Szkoła Przyjazna Bezpieczeństwu

Szkola przyjazna bezpieczenstwu

Szkola przyjazna bezpieczenstwuRusza ogólnopolski program edukacyjny dla uczniów pierwszych klas szkół podstawowych. Na wybranych zajęciach lekcyjnych najmłodsi nauczą się zasad bezpieczeństwa w codziennych sytuacjach. Pomysłodawcą i organizatorem Szkoły Przyjaznej Bezpieczeństwu jest Fundacja Grupy PKP.

Rusza ogólnopolski program edukacyjny dla uczniów pierwszych klas szkół podstawowych. Na wybranych zajęciach lekcyjnych najmłodsi nauczą się zasad bezpieczeństwa w codziennych sytuacjach. Pomysłodawcą i organizatorem Szkoły Przyjaznej Bezpieczeństwu jest Fundacja Grupy PKP.

Szkola przyjazna bezpieczenstwu

Szkoła Przyjazna Bezpieczeństwu to projekt edukacyjny poświęcony kwestiom bezpieczeństwa w wielu ważnych sferach życia. Program skupia się na takich zagadnieniach jak: bezpieczeństwo podczas podróży pociągiem, korzystanie z urządzeń i energii elektrycznej, nauka i zabawa z komputerem i w internecie oraz dbanie o bezpieczeństwo osobiste i o środowisko naturalne. Wszystkie zagadnienia zostaną zaprezentowane uczniom pierwszych klas szkół podstawowych na zajęciach przyrody i godzin wychowawczych w maju i czerwcu tego roku. – Przebieg i treść zajęć będą dostosowane do wieku uczniów. Bohaterem wszystkich lekcji zostanie postać sympatycznego Beniego, który pojawi się na materiałach dydaktycznych. Beni z pewnością wzbudzi zaufanie dzieci, zachęcając ich tym samym do wspólnej nauki. Szkoła Przyjazna Bezpieczeństwu to nie tylko „zwykłe” lekcje, to edukacja przez zabawę z wykorzystaniem nowoczesnych metod – zapewnia Paweł Wojciechowski, Prezes Fundacji Grupy PKP.

W ramach programu na pierwszaków czekać będzie wiele atrakcji. W każdym z bloków tematycznych planowane są innowacyjne zadania kreatywne poza terenem szkoły m.in. gra edukacyjna w pociągu. W czasie moderowanej wycieczki uczniowie dowiedzą się, jak bezpiecznie wsiąść i opuścić pojazd, jak interpretować sygnały dźwiękowe na dworcach, co należy zrobić z bagażem, jak odszukać na tablicy rozkładów właściwy pociąg. W scenariuszach zajęć znajdą się także quizy, komiksy i gry planszowe. Do dyspozycji uczestników programu oddana będzie także specjalna edukacyjna gra komputerowa. Wszystko opracowane tak, aby ułatwić uczniom przyswojenie kluczowych zasad bezpieczeństwa przydatnych w wielu sferach życia.

Fundacja Grupy PKP zaprosi do udziału szkoły z całej Polski. Docelowo w projekcie uczestniczyć będzie ok. 100 placówek. – Około 5.000 uczniów biorących udział w programie powalczy o atrakcyjne nagrody dla swoich szkół. Nagrody wręczone zostaną na wrześniowym festynie podsumowującym projekt. Szkoły, które w ramach realizacji programu zaproponują nieszablonowe, nowatorskie działania dodatkowe otrzymają granty finansowe – zachęca Paweł Wojciechowski. Placówki, które wezmą udział w akcji otrzymają także certyfikat Szkoły Przyjaznej Bezpieczeństwu. Przystąpienie do projektu jest bezpłatne, a materiały dydaktyczne zapewni Fundacja Grupy PKP. Szkoły zainteresowane wzięciem udziału w projekcie mogą dokonać zgłoszenia wypełniając formularz na stronie www.spb.edu.pl.

Inicjatywę edukacji najmłodszych uczniów w zakresie bezpieczeństwa przy użyciu innowacyjnych i ciekawych metod docenili, poprzez objęcie patronatem honorowym: Joanna Kluzik–Rostkowska – Minister Edukacji Narodowej, Maria Wasiak – Minister Infrastruktury i Rozwoju, Marek Michalak – Rzecznik Praw Dziecka oraz Piotr Szymczak – Prezes Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Partnerem merytorycznym programu jest PEDAGOGIUM Wyższa Szkoła Nauk Społecznych w Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *