Świdnica w „Kanonie Miejsc Historycznych”

Świdnica znalazła się w prestiżowym gronie 41 miejsc o kluczowej wartości historycznej  – o wyborze miasta zdecydowała spuścizna protestantyzmu i unikalny Kościół Pokoju.  

 

Świdnica znalazła się w prestiżowym gronie 41 miejsc o kluczowej wartości historycznej  – o wyborze miasta zdecydowała spuścizna protestantyzmu i unikalny Kościół Pokoju.  

We wtorek, 23 czerwca w Łazienkach Królewskich odbyło się uroczyste ogłoszenie założeń projektu pn. „Kanon Miejsc Historycznych”, z udziałem Sekretarza Stanu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Żuchowskiego i przedstawicieli władz miast należących do Kanonu. Projekt realizowany przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów przy współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa, pod patronatem Generalnego Konserwatora Zabytków ma na celu stworzenie ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej. To projekt prezentujący miejsca, których poznanie przybliży jak najpełniejszy obraz historii Polski i wartości kulturowych naszego dziedzictwa.

W uroczystości w Warszawie wzięli udział zastępca prezydenta miasta Szymon Chojnowski, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ks. Waldemar Pytel wraz z małżonką.

Selekcji miejsc historycznych dokonali eksperci i badacze historii pod egidą Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, przy zachowaniu kryterium geograficznego i wagi poszczególnych obiektów dla historii Polski. Całość zawiera klucz historyczny i zachowuje chronologię – tak, aby tworzyć spójną narrację i nieść walor edukacyjny. Jest to lista obowiązkowa zabytków i miejscowości w Polsce dla spragnionych wiedzy turystów, uczniów i studentów. Jak powiedział na spotkaniu Minister Żuchowski:Kanon stanie się okazją do szeroko zakrojonych działań promocyjnych wybranych miast i zabytków.

– Dotychczas, niestety Świdnicy nie udało się uwzględnić nawet w kampanii na szczeblu regionalnym, choćby w projekcie Tajemniczy Dolny Śląsk, dlatego tym bardziej zaszczyceni jesteśmy, że znaleźliśmy się w tak dużym projekcie ponadregionalnym. Włączenie Świdnicy w ogólnopolską kampanię informacyjną, to bezprecedensowa możliwość promocji turystycznej w kraju i za granicą. W naszym regionie tylko Wrocław i Świdnica dostąpiły tego zaszczytu. To naprawdę prestiżowa i ekskluzywna lista, szczególne wyróżnienie. Miejmy nadzieję, że dzięki temu Kościół Pokoju i całe nasze miasto będą jeszcze bardziej zyskiwać na atrakcyjności turystycznej – podsumowuje Szymon Chojnowski, zastępca prezydenta.

Więcej informacji o projekcie na stronie: miejscahistoryczne.pl

Magdalena Dzwonkowska, rzecznik prasowy UM Świdnica, fot. BFG

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *