The World Games w Świdnicy, lodowisko do remontu (FOTO)

Blisko 4 tysiące sportowców ze 100 krajów świata weźmie udział w dziesiątej edycji igrzysk The World Games, które od 20 do 30 lipca 2017 roku odbędą się we Wrocławiu, Szymanowie, Trzebnicy, Jelczu-Laskowicach i Świdnicy. W naszym mieście odbędą się zawody w hokeju na wrotkach i łyżwiarstwie figurowym na wrotkach. Areną zmagań sportowców będzie hala lodowiska Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
20160115_124044
Informację oficjalnie przekazano w piątek, 15 stycznia na konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim w Świdnicy. – To będzie największa sportowa impreza w Polsce. Spodziewamy się przyjazdu czterech tysięcy zawodników, dla porównania zimowe igrzyska olimpijskie to około trzech tysięcy sportowców – tłumaczył Kacper Cecota, rzecznik prasowy The World Games 2017. Prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska podkreślała promocyjny walor imprezy oraz fakt, że jedynymi kosztami, jakie poniesie miasto to remont lodowiska. – Decyzja o współorganizacji The World Games tylko przyspieszyła naszą decyzję o remoncie lodowiska. To unikatowy obiekt na Dolnym Śląsku. Jego remont przysłuży się świdniczanom – tłumaczyła.

Prezydent liczy, że 1/3 z około 3,5 mln złotych potrzebnych na remont uda się pozyskać ze środków Ministerstwa Sportu. To bardzo poważnie podchodzi do TWG, dość powiedzieć, że na same przygotowanie imprezy, zawodników i trenerów przeznaczyło 19 milionów złotych!

Wiceprezydent Wrocławia Wojciech Adamski zwracał uwagę na olbrzymi potencjał imprezy i korzyści, jakie stolica Dolnego Śląska i cały region wciąż czerpie z organizacji EURO 2012. Jego zdaniem podobny efekt przyniesie The World Games. – Świdnica jest jednym z czterech miast, które współorganizują z nami te zawody. Bardzo się z tego powodu cieszę. Trzeba się reklamować. Można wydawać na to pieniądze, ale my uznaliśmy, że jeszcze lepiej, jeśli przy okazji tej olbrzymiej reklamy coś się zrobi.

The World Games nazywane jest olimpiadą sportów nieolimpijskich. Dla wielu dyscyplin to przedsionek do igrzysk. Zawodom towarzyszy wielkie zainteresowanie mediów. Relacje ze zmagań trafią do ponad 100 krajów na wszystkich kontynentach. O randze imprezy świadczy fakt, że patronuje jej Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Poprzednie edycje TWG organizowano między innymi w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Japonii. W 2013 roku TWG po raz pierwszy zorganizowano w Ameryce Południowej. Gospodarzem było kolumbijskie Cali. Po Wrocławiu, w roku 2021 sportowców gościć będzie amerykańskie Birmingham, stolica stanu Alabama. The World Games będzie największą imprezą sportową w roku 2017 w Polsce.

W programie TWG jest 31 dyscyplin: bieg na orientację, bule, fistball, ju-jitsu, kajak polo, karate, korfball, kręgle, lacrosse, ultimate frisbee, łucznictwo, muay thai, narty wodne i wakeboard, piłka ręczna plażowa, pływanie w płetwach, przeciąganie liny, sportowe ratownictwo wodne, sporty bilardowe, gimnastyczne, wrotkarskie, lotnicze, squash, sumo, taniec sportowy, trójbój siłowy, unihokej i wspinaczka sportowe, a także – na zaproszenie gospodarzy, Wrocławia – futbol amerykański, kickboxing, wioślarstwo halowe i żużel.

W Świdnicy zawody TWG będą trwały od 26 do 30 lipca. Przez pięć dni rozgrywany będzie turniej hokeja na rolkach z udziałem sześciu najlepszych narodowych reprezentacji mężczyzn. Dodatkowo 27 i 28 lipca 40 zawodników i zawodniczek wystartuje w czterech konkurencjach jazdy figurowej na rolkach (taniec – pary oraz jazda dowolna – soliści, soliści, pary). W sumie w Świdnicy rozdanych zostanie pięć kompletów medali.

Świdnicka arena TWG – hala lodowiska przy ulicy Śląskiej – już dzisiaj przygotowywana jest do przyjęcia sportowców z całego świata. W ubiegłym roku oddano do użytku nowy parking, W tegorocznym budżecie miasta na remont hali zarezerwowano ponad 2 miliony złotych. Między innymi wykonana zostanie wentylacja oraz dobudowane zostaną dwie nowe szatnie. Dzięki tym i następnym planowanym pracom, obiekt zyska na estetyce i funkcjonalności. Zawody TWG na otoczonej bandami taflą o wymiarach 60×30 m będzie mogło obserwować na żywo około 800 kibiców.

Foto Radosław Werner

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *