczej, na której lokalni producenci, artyści i twórcy sprzedawali swoje wyjątkowe produkty. Podczas Kiermaszu Produktu Lokalnego zaprezentowało się ponad dwudziestu wystawców, dzięki którym odwiedzający zaopatrzyli się m.in. w miody, dżemy i susz owocowy, soki malinowe, tradycyjne wędliny, jajka, ręcznie wyrabiane słodycze, tradycyjne pierniki śląskie, chałwę lnianą, rękodzieło szydełkowe, ceramikę artystyczną, artykuły drewniane i stroiki wielkanocne.
Była to już dwunasta edycja przedsięwzięcia organizowanego przez gminę Marcinowice, powiat świdnicki i Gminny Ośrodek Kultury w Marcinowicach.
Redakcja „Wiadomości Świdnickich” objęła patronat medialny nad wydarzeniem.
Relacja i zdjęcia z tej imprezy również w papierowym wydaniu „Wiadomości Świdnickich” zaplanowanym na 29 marca.
Tekst i zdjęcia Beata Figurna-Garbiec
Wspaniała impreza!! najpyszniejszy był chleb i pasztet z dzika kupiony na stoisku koperacja 124. żałuje ze kupiłem tak mało:(
mam nadzieje ze za rok powtórzą