Świętował 105. urodziny [FOTO]

foto 26

foto 26Stanisław Kowalski, rekordzista Europy i świata, a także najstarszy świdniczanin, świętował swoje 105. urodziny. Przybyli na nie rodzina, bliscy i media, także te ogólnopolskie.

Stanisław Kowalski, rekordzista Europy i świata, a także najstarszy świdniczanin, świętował swoje 105. urodziny. Przybyli na nie rodzina, bliscy i media, także te ogólnopolskie.

foto 15

Jak zwykle z uśmiechem na twarzy, jak zawsze z poczuciem humoru i 105. urodziny przyjął bez nerwów. Świdniczanin dźwignął je ze swobodą, podobnie jak masę prezentów i życzeń. Na klatę przyjął także Złoty Krzyż Zasługi nadany przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego a wręczony przez wojewodę dolnośląskiego Tomasza Smolarza.

W jubileuszu uczestniczyli najbliżsi Pana Stanisława, ale oprócz nich wszystkiego najlepszego, a przede wszystkim dużo zdrowia i dwustu lat, życzyli mu także Piotr Federowicz, starosta świdnicki i jego zastępca Zygmunt Worsa, prezydenci Marek Suwalski i Szymon Chojnowski, wójt gminy Teresa Mazurek czy biskup Ignacy Dec. Uroczystość rozpoczęła się od przybliżenia sylwetki jubilata. 105-latek śmiał się, że rok temu poprzez bicie kolejnych rekordów, narodził się na nowo.

Na zakończenie seniorzy z Domu Dziennego Pobytu „Przystań” zaprezentowali się w baśni o rybaki i złotej rybce.

W aktualnych „Wiadomościach Świdnickich” przeczytasz więcej na temat sposobu na długowieczność, a szerszej relacji z urodzin świdniczanina szukaj w poniedziałkowym wydaniu.

Marlena Mech, foto: Wiktor Bąkiewicz

Szacowny Jubilat pan Stanisław Kowalski urodził się 14 kwietnia 1910 r. w Rogówku (gmina Gowarczów, powiat Konecki, województwo świętokrzyskie). W miejscowości tej mieszkał do końca lat trzydziestych ubiegłego stulecia. Po poślubieniu żony Władysławy przeprowadził się do niedalekiej Brzeźnicy, gdzie przebywał do 1952 r. Wówczas, w związku z poszerzaniem granic poligonu wojskowego, zmuszony został do opuszczenia nowo wybudowanego domu. Na Dolnym Śląsku osiedlił się w miejscowości Krzydlina Wielka w powiecie wołowskim. Prowadząc niewielkie gospodarstwo rolne pracował również na kolei jako dróżnik.

W Świdnicy mieszka nieprzerwanie od 17 maja 1979 r. Będąc na emeryturze nie zaprzestał jazdy rowerem, a do dzisiaj uprawia piesze wędrówki, nawet do 10 km dziennie. Jego pogodne usposobienie, zdrowy styl życia oraz aktywność sprawiają, że jest osobą rozpoznawalną nie tylko w Świdnicy. Pan Stanisław Kowalski jest wspaniałym propagatorem aktywnego spędzania czasu i wzorem do naśladowania. Jego wyniki sportowe i sposób na życie zostały zauważone nie tylko przez społeczność lokalną, ale również przez premiera rządu panią Ewę Kopacz, która na początku marca br. gościła u siebie pana Stanisława Kowalskiego wraz z innymi seniorami w ramach promocji rządowego programu „Senior – WIGOR”.

W ostatnich dwóch latach Szacowny Jubilat uczestniczy z powodzeniem w różnych imprezach sportowych udowadniając, że wiek nie jest przeszkodą w uzyskiwaniu dobrych wyników i bicia kolejnych rekordów. 10 maja 2014 r. pan Stanisław Kowalski na stadionie wrocławskiego AWF ustanowił rekord Europy na 100 m w swojej kategorii wiekowej wynikiem 32,79 sek. Na ubiegłorocznych Drużynowych Halowych Mistrzostwach Polski Weteranów był bezkonkurencyjny w biegu na 60 m uzyskując czas 19,72 sek. oraz w pchnięciu kulą wynik 5,08 m stając się dwukrotnym rekordzistą świata
M 100. Natomiast podczas 10. Halowych Lekkoatletycznych Mistrzostw Europy Weteranów w marcu br. w Toruniu przebiegł 60 m w 20,27 sek. i zdobył złoty medal.

Pan Stanisław Kowalski od ponad jedenastu lat jest wdowcem. Obecnie mieszka z córką Reginą na Osiedlu Młodych. Pozostałe dwie córki: Halina zamieszkuje w Żaganiu, natomiast Barbara w okolicy Wołowa. Jubilat jest dziadkiem 10 wnucząt, pradziadkiem 14 prawnucząt oraz prapradziadkiem 2 praprawnucząt.

{gallery}galerie/150414stanislaw{/gallery}

{fcomment}

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *