Teatr wyjdzie na ulicę

Już w ten weekend świdniczanie będą żyli teatrem. Na trzy dni centrum miasta zamieni się w wielkie uliczne widowisko. Po żywej scenie będą chodzili szczudlarze, klauny, aktorzy z pelerynami, w maskach i w barwnych kostiumach. Będzie też mnóstwo atrakcji dla najmłodszych. Przed nami organizowany już po raz 19. w Świdnicy Festiwal Teatru Otwartego.

festiwal teatru

W tym roku wydarzenie odbędzie się od 1 do 3 lipca. Przez trzy dni będą darmowe przedstawienia, happeningi i występy aktorów teatralnych z Polski i Ukrainy.

Jak mówi Halina Szymańska ze Świdnickiego Ośrodka Kultury, pod gwiazdami teatr smakuje inaczej, bo jest magia, kolorowe maski, akrobacje cyrkowe, żywiołowe tańce, fajerwerki i wyśmienita zabawa. A to wszystko zupełnie za darmo! – Festiwal Teatru Otwartego to powiązanie i pokazanie różnych form teatralnych profesjonalnych i amatorskich (od spektakli scenicznych, poprzez happeningi plastyczne, wykłady, dyskusje, z nastawieniem na spektakle uliczne) i nadaniu całości charakteru dynamicznego, ale otwartego dla każdego widza – wyjaśnia Halina Szymańska, która od lat czuwa nad wydarzeniem.

Wielką kulturalną imprezę rozpocznie w piątek, 1 lipca o godz. 17.00 spektakl „Comedy stories” powstałego w 2005 roku Teatru na Walizkach. Aktorzy Anna Went, Łukasza Jędrzejczak oraz rosyjski komik Olega Yemceva przedstawią teatralne skecze z żonglerką oraz pokazem rysowania na żywo w tle. Będą to zabawne fabuły okraszone trikami cyrkowymi oraz niespodziewanymi zwrotami akcji.

Tego dnia swoją godzinę w programie będą mieli również świdniczanie. O godz. 20.00 wystąpi Grupa Projektu „Tolerancja?! Nie ogarniam…!!! z pokazem „Zgęstka”, który jest manifestem przeciwko nietolerancji. Plenerowy spektakl miał już swoją premierę 21 kwietnia. Młodzież wyszła wtedy do Rynku i niosąc w rękach transparenty demonstrowała swój sprzeciw!

Z kolei godzinę wcześniej, o godz. 19.00 zaprezentują się seniorzy z Teatrzyku Zielona Gęś, który od 10 lat działa przy Domu Dziennego Pobytu „Senior-Wigor”. Średnia wieku aktorów to 70 lat!

Na 19. Festiwal Teatru Otwartego do Świdnicy zjadą m.in. takie grupy jak: Fundacja Cultura Mundi, która promuje Teatr Formy, Teatr Snów, który ma swój specyficzny język – starannie połączone ruch, obraz, plastykę, rytm i muzykę, Klaun Rufi Rafi, Teatr CLOWNa FELIKSa, czyli świetna rozrywka dla dzieci i dla dorosłych, Delikates, Kijowski Teatr Uliczny, Teatr Bajka czy Pracownia Teatru Tańca z Młodzieżowego Centrum Kultury i Edukacji w Zielonej Górze. Będzie też Vandal Art czyli „Sztuka podwyższonego ryzyka”. To działania przekraczające normy i przełamujące standardy form artystycznych. To zespół performerów scenicznych, których występy opierają się na pokazach umiejętności akrobatycznych. Nie zabraknie też pantomimy, którą pokaże Teatr Akt. Żywioł ognia będzie główną inspiracją jego widowiska Ja Gore.

Na finał wystąpi Lwowski Teatr Woskresinnia ze spektaklem utrzymanym w klimacie lat 30. „Lwów, Lwów”. Komediowe sceny będą wzbogacone o taneczne i wokalne popisy. W spektaklu wykorzystane zostaną efekty ogniowe i pirotechniczne.

Ponadto w każdy dzień w godzinach od 16.00 do 19.00 tradycyjnie na dziedzińcu pod wieżą ratuszową kreatywni animatorzy z „Ale Heca!” będą zabawiać dzieci maxi grami oraz wielkimi bańkami mydlanymi.

Wstęp na wszystkie propozycje w ramach festiwalu jest bezpłatny.

Beata Figurna-Garbiec

festiwal teatruuu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *