Szybciej na ratunek

Maksymalnie osiem minut zajmie strażakom dojazd na miejsce wezwania. Jest to możliwe dzięki włączeniu do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego jednostki OSP w Tworzyjanowie. Nastąpiło to w niedzielę, 17 maja podczas wojewódzkich uroczystości z okazji Święta Straży Pożarnej.

Maksymalnie osiem minut zajmie strażakom dojazd na miejsce wezwania. Jest to możliwe dzięki włączeniu do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego jednostki OSP w Tworzyjanowie. Nastąpiło to w niedzielę, 17 maja podczas wojewódzkich uroczystości z okazji Święta Straży Pożarnej.

 

 

Szybsi, skuteczniejsi

Po włączeniu do KSR-G, jednostka w OSP Tworzyjanów wypełni sporą lukę w systemie ratownictwa na terenie powiatu w obrębie tej wsi. Dotąd Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy nie mógł tam dojechać w ciągu wymaganych ośmiu minut. Było to dużym zagrożeniem, gdyż na drodze krajowej nr 35 w okolicach Tworzyjanowa dochodzi bardzo często do wypadków.

Jesteśmy wdzięczni pani poseł Teresie Świło, która nas bardzo wspierała w staraniach o włączenie do systemu i pilotowała całą sprawę – mówi Arkadiusz Kulig, naczelnik jednostki OSP w Tworzyjanowie i prezes Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Marcinowicach. – Nie obyłoby się także bez pomocy wójta Władysława Gołębiowskiego i komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Tomasza Szuszwalaka. Jest nasz to wspólny sukces.

 

Ważny moment dla straży

Starania o to trwały już od dwóch lat. Ostatecznie porozumienie z wójtem Marcinowic i zarządem OSP podpisano 30 kwietnia.

OSP w Tworzyjanowie to bardzo dobra, aktywna i dobrze wyposażona jednostka. W tym rejonie dochodzi do wielu wypadków. Na terenie gminy będziemy mieli już trzy jednostki włączone do krajowego systemu, co spowoduje zwiększenie bezpieczeństwa osób, które przejeżdżają i mieszkają na terenie gminy. W systemie jest także Zebrzydów i Marcinowice – mówi Władysław Gołębiowski, wójt gminy Marcinowice.

To bardzo ważny moment nie tylko dla gminy Marcinowice, ale też dla całego powiatowego systemu ratownictwa – dodaje Alicja Synowska, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Świdnicy.

Zadowolenia z zalet porozumienia nie kryje też Arkadiusz Kulig.

Dla naszej jednostki to z jednej strony wielki prestiż, a z drugiej – otwarcie na nowe możliwości. Włączenie do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego daje nam możliwość korzystania ze środków budżetu państwa na zakup sprzętu oraz większy dostęp do szkoleń i ćwiczeń. Dzięki temu nasza pomoc będzie skuteczniejsza i bardziej profesjonalna.

 MM

Długa historia jednostki

Jednostka OSP w Tworzyjanowie działa od lat 50. XX w. Obecnie stowarzyszenie liczy 26 członków, zaś strażaków uprawnionych do udziału w akcjach ratowniczych jest 17. W 2006 r. strażacy doczekali się nowej remizy, a w 2011 – nowoczesnego samochodu. Przez ostatnie dwa lata trwało intensywne doposażanie jednostki w sprzęt, w tym hydrauliczny do ratownictwa drogowego. Sami zaś strażacy systematycznie podnosili poziom wyszkolenia, chcąc spełnić wysokie normy stawiane jednostkom KSR-G.

 

 

Struktura KSRG w powiecie świdnickim

Obszar powiatu podzielony jest na dwa obszary chronione JRG:

•obszar chroniony JRG Świdnica, który swoim zasięgiem obejmuje miasto Świdnicę oraz gminy (Świdnica, Marcinowice, Jaworzyna Śl., Żarów),

•obszar chroniony JRG Świebodzice, który swoim zasięgiem obejmuje miasto Świebodzice, gminy Dobromierz i Strzegom.

Do wykonywania zadań ochrony przeciwpożarowej dodatkowo na terenie powiatu funkcjonuje 45 jednostek OSP typu „S” w tym 15 jednostek OSP włączonych jest do KSR-G.

 

 

{fcomment}

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *