Świebodzice z Fredrą [FOTO]

Perypetie dwóch par: Anieli i Gustawa oraz Klary i Albina, uwikłanych w intrygę miłosną, okraszone wspaniałymi dialogami i fredrowskim humorem pokazane zostały świebodzickiej publiczności w niedzielę, 14 czerwca.

 

Perypetie dwóch par: Anieli i Gustawa oraz Klary i Albina, uwikłanych w intrygę miłosną, okraszone wspaniałymi dialogami i fredrowskim humorem pokazane zostały świebodzickiej publiczności w niedzielę, 14 czerwca.

 

Spektakl „Śluby panieńskie” to kolejne – po ubiegłorocznej „Zemście” – przedstawienie Fundacji REM, która w niebanalny sposób promuje piękną, polską literaturę.

Do wcielenia się w role fredrowskiej komedii zaproszeni zostali uczniowie Społecznego Gimnazjum Akademickiego, ich nauczyciele, rodzice a także znane osobowości Świebodzic.

Międzypokoleniowy spektakl jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji REM oraz Społecznego Gimnazjum Akademickiego, realizowanym w ramach zadania publicznego w zakresie kultury, sztuki, ochrony dziedzictwa narodowego współfinansowanego z budżetu Gminy Świebodzice. Pomysłodawcami spektaklu są Elwira Podhalicz i Anna Maślach. Reżyseria: Ksiądz Mateusz Pawlica i Elwira Podhalicz. Scenografia i kostiumy: Katarzyna Jarosz.

W ramach zajęć artystycznych uczniowie, wspólnie z rodzicami i znanymi postaciami życia publicznego naszego miasta, pracowali nad spektaklem już od marca. Wszyscy aktorzy starali sie zagrać jak najlepiej, a gorące brawa i życzliwe oklaski były dla nas najlepszym dowodem, że sztuka się podobała.

Najwięcej uciechy widownia miała z pewnością w V akcie, kiedy to na scenie pojawiły się osoby z życia publicznego miasta, w stylowych kostiumach i perukach. Serce publiczności jak zwykle podbił Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz, jako żywiołowy Radost, który tubalnym głosem rozstawiał wszystkich po kątach. W roli Pani Dobrójskiej wystąpiła Zofia Marek, radna Rady Miejskiej, Przewodnicząca Komisji Oświaty i Wychowania a do tego lubiana nauczycielka Gimnazjum nr 2. Klarą – i chwilowo brunetką – została Małgorzata Grudzińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, a o jej względy ubiegał się płaczliwy Albin – w tej roli bynajmniej nie płaczliwy radny Piotr Krzyśpiak. Druga „para” uwikłana w intrygę miłosną to naiwna i złotowłosa Aniela – Agnieszka Bielawska-Pękala, rzecznik prasowy UM oraz fircykowaty i przebiegły Gustaw – w tej roli Lesław Podhalicz, radny Rady Miejskiej.

Wszyscy aktorzy mają nadzieję, że sprawili widzom nieco przyjemności i poprawili niedzielny nastrój. Za wszelkie niedociągnięcia i potknięcia uprzejmie przepraszamy.

Nagranie ze spektaklu będzie wkrótce dostępne na stronie Urzędu Miejskiego w Świebodzicach w zakładce Miejska Telewizja Internetowa.

 

Obsada:


Akt IUczniowie Gimnazjum Akademickiego:
Pani Dobrójska – Oliwia Kanik
Klara – Karolina Pofelska
Aniela – Hanna Grzeleńska
Radost- Jakub Marcyniuk
Jan – Bartosz Skotnicki
Gustaw – Filip Podhalicz
Albin – Kamil Kozar

Akt II – Uczniowie Gimnazjum Akademickiego:
Klara – Karolina Pofelska
Aniela – Kinga Szymańska
Radost – Gerard Gawłowski
Gustaw – Filip Brzeziak
Albin – Kamil Kozar

 

Akt III – Rodzice uczniów Gimnazjum Akademickiego:
Klara – Barbara Brzeziak
Aniela – Renata Apolinarska – Kozar
Radost- Ks. Mateusz Pawlica
Gustaw – Ryszard Skotnicki

 

Akt IV – Uczniowie Gimnazjum Akademickiego:
Klara – Maria Partyka
Aniela – Aleksandra Śliwowska
Gustaw – Daniel Kozar
Albin – Maciej Sikorski

 

Akt V – Znane Osobowości Świebodzic
Pani Dobrójska – Zofia Marek (Radna Rady Miejskiej w Świebodzicach, Przewodnicząca Komisji Oświaty i Wychowania, Kultury, Sportu RM)
Klara – Małgorzata Grudzińska (Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach)
Aniela – Agnieszka Bielawska-Pękala (Rzecznik Prasowy Urzędu Miejskiego w Świebodzicach)
Radost – Bogdan Kożuchowicz (Burmistrz Miasta Świebodzice)
Gustaw –Lesław Podhalicz (Radny Rady Miejskiej w Świebodzicach, Przewodniczący Komisji Budżetu i Planowania RM)
Albin – Piotr Krzyśpiak (Radny Rady Miejskiej w Świebodzicach)

 

UM Świebodzice

 

{gallery}galerie/150615teatr{/gallery}

{fcomment}

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *