Niespodziewany obrót sprawy [FOTO]

sesja 05

sesja 05Losy przede wszystkim Zespołu Szkół Specjalnych w Świebodzicach ważyły się na sesji nadzwyczajnej rady powiatu, zwołanej na dzień 4 lutego. Stawili się na niej związki zawodowe, siostra zakonna, rodzice, poseł Anna Zalewska i burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz.

Losy przede wszystkim Zespołu Szkół Specjalnych w Świebodzicach ważyły się na sesji nadzwyczajnej rady powiatu, zwołanej na dzień 4 lutego. Stawili się na niej związki zawodowe, siostra zakonna, rodzice, poseł Anna Zalewska i burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz. Przedmiotem dyskusji było – w celu uniknięcia likwidacji przez powiat – przejęcie szkół na terenie Świebodzic przez tę właśnie gminę. Takiego obrotu spraw, jaki wydarzył się w sali narad starostwa, jednak się nie spodziewano.

 sesja 02

 

Sporo słownych ataków, apele, obecność przedstawicieli różnych środowisk i bardzo długa dyskusja, nie pomogły, radnym którzy wnioskowali o zwołanie nadzwyczajnej sesji. O ponowne wywołanie tematu na tablicę zabiegali m.in. Barbara Burak, Urszula Ganczarek, Ireneusz Pałac, Wojciech Murdzek, Piotr Zalewski czy Robert Garstecki. To głównie Ci radni wraz z burmistrzem Bogdanem Kożuchowiczem, dosłownie prosili o pójście po rozum do głowy i odrobinę empatii przy głosowaniu nad uchwałą o oddaniu szkół z terenu Świebodzic pod ich opiekę. Pełne emocji argumenty o tym, że powiatu nie stać na utrzymanie placówek oświatowych, a warunki w jakich niepełnosprawnym uczniom przychodzi na co dzień bytować, nie spełniają oczekiwań, natomiast gmina doskonale przygotowana jest do opieki i inwestowania w szkołę, spełzły na niczym. Do negatywnego wyniku w tej sprawie, przyczynił się w jakiejś mierze, niespodziewany obrót sprawy. Starosta i jego zastępca nie tylko stwierdzili, że zapis w Programie Naprawczym, jaki powiat z powodu ciężkiej sytuacji finansowej realizuje, jest niewłaściwy, bo zarząd nie planuje likwidować szkoły specjalnej, to w dodatku postara się znaleźć pieniądze na rozwój placówki, ale Świebodzicom jej nie odda. Zachowanie jak pies ogrodnika oraz obłudę zarzucali radni zarządowi. Głosowanie zakończyło się wynikiem 8 do 14 przeciwnych przy 1 wstrzymującym się. Podniesiona w górę ręka niektórych radnych, była rozczarowaniem dla obecnych na sali mieszkańców Świebodzic.

Wyliczono, że remont ZSS wyniesie około pół miliona złotych. A zacząć by się go zdało od montażu windy, bo póki co, co zresztą wywołało ogromne oburzenie na sali, właśnie w szkole dla osób z niepełnosprawnościami, dzieci i ich rodzice muszą walczyć ze schodami.

Gdzie powiat planuje znaleźć środki na świebodzickie szkoły, kto i jak wypowiadał się w tym temacie, i czy zapis o likiwdacji szkoły zostanie zmieniony – o tym przeczytasz w poniedziałek w Wiadomościach Świdnickich.

 

Marlena Mech, foto: Wiktor Bąkiewicz

 

{fcomment}

{gallery}galerie/150204sesja{/gallery}

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *