Ta katastrofa pochłonęła 6 ofiar

W czwartek minęły 4 lata od największej katastrofy budowlanej w Świebodzicach. W sobotę, 8 kwietnia 2017 r. w wyniku wybuchu gazu zawaliła się kamienica przy ul. Krasickiego 28. W tym tragicznym zdarzeniu zginęło 6 osób, cztery dorosłe i dwoje dzieci.

Przypomnijmy: Przyczyną katastrofy był wybuch gazu w mieszkaniu nr 4, należącym do Mirosława K. – jednej ze śmiertelnych ofiar tego zdarzenia, znajdującym się na pierwszym piętrze budynku. Z uzyskanej w sprawie opinii biegłych różnych specjalności w tym z zakresu budownictwa, instalacji i urządzeń gazowych wynikało, że miejscem niekontrolowanego wypływu gazu w mieszkaniu Mirosława K. mogły być: nieszczelność podłączenia kuchenki gazowej, mechaniczne uszkodzenie przyłącza, nieszczelność instalacji wewnętrznej kuchenki gazowej lub uszkodzenie zabezpieczenia zaworu kuchenki gazowej. Wskutek stopnia uszkodzenia instalacji gazowej oraz kuchenki, biegli nie byli w stanie ustalić, które z podanych wyżej miejsc było źródłem rozszczelnienia. Biegli wskazali jednak, że elementy instalacji gazowej, jaka znajdowała się w mieszkaniu nr 4 spełniały polskie normy techniczne. Według wyliczeń biegłych, aby doszło do wybuchu w mieszkaniu pokrzywdzonego musiało się nagromadzić co najmniej 7 m3 gazu.  W chwili wybuchu Mirosław K. znajdował się w swoim mieszkaniu. Ustalenia poczynione w toku postępowania wykluczyły, aby wybuch został spowodowany umyślnie.

Z uwagi na fakt, iż nie wiadomo co Mirosław K. robił bezpośrednio przed wybuchem oraz co zainicjowało wybuch – działanie człowieka czy np. jakieś urządzenie elektryczne, stwierdzono, że pomimo wykorzystania możliwości dowodowy brak jest w sprawie danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia czynu polegającego na spowodowaniu wybuchu gazu i zawalenia się budynku mieszkalnego. Do zdarzenia jakim był wybuch gazu i zawalenie się budynku niewątpliwe doszło, nie wiadomo tylko, czy było to następstwem nieumyślnego czynu człowieka.  W lipcu 2018 roku śledztwo zostało umorzone.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *