Świdnica pobiegła Tropem Wilczym (FOTO)
Drugi raz Świdnica włączyła się w ogólnopolską akcję „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Przy pięknej wiosennej pogodzie w niedzielne południe, 28 lutego na obiektach Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji stawiło się ponad pół tysiąca osób!
Do pokonania były 1963 metry. Zaszczytu wystartowania dostąpił Bogdan Zdrojewski, prezes Związku Inwalidów Wojennych i Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. Nie mierzono czasu, ważny był sam udział. Najmłodszym uczestnikiem był niespełna dwuletni Franciszek Stolarczyk, najstarszym urodzony w 1938 roku Dionizy Czubaj.
Symboliczny dystans 1963 metrów jest ściśle związany z datą śmierci Józefa Franczaka pseudonim „Lalek”, ostatnim poległym w boju partyzantem ruchu poakowskiego w Polsce. Podobizny „Lalka”, „Bartka”, Łupaszki”, „Inki” i wielu innych Żołnierzy Wyklętych znalazły się na pamiątkowych koszulkach. Edukacyjny pakiet startowy uzupełniał piękny medal i wydawnictwa poświęcone polskiemu podziemiu antykomunistycznemu i antysowieckiemu działającego w latach 1944–1963. Wydarzenie uzupełniły: blok programów artystycznych, kibicowski pokaz pirotechniczny, pokaz sprzętu wojskowego, zbiórka na rzecz Ofiar Głodu (zebrano 546 złotych i 60 groszy), ciepła zupa i napoje, a także harcerskie ognisko. Przed i po biegu o idei Tropu Wilczego barwnie opowiadali Tadeusz Grabowski, opiekun środowisk kombatanckich i harcmistrz Piotr Pamuła, zastępca komendanta hufca ZHP Świdnica.
Organizatorami świdnickiej edycji biegu były: Fundacja Wolność i Demokracja, Tadeusz Grabowski, Komenda Hufca ZHP Świdnica, Urząd Miejski w Świdnicy, Urząd Gminy Świdnica, Starostwo Powiatowe w Świdnicy, Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji, Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy, III LO w Świdnicy, Związek Strzelecki Oddział Świdnica, Nadleśnictwo Świdnica, firma UNITRON, Muzeum Broni i Militariów z Witoszowa, sympatycy Polonii Świdnica.
(ram, foto radwer)