Sześć ofiar katastrofy budowlanej. Akcja ratunkowa zakończona. Trzydniowa żałoba

Sześć osób zginęło w wyniku katastrofy budowlanej w Świebodzicach, w tym dwoje dzieci w wieku szkolnym. Strażacy spod gruzów wyciągnęli wczoraj 10 osób, cztery zostały ranne. Akcja ratunkowa została zakończona dzisiaj o godzinie 7.00 rano. Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz w związku z katastrofą budowlaną zarządził trzydniową żałobę w Świebodzicach.

W akcji ratowniczej wzięło udział ponad 250 ratowników z całego województwa, a także jednostki specjalistyczne z psami poszukiwawczymi z Łodzi i Jastrzębia Zdroju

Akcja ratunkowa trwała niemal dobę

Do zawalenia się kamienicy doszło wczoraj, 8 kwietnia kilka minut przed godziną 9.00 rano w centrum Świebodzic. Trzykondygnacyjny budynek przy ul. Krasickiego 28 runął jak domek z kart. Świadkowie mówią o potężnym wybuchu. Przyznali w rozmowie z mediami, że „obudził ich wielki huk”, „słychać było krzyki”, „zatrzęsły się okna”, „z kamienicy nic nie zostało”.

Na miejsce zaczęły zjeżdżać służby ratunkowe, strażacy, policja, pogotowie i grupy poszukiwawczo-ratownicze z psami z Dolnego-Śląska, a także z Łodzi i Jastrzębia-Zdroju. Na miejsce dotarło również kilka helikopterów.

Udało się uratować 4 osoby, które zostały przewiezione do szpitali. W najgorszym stanie jest 14-letni chłopiec, który walczy o życie.

Spod gruzów wydobyto też ciała 6 ofiar śmiertelnych. To dwoje dzieci, trzech mężczyzn i jedna kobieta.

Wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak poinformował dzisiaj, 9 kwietnia, że akcja ratunkowa została zakończona o godz. 7.00. Uzyskano pewność, że nikogo nie ma pod gruzami.

Podczas konferencji prasowej sztabu kryzysowego w Świebodzicach prokurator poinformował, że śledztwo jest prowadzone w kierunku katastrofy budowlanej skutkiem której jest śmierć wielu osób. – Przeprowadzaliśmy oględziny zwłok ofiar katastrofy, a policja przesłuchała świadków zdarzenia. Wczoraj przeprowadziliśmy identyfikację wszystkich ciał. Na wtorek i środę zaplanowaliśmy przeprowadzenie sekcji zwłok wszystkich ofiar w zakładzie medycyny sądowej we Wrocławiu – poinformował media Marek Rusin, prokurator rejonowy w Świdnicy.

Wsparcie rządu

Wczoraj wieczorem na miejsce katastrofy przyjechała premier rządu Beata Szydło. Wspólnie z ministrem spraw wewnętrznych Mariuszem Błaszczakiem złożyła kondolencje rodzinom osób, które zginęły i wyraziła nadzieję, że osoby ranne przebywające w szpitalach, szybko wrócą do zdrowia.

Zapowiedziała także wsparcie dla poszkodowanych i ufundowanie rent specjalnych dla dzieci ofiar.

 – Dzieci osierocone wskutek katastrofy w Świebodzicach otrzymają renty specjalne  – mówiła.

Premier Szydło podziękowała również wszystkim służbom, które od rana niemal dobę ciężko pracowały na gruzowisku.

Żałoba i wsparcie miasta

Burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz niemal przez całą dobę był na miejscu zdarzenia.

– Wszystkie rodziny, które straciły bliskich i dach nad głową, są objęte pomocą psychologiczną, a także materialną, w poniedziałek rozpocznie się wypłacanie pierwszego wsparcia finansowego w kwocie 6 tysięcy złotych na rodzinę. Dla wszystkich rodzin przygotujemy mieszkania zastępcze, w Ośrodku Pomocy Społecznej już w dniu katastrofy rozpoczęła się zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy. Każdy, kto chciałby wspomóc dotkniętych tragedią mieszkańców naszego miasta, proszony jest o kontakt z OPS-em – mówi burmistrz Bogdan Kożuchowicz, który w związku z katastrofą budowlaną zarządził trzydniową żałobę. Potrwa ona do wtorku, 11 kwietnia. W tym czasie odwołane są wszelkie wydarzenia kulturalne, a flagi z czarnym kirem opuszczone zostały do połowy masztu.

Kondolencje rodzinom ofiar złożył również Andrzej Duda, prezydent RP.

(BFG), fot. redakcja

Więcej w papierowym wydaniu „Wiadomości Świdnickich”

Więcej zdjęć

http://ws-24.pl/walka-z-czasem-dramat-w-swiebodzicach-foto/

http://ws-24.pl/trzy-ofiary-ratownicy-szukaja-dalej/

Numery telefonów do OPS w sprawie przekazywania darów rzeczowych:

74 666 95 88, 666 95 83, 666 95 85, 666 99 28
w godzinach 7:30-15:30

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *