To już 70 lat!
Uczniowie, absolwenci, pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście świętowali 70 lat istnienia Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Ludomira Różyckiego w Świdnicy. Były oficjalne przemówienia, msza święta, wzniosły koncert, a także mnóstwo gratulacji, kwiatów, prezentów i podziękowań.
Obchody 70-lecia trwały dwa dni. Świętowanie rozpoczęło się w piątek, 20 listopada wykładem na temat „Dziecka w świecie muzyki”. Wygłosił go w Auli PSM Marek Dyżewski, absolwent PSM I st. w Świdnicy i b. rektor Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.
Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się dzień później, 21 listopada. Rozpoczęły się one mszą świętą odprawioną w Kościele św. Krzyża w Świdnicy w intencji uczniów, absolwentów i pracowników szkoły.
Po mszy wszyscy chętni udali się na jubileuszowy koncert do sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury. W części oficjalnej zgromadzonych gości powitała w zastępstwie dyrektora szkoły Beata Bartko-Kozieł, a następnie przybliżyła szczegółową historię placówki, którą przygotował dyrektor Kazimierz Kościukiewicz. – Świdnicka szkoła swoich pierwszych uczniów przyjęła już 1 września 1945 roku. W ciągu swych siedemdziesięcioletnich dziejów wypuściła prawie 1000 absolwentów. Dzisiaj szkoła kształci blisko 200 uczniów – około 160 w PSM I stopnia i 32 w SSM II stopnia. W szkole działają zespoły: chór, orkiestra, zespół: fletowy, smyczkowy, gitarowy, akordeonowy, muzyki rozrywkowej oraz umuzykalnienia z rytmiką. Grono pedagogiczne liczy 26 nauczycieli w PSM I stopnia i 21 w SSM II stopnia – poinformowała na koniec Beata Bartko-Kozieł i dodała, że wszystko to sprawia, że szkoła spełniła i wciąż spełnia swoje funkcje edukacyjne i kulturotwórcze, a następnie oddała głos zebranych gościom. Wśród nich przemawiali m.in. patroni honorowi wydarzenia, czyli przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, biskup świdnicki Ignacy Dec, wójt gminy Teresa Mazurek, a za nieobecnego starostę świdnickiego Piotra Fedorowicza życzenia złożył rzecznik prasowy Piotr Dębek. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że muzyka łagodzi obyczaje i jest bardzo ważna, bo wychodzi poza wszystkie podziały i poglądy polityczne. Goście podkreślali też, że cieszy ich to, że świdnicka Szkoła Muzyczna coraz częściej wychodzi ze szkolnego budynku organizując koncerty i wydarzenia dla mieszkańców. Na koniec życzyli wszystkim pracownikom, aby dalej uwrażliwiali dzieci na muzykę, a uczniom wielu sukcesów i zdobywania muzycznych nagród.
Podczas jubileuszu nie zabrakło nagród i wyróżnień. Nagrodę indywidualną pierwszego stopnia za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce otrzymali: dyrektor Kazimierz Kościukiewicz oraz pedagodzy: Beata Bartko-Kozieł, Katarzyna Bajorek i Adam Kuceła. Dyrektor został także uhonorowany medalem komisji edukacji narodowej, ale ze względu na nieobecność, wyróżnienie to w jego imieniu odebrało rodzeństwo.
Nagrodę dyrektora szkoły otrzymali: Natalia Maria Bajorek, Katarzyna Bajorek, Hanna Barszczewska, Dorota Chudy, Mirosława Druzd, Ilona Hlubek–Długołęcka, Anna Horodyska, Mieczysława Jarosławska, Anna Małgorzata Kozłowska, Katarzyna Krzywniak, Barbara Moneta, Adam Miszkuro i Adam Kuceła.
Sobotni wieczór zakończył uroczysty koncert, na który wszyscy z utęsknieniem czekali. W teatrze miejskim wystąpiła Orkiestra Fletowa Mirosławy Druzd oraz Andrzej Marian Jurkiewicz, Barbara Osada, Schola Cantorum Exultet, Amelia Kurdziel, Lilianna Kozłowska, Inga Panfil, Jakub Moneta, Mikołaj Deptalski, Magdalena Gąsior, Wojciech Berezak, Emilia Kozłowska, Anna Micińska, Wojciech Ziębicki i Lazar Mener.
Nie zabrakło też wpisów do kroniki oraz okolicznościowego biuletynu.
Redakcja „Wiadomości Świdnickich” patronowała wydarzeniu.
Relacja i zdjęcia z tej uroczystości także w poniedziałkowym, papierowym wydaniu „Wiadomości Świdnickich”.
tekst Beata Figurna-Garbiec, foto Rafał Pawłowski
{gallery}galerie/151121muzyczna{/gallery}