To trwa już dziewięć lat
Już po raz siódmy Zespół Szkół Mechanicznych w Świdnicy gościł uczniów ze Szkoły Partnerskiej w Gelsenkirchen. – Polsko – niemiecka wymiana młodzieży trwa już dziewięć lat. Projekt ten cieszy się niezmiennie dużym zainteresowaniem młodzieży z obu państw – zapewnia rzecznik prasowy Małgorzata Bogusławska-Kurzawa.
Już po raz siódmy Zespół Szkół Mechanicznych w Świdnicy gościł 12 uczniów wraz z trzema opiekunami ze szkoły partnerskiej Berufskolleg für Technik und Gestaltung w Gelsenkirchen. Przyjechali oni do miasta w ramach wymiany uczniowskiej, a projekt jest realizowany w ramach współpracy polsko-niemieckiej i finansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży w Warszawie.
– Partnerstwo szkół trwa od 9 lat. W ramach projektu uczniowie w dwuosobowych grupach polsko – niemieckich konstruowali elektroniczną kostkę do gry. Uczniowie z Niemiec mieli okazję poznać historię, kulturę i tradycje Dolnego Śląska oraz skosztować tradycyjne dania kuchni polskiej – relacjonuje Małgorzata Bogusławska-Kurzawa. Uczniowie z obu szkół uczestniczyli w warsztatach integracyjnych w Krzyżowej, w lekcji zamkowej organizowanej przez przewodników Zamku Książ pod kątem Projektu „Riese”, zwiedzili obóz przymusowej pracy w Gross-Rosen. Mieli również możliwość poznania historii rodziny Moltke oraz historii ruchu oporu zwanego Kręgiem z Krzyżowej. W ramach projektu odbyła się również wycieczka do stolicy Dolnego Śląska, gdzie uczniowie po wspólnym zwiedzaniu, uczestniczyli w grze miejskiej na wrocławskiej Starówce.
Uczniowie ze Świdnicy oprowadzili kolegów po swoim mieście pokazując najważniejsze zabytki Świdnicy: Kościół Pokoju, Katedrę i Rynek. Zwieńczeniem pobytu gości z Niemiec był wspólny wyjazd w Karkonosze, gdzie po zwiedzeniu Świątyni Wang, zielonym szklakiem udaliśmy się do malowniczo położonego Schroniska „Samotnia”, a stamtąd przez „Strzechę Akademicką” na Śnieżkę. – Czas szybko minął i uczniowie z Gelsenkirchen pełni wrażeń i bogatsi o historię Dolnego Śląska wrócili w sobotę do domu. Uczniowie z Mechanika szykują się do rewizyty, która odbędzie się w dniach 2 – 8.12.2018 – dodaje rzeczniczka.
Koordynatorami projektu po stronie polskiej byli Jolanta Sajdak, a po stronie niemieckiej Christoph Hense.