Teatralne Transformacje (FOTO)

Trwają Transformacje czyli XIII Forum Teatrów Niezależnych. W Świdnicy odbywają się spektakle teatralne, wernisaże fotograficzne, warsztaty, będzie też set audiowizualny.

transformacje 2016 (37)

Transformacje to wydarzenie skierowane do mniejszych grup teatralnych działających na prowincji. Dzisiaj i jutro, 30 stycznia do Świdnicy zjadą teatry zarówno amatorskie jak i zawodowe. W tym roku na deskach świdnickiego teatru zobaczymy np. Teatr Dwóch Krzeseł z Wrocławia, Teatr Terminus A Quo z Nowej Soli, Pracownię Teatru Tańca – Młodzieżowe Centrum Kultury i Edukacji w Zielonej Górze czy Trzeci Teatr z Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu.

Teatralne Transformacje rozpoczęły się dzisiaj, 29 stycznia od pokazu „Zabawa musi być”, grupy „Pauza” z Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy. Spektakl wyreżyserowany przez Joannę Chojnowską  oparty jest na jednoaktówce Sławomira Mrożka „Zabawa”. – Ta wczesna sztuka autora opowiada historię młodych parobków, którzy za wszelką cenę chcą się zabawić. Ich pech polega na tym, że żadnej zabawy nie ma – tłumaczy instruktorka. Na teatralnej scenie zaprezentowali się podopieczni MDK-u: Estera Ofiara, Justyna Kutyło, Martyna Idczak, Aleksandra Król, Julia Wabik, Weronika Wąsik, Wiktoria Słomińska,Natalia Gut, India Bogusławska, Mila Korolewicz, Sandra Suchojad, Kacper Sowa, Kacper Polański i Elżbieta Tądel (prezentujemy zdjęcia).

Tego samego dnia w Galerii Fotografii odbył się pokonkursowy wernisaż „Czarno-Biała Świdnica” przygotowany przez Świdnicką Fotografię Niezależną. Piotr Zborowski otrzymał dyplom i nagrodę specjalną za najlepszy zestaw w tym konkursie (prezentujemy zdjęcia).

W ramach Transformacji sporą widownię zebrał pokaz Teatru Dwóch Krzeseł z Wrocławia, który zaprezentował „Orfeusza i Eurydykę”. W tej prostej historii o miłości nie było fajerwerków, ani niespodziewanych zwrotów akcji – podstawą spektaklu był bowiem wszystkim znany mit o Orfeuszu i Eurydyce. Historia z mitu przeniesiona została w lata 90. XX wieku na salę gimnastyczną po końcoworocznym balu maturalnym. Zderzone ze sobą zostały dwie zupełnie odmienne rzeczywistości – artyści sprawdzili, jak się one w sobie nawzajem odnajdują.

Ciekawostką podczas tegorocznym Transformacji będzie set audiowizualny autorstwa Sławomira Jeśko i Marka Straszaka oraz Agaty Elsner inspirowany sztuką latania. Na wizualizacje złożą się filmy z performansem, animacje 3d i archiwalne filmy przedstawiające prekursorów lotnictwa i ich próby uruchomienia pierwszych, prymitywnych maszyn latających.

XIII Forum Teatrów Niezależnych zakończy się pokazem „Być” w wykonaniu Trzeciego Teatru z Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu.

Transformacje nie mają charakteru konkursu. – Niekonkursowy charakter spektaklu oraz organizowane dyskusje, mają tworzyć klimat przede wszystkim twórczej wymiany poglądów pomiędzy publicznością a samymi teatrami – nie tylko na tematy stricte teatralne, ale również związane z problemami, które poruszają widowiska – wyjaśnia Halina Szymańska ze Świdnickiego Ośrodka Kultury.

tekst i zdjęcia Beata Figurna-Garbiec

PROGRAM na jutro:

30.01.2016 SOBOTA

godz. 17.00  Narodziny Świata – pokaz warsztatowy Alchemii teatralnej, Świdnicki Ośrodek Kultury, sala teatralna ŚOK, Rynek 43

Grupa Alchemików spotykała się w ostatnich miesiącach na warsztatach teatralnych, a owoc tych spotkań będzie można zobaczyć w czasie autorskiej wersji biblijnych Narodzin Świata. Siedem obrazów, siedem różnych stylów opowiadania, siedem odsłon, podczas których rodził się świat, ale też grupa teatralna w trakcie tworzenia scenicznego świata.

godz. 17.45  Ederlezi – Pracownia Teatru Tańca Młodzieżowego Centrum Kultury i Edukacji w Zielonej Górze, sala teatralna ŚOK, Rynek 43

Pracownia Teatru Tańca działa pod artystycznym kierownictwem Marka Zadłużnego. Jest to przestrzeń skupiająca młodych twórców, których poszukiwania zogniskowane są wokół tanecznych sztuk performatywnych i fizyczności w działaniach scenicznych. O spektaklu Ederlezi w reżyserii Małgorzaty Kazińskiej i Marka Zadłużnego (również autora choreografii) autorzy piszą w formie wiersza:
Zima na ramiona moje spadła/Niewinnością białym śniegiem/Pierwsza gwiazda już na niebie/Nie ma nie ma ciebie
Ogień tańczyć zaczął już w kominie/A choinka się zieleni/Serca ludziom opromieni
Moje w kamień zmieni
Śnieg zasypał dzisiaj wszystkie drogi /Niewinnością białym płaszczem
Twoich śladów nie wypatrzę/Nie mam cię na zawsze

godz. 18.30  CO2 – Set audiowizualny – Slime & Marek Straszak, Galeria Fotografii, Rynek 44

Set audiowizualny autorstwa Sławomira Jeśko (Slime), Marka Straszaka i Agaty Elsner inspirowany sztuką latania to twórcza metafora nawiązująca do historii praprapradziadka A. Elsner, który pasjonował się lotnictwem i próbował konstruować własne maszyny latające. Na wizualizacje złożyły się filmy z performansem A. Elsner, animacje 3d wykonane przez M. Straszaka i archiwalne filmy przedstawiające prekursorów lotnictwa i ich próby uruchomienia pierwszych, prymitywnych maszyn latających.

godz. 19.30  BYĆ – Trzeci Teatr z Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu, sala teatralna ŚOK, Rynek 43

Trzeci Teatr jest młodzieżową grupą działającą od 2002 r. w Teatrze Dramatycznym im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu. Spektakl Być w reżyserii Grzegorza Stawiaka jest próbą refleksji na temat tego, co definiuje człowieka jako wyemancypowany byt. Do spektaklu artyści napisali teksty własne oraz wykorzystali fragmenty Fausta Leszka Kołakowskiego oraz wierszy Tadeusza Nowaka.

A2_TRANSFORMACJE-16_v7

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *