Świdnica przygotowana na nadejście zimy

zima

Od 7 listopada br. w Świdnicy pełnione są dyżury związane z akcją zima. Oprócz specjalistycznego sprzętu, floty blisko 20 pojazdów, drogowcy mają do dyspozycji „od ręki” również 350 ton soli i 550 ton piasku do posypywania śliskich jezdni. 

zima

Drogowcy walczą ze śliskością w pierwszej kolejności w miejscach, gdzie kursuje komunikacja miejska oraz tam gdzie są strome podjazdy, zjazdy oraz sygnalizacja świetlna.

Zimowym odśnieżaniem dróg miejskich i chodników będzie zajmowała się wybrana w przetargu firma „Farma Miejska” Maciej Karpiński, a utrzymaniem przystanków komunikacji miejskiej, konsorcjum firm BeBa – Awart.

Do pracy na jezdniach mogą zostać skierowane aż cztery pługosolarki, a także w razie potrzeby pługi lekkie z rozrzutnikiem, pługi średnie i ładowarki. Na chodnikach zarządzanych przez miasto pracować będą mikrociągniki oraz pługi średnie z rozrzutnikiem. Do odśnieżania przystanków komunikacji miejskiej wykorzystywane będą dodatkowe mikrociągniki.

Podmioty odpowiedzialne za utrzymanie dróg w mieście:

drogi gminne

Firma „ FARMA MIEJSKA”, 58-100 Świdnica, ul. Śląska 11

tel. (074) 8513988

Punkt koordynacyjny (czynny całodobowo)

przystanki komunikacji miejskiej

konsorcjum Marcin Bednarz – Firma „ BeBa Witosów Dolny 149B oraz Piotr Kot Firma „AWART”, Witosów Dolny 40A reprezentowane przez Lidera Konsorcjum Marcina Bednarza – właściciela Firmy „BeBa Dolny 40A

tel. w godz. 7ºº – 15 ºº – 74 8538725

Punkt koordynacyjny (czynny całodobowo) tel.  695 778 787

drogi wojewódzkie: nr 379 tj. Wałbrzyska, Plac Grunwaldzki na odcinku Wałbrzyska – Al. Niepodległości, Niepodległości oraz ul. Westerplatte na odcinku od ronda do granic administracyjnych miasta, ul. Przemysłowa, Plac Wolności, Wrocławska na odcinku od Pl. Wolności do Łącznej i ul. Łączna są utrzymywane przez:

Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei we Wrocławiu – ul. Krakowska 28, 50-425 Wrocław, dyspozytornia całodobowo – tel. 71 3917196, Obwód w Olszyńcu – tel. 74 8453357

Rejon w Wałbrzychu ul. Wieniawskiego 7 – (poniedziałek – piątek w godz. 7:00 -15:00)

tel. 74 8431117

drogi krajowe nr 35, tj. Zamenhofa, Esperantystów oraz Szarych Szeregów podlegają utrzymaniu przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu – Rejon Dróg w Wałbrzychu – tel. 074 8410365, 074 8400820 wew.16. Dyżury w siedzibie Rejonu w momencie wystąpienia warunków zimowych prowadzone są całodobowo.

drogi powiatowe tj. Bystrzycka, Kochanowskiego, Westerplatte na odcinku od ul. Bystrzyckiej do ronda oraz ul. Towarowa podlegają utrzymaniu przez Służbę Drogową Powiatu Świdnickiego, ul. Powstańców 12, 58-140 Jaworzyna Śląska tel. 074 8514070, 074 8551415.

Większość z nas jest odpowiednio przygotowana do zimy. Są też tacy, którzy ze względu na wiek, choroby, niepełnosprawność, niesamodzielność, biedę, czy też różne sytuacje losowe, nie poradzą sobie są ze skutkami mrozów. Pamiętajmy o nich.   Dlatego, jak każdego roku, zwracamy się do mieszkańców Świdnicy z apelem o wrażliwość i reagowanie na sytuacje zagrażające zdrowiu lub życiu osób wymagających wsparcia, narażonych na działania niskich temperatur.

Informacje o osobach bezdomnych, przebywających na terenie ogródków działkowych, w zniszczonych budynkach bez ogrzewania, na klatkach schodowych, mieszkańcy Świdnicy mogą przekazywać, również anonimowo, całą dobę do Straży Miejskiej pod numerem alarmowy 986. Prosimy o reagowanie także wtedy, gdy osoby te są pod wpływem alkoholu.

Prosimy, by mieszkańcy Świdnicy zwracali baczniejszą uwagę i pomagali swoim sąsiadom, jeśli mają taką możliwość. Informacje o osobach, które nie są w stanie samodzielnie zabezpieczyć swoich potrzeb można przekazywać do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Nie bądźmy obojętni, gdy gdzieś w pobliżu, w sąsiedztwie marzną ludzie. Pomóżmy im w miarę naszych możliwości. Nasza wrażliwość na drugiego człowieka i życzliwa postawa mogą uratować komuś życie. Przekazanie informacji pracownikom służb społecznych pozwoli na zorganizowanie pomocy, która może zapobiec tragicznym w skutkach zdarzeniom.

Rzecznik Prasowy

Urzędu Miejskiego w Świdnicy

Magdalena Dzwonkowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *