Święto Wojska Polskiego [FOTO]

Żołnierze, przedstawiciele związków kombatanckich i mundurowych, samorządowcy, posłowie na sejm, harcerze, młodzież szkolna i mieszkańcy wzięli udział w świdnickich uroczystościach Święta Wojska Polskiego.

Żołnierze, przedstawiciele związków kombatanckich i mundurowych, samorządowcy, posłowie na sejm, harcerze, młodzież szkolna i mieszkańcy wzięli udział w świdnickich uroczystościach Święta Wojska Polskiego.

 

Organizatorem uroczystości był Związek Żołnierzy Wojska Polskiego, koło Ziemi Świdnickiej. Tradycyjnie areną spotkania był plac przed pomnikiem zwycięstwa na placu Grunwaldzkim.

Jesteśmy jednym z nielicznych powiatów, który nie posiadając Garnizonu Wojska Polskiego a nawet tutejszego WKU, co roku organizuje Święto Wojska Polskiego – zauważył prowadzący uroczystość płk Tadeusz Bortnik. – Tegoroczne święto jest tym ważniejsze, że mamy 95. rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej – podkreślił wagę tegorocznych obchodów prezes świdnickiego oddziału Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.

Głos zabrał major Krzysztof Puchała, zastępca komendy WKU z Kłodzka, który przybliżył historię.

15 sierpnia obchodzimy 95. rocznicę Bitwy Warszawskiej oraz Święto Wojska Polskiego. Cud nad Wisłą to bitwa przełomowa w dziejach świata. Zapobiegła rewolucji bolszewickiej na całą Europę i zdecydowała o zachowaniu niepodległości Polski. Dzięki temu możemy żyć w bezpiecznych granicach – mówił.

Prezydent Beata Moskal-Słaniewska skupiła się na aspekcie, dzięki któremu żyjemy w wolnym kraju.

13 sierpnia rozpoczęła się walka, która była jedną wielką niewiadomą. Trzeba było wielkiej mądrości wodzów i generałów by wroga przechytrzyć. Dziś imionami Józefa Hallera, Józefa Piłsudskiego, Tadeusza Rozwadowskiego, Władysława Sikorskiego, Edwarda Rydza Śmiałego nazywamy ulice. Gdyby nie oni moglibyśmy żyć w zupełnie innej Polsce, a może nie w Polsce… Polski żołnierz to zdolność do ofiary, gotowy był przelać krew za Polskę, na wezwanie Ojczyzny bez wahania chwytał za broń i bagnet i szedł. Dziś ciężko wyobrazić sobie, że nad naszymi głowami latają samoloty i zrzucają na nasze domy bomby – mówiła prezydent podkreślając, że wojny niestety toczą się na świecie i dziś.

Podczas uroczystości nastąpiło także ślubowanie młodych Strzelców wstępujących do Związku Strzeleckiego oddział w Świdnicy.

Po krótkiej części artystycznej i złożeniu wieńców zebrani przeszli do katedry, gdzie odprawiona została uroczysta msza święta.

 

MM

 

Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – dzień Wojska Polskiego, obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej rak zwanego Cudu nad Wisłą, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku. Wprowadzone zostało ustawą Sejmu z 30 lipca 1992. Święto to przypada w dzień ustawowo wolny od pracy, ponieważ 15 sierpnia jest również liturgicznym świętem Wniebowzięcia Matki Bożej, dla którego ustawodawca wprowadził wolne.

 

 

{gallery}galerie/150815wojsko{/gallery}

{fcomment}

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *