Świdnica na dawnych pocztówkach. Tom III w księgarniach

W tym tygodniu do księgarń trafi trzeci tom albumu Świdnica na dawnych pocztówkach. Jest to już 15 tom serii, prezentującej miejscowości, jednostki terytorialne oraz zabytki na pocztówkach wydanych do 1945 r.

Do tej pory nakładem wydawnictwa Errata-Kubara Lamina ukazały się w tej serii albumy: Powiat Świdnicki, Gmina Świdnica, Wałbrzych (tom 1 i 2), Miasto i Gmina Jaworzyna Śląska, Gmina Marcinowice, Miasto i Gmina Żarów, Miasto i Gmina Walim, Gmina Dobromierz, Świdnicka katedra, Kościół Pokoju w Świdnicy, Powiat Wałbrzyski oraz dwa tomy Miasta Świdnica.

Najnowszy album poświęcony naszemu miastu zawiera prawie trzysta pocztówek nie publikowanych w poprzednich dwóch tomach, będących uzupełnieniem kolekcji.

– W trzech tomach zaprezentowano już blisko 1000 widoków naszego miasta, co stanowi największą opublikowaną kolekcję pocztówek poświęconych Świdnicy – mówi Andrzej Dobkiewicz, który do przygotowania publikacji zaprosił wybitnego świdnickiego historyka Sobiesława Nowotnego. – Kolekcja ta daje nam pewien obraz miasta i jego wyglądu pod koniec XIX w. i w pierwszym czterdziestoleciu XX w.

Najnowszy album nie jest pierwszym, autorstwa tego tandemu. Wcześniej przygotowali oni wspólnie album Kościół Pokoju na dawnych pocztówkach. – Mam nadzieję, że trzeci tom publikacji o Świdnicy dostarczy Czytelnikom nowych ciekawych informacji nie tylko na temat wyglądu miasta, ale także jego mieszkańców i ich zajęć. Staraliśmy się bowiem zidentyfikować właścicieli dawnych świdnickich sklepów widocznych na kartkach, czy też w ogóle w kilku przypadkach rozpoznać miejsca przedstawiane na pocztówkach. Niektóre z nich sprawiły nam trochę problemów, jak na przykład identyfikacja wejścia do jednego ze sklepów, który nie był opisany na kartce. Kilkakrotne wyjazdy na miasto i wizje w prawdopodobnych jego lokalizacjach zakończyły się sukcesem – mówi Sobiesław Nowotny.

Najnowszy album poświęcony Świdnicy nie będzie jedyną publikacją, jaka ukaże się w najbliższym czasie. Z uwagi na fakt, że nakłady dwóch wydań I tomu albumu Świdnica na dawnych pocztówkach i II tomu tej publikacji zostały całkowicie wyczerpane, w marcu ukażą się kolejne wydania obu pozycji. Czytelnicy będą więc mieli możliwość nie tylko zaopatrzyć się w najnowszy – III tom, ale również uzupełnić swój zbiór o tom I i II.

Aktualnie trwają prace nad pięcioma kolejnymi książkami, które powinny się ukazywać sukcesywnie w przeciągu kilku najbliższych miesięcy.

– Nie chcemy jeszcze zdradzać ich tytułów, jednak trzy z tych pozycji będą dotyczyć Świdnicy i chyba będą stanowić pewnego rodzaju niespodziankę dla Czytelników. Poświęcone będą zarówno zapomnianej już tematyce związanej z naszym miastem, jak również znajdą się wśród nich całkowite nowatorskie opracowania. Mam wielką nadzieję, że książki te ze względu na swoją atrakcyjność, znajdą się w wielu biblioteczkach świdniczan – dodaje Andrzej Dobkiewicz.

/betty/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *