Świdnica Jutra – to ich cel! (FOTO)

– Nasza organizacja jest apartyjna, nieoznakowana żadną ideologiczną etykietą, neutralna światopoglądowo. Jesteśmy członkiem Kongresu Ruchów Miejskich – ogólnopolskiej organizacji skupiającej społeczne ruchy z całej Polski. Łączy nas troska o dobro miasta, rzeczywiście zarządzanego przez mieszkańców. Myślimy, że dobrą, zgraną drużyną będziemy w stanie stawić czoła również innym komitetom, które wystartują w tych wyborach samorządowych – przekonywali członkowie Świdnickiego Forum Rozwoju, którzy wczoraj zorganizowali konferencję prasową, podczas której przedstawili swoje cele i plany działania na najbliższe miesiące.

Konferencja prasowa odbyła się w środę, 20 czerwca na skwerze z dzikami przy ul. Franciszkańskiej w Świdnicy. – Zanim politycy i radni wyjdą na ulicę i zaleją nas ulotkami, plakatami, chcieliśmy zorganizować tę konferencję po to, aby pokazać, że zwykli mieszkańcy mają głos – wytłumaczył Marcin Paluszek, lider stowarzyszenia ŚFR i dodał: – Jesteśmy jedynym Świdnickim Ruchem Miejskim, ruchem prawdziwie obywatelskim, który skupia aktywnych świdniczan z różnych środowisk i stowarzyszeń! Działamy w mieście od ponad 5 lat i codziennie udowadniamy, że można zmieniać Świdnicę dobrymi projektami.

Spotkanie nie było przestawieniem typowego programu wyborczego, ale miało charakter otwarty dla mieszkańców. Zostało zatytułowane „Świdnica Jutra”. – Największa siła Świnicy, to oddolna siła jej mieszkańców, złączonych pasją do budowania wspólnego lepszego jutra dla naszego miasta. Zbudujmy Świdnicę Jutra! Jesteśmy: „apartyjni”, „aktywni”, „otwarci” tłumaczył lider.

Współzałożyciel ŚFR, a także radny miejski Marek Marczewski wyjaśnił, że chcą być alternatywą dla wszystkich, którzy mają dosyć partii politycznych. – Chcemy, aby nasze miasto było tworzone tylko i wyłącznie przez mieszkańców – mówił.

Członkowie ŚFR zapewnili, że po raz drugi utworzą niezależny, miejski komitet wyborczy z poparciem Kongresu Ruchów Miejskich i tak jak poprzednio, ich kampania będzie finansowana wyłącznie z indywidualnych wpłat oraz nieocenionej pracy kandydatów, sympatyków i wolontariuszy.

Po oficjalnych wystąpieniach lokalni liderzy Świdnickiego Forum Rozwoju prezentowali swoje sylwetki i mówili, czym na co dzień się zajmują i jaki mają pomysł na to, by w mieście żyło się lepiej, bezpieczniej, wygodniej.

Głos zabrali m.in. informatyk Tomasz Marcinkowski, prezeska Fundacji „Bliżej Siebie” Małgorzata Dziura-Sztejnberg, która niesie pomoc osobom z niepełnosprawnościami, starszym, chorym, ubogim, dzieciom i młodzieży, inspektor ds. osób niepełnosprawnych Ewa Krzeczkowska, prezes Świdnickiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Bogumiła Barańska, nauczycielka Marzena Zięba czy aktywista społeczny Tomasz Owsiany.

Na zakończenie lider ŚFR Marcin Paluszek podkreślił, że Świdnica Jutra to ich cel. – Wspólnie przez najbliższe miesiące będziemy tworzyć dla Państwa program, który będziemy konsultowali z mieszkańcami na ulicach naszego miasta. Mamy również gotową ankietę, z którą wyjdziemy do świdniczan, w celu zweryfikowania naszych pomysłów z ich oczekiwaniami. Program Świdnica Jutra ma być programem stworzonym wspólnie przez mieszkańców. Oni mają czuć się autorami wszystkich pomysłów, które zrealizujemy po wyborach – obiecał na koniec i dodał: – Chcemy wiedzieć na co wydawane są pieniądze mieszkańców. Przez najbliższe miesiące będziemy pokazywać i uczyć mieszkańców, jak wygląda budżet miasta i jak dysponowane są z niego środki.

tekst i zdjęcia Beata Figurna-Garbiec

Więcej w papierowym wydaniu „Wiadomości Świdnickich”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *