Świdnica będzie ogólnopolską stolicą praw dziecka
Spektakle teatralne dla dzieci, młodzieży oraz rodziców w Świdnickim Ośrodku Kultury, spotkania ze znanymi osobami oraz bicie rekordu we wspólnym śpiewaniu piosenki dotyczącej praw dziecka – to tylko niektóre z wydarzeń, które zaplanowano na 20 listopada w ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. Uroczystości w Świdnicy przygotowuje Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak przy wsparciu władz miasta oraz lokalnych instytucji.
Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka (20 listopada) będzie obchodzony po raz drugi w historii. Wydarzenie to 7 listopada 2014 r., na wniosek Rzecznika Praw Dziecka, ustanowił Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.
– To przede wszystkim święto dzieci, podczas którego głośniej niż zwykle mówimy, że mają swoje prawa zagwarantowane w Konstytucji RP oraz Konwencji o prawach dziecka. Chciałbym, aby Świdnica była miastem, które o tym pamięta i jest z tego dumne. Tytuł Stolicy Dziecięcy Marzeń przyznany miastu zobowiązuje – mówi Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.
Przygotowania do uroczystości rozpoczęły się już 12 listopada. Wtedy to w Klubie Bolko odbył się casting do spektaklu pt. „Sekret”. Reżyserem przedstawienia jest insp. Grzegorz Jach, Społeczny Doradca RPD, twórca programu profilaktyki uzależnień „Profilaktyka a Ty”. Próby, w których wezmą udział wyłonieni podczas przesłuchania aktorzy będą odbywały się w budynku Centrum Przyjaźni Dziecięcej SPDC „Serce”. Efekt kilkudniowej pracy młodych aktorów zobaczymy podczas Gali Finałowej Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. Dzień wcześniej – 19 listopada (start o godz. 19.00), odbędzie się spotkanie otwarte dla rodziców ze Społecznymi Doradcami Rzecznika Praw Dziecka (m.in. Dorotą Zawadzką, Anną Marią Wesołowską, prof. Barbarą Smolińską-Theiss). Dla nich również zagra teatr PaT.
„Sekret” to nie jedyne przedstawienie, które podejmie temat praw dziecka w ramach obchodów uroczystości. Do Świdnicy przyjedzie też popularny teatr dziecięcy „Łejery”, znany z takich piosenek jak „Masz prawo do swych praw”, czy „Dzieci też mają głos”. Podczas Gali Finałowej wystąpi również Kasia Stankiewicz.
W Świdnicy o prawach dziecka będą mówić obok Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka, także m.in. Dorota Zawadzka, psycholog dziecięcy, Anna Maria Wesołowska, sędzia, Anna Czerwińska-Rydel, autorka książek dla dzieci i Katarzyna Stoparczyk, dziennikarka radiowa i telewizyjna, prowadząca audycje dla najmłodszych, a także wspominany wcześniej insp. Grzegorz Jach (w kilku szkołach założy tzw. PaTPorty). Eksperci odwiedzą miejskie placówki oświatowe, biblioteki, a także spotkają się z mieszkańcami Świdnicy.
To nie wszystkie atrakcje zaplanowane tego dnia. Przed Świdnickim Ośrodkiem Kultury zostanie zaprezentowana wystawa plakatów promujących dotychczasowe kampanie społeczne Rzecznika Praw Dziecka. W tym samym miejscu podjęta będzie próba bicia rekordu w publicznym wykonaniu piosenki pt. „Dziećmi jesteśmy tylko raz”. Rzecznik Praw Dziecka obiecuje, że do wszystkich uczniów trafią materiały informacyjno-edukacyjne poświęcone prawom dziecka (ponad 9 tys.). W trakcie uroczystej Gali zostaną wręczone Honorowe Odznaki za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka INFANTIS DIGNITATIS DEFENSORI. Poznamy także laureata konkursu na logotyp Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka, ogłoszonego przez Rzecznika Praw Dziecka. W Świdnicy odbędzie się także prezentacja okolicznościowego znaczka Poczty Polskiej, wyemitowanego właśnie na ten dzień w tym roku.
W przygotowanie uroczystości zaangażowanych jest wiele świdnickich instytucji oraz organizacji m.in. Urząd Miasta, ŚOK, ZHP, Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Chorych „Serce”, Fundacja Spichlerz Kultury, Biblioteka Miejska, Policja. Pomagają także dyrektorzy oraz nauczyciele z lokalnych przedszkoli oraz szkół.
Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka:
Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka to nie tylko święto dzieci. Chciałbym również, aby ten dzień trwale wpisał się w świadomość rodziców i opiekunów. Dzieci mają własne niezbywalne prawa, a gwarantują to Konstytucja RP oraz ratyfikowana przez Polskę Konwencja o prawach dziecka. Według ogólnych zapisów tych dokumentów dzieci mają m.in. prawo do tego, aby być otoczone miłością, aby być wychowanymi w poczuciu bezpieczeństwa, bez krzyku i przemocy. Ponad 90 proc. dzieci, z którymi się spotykam, jako najważniejsze dla nich prawo, wskazuje to do wyrażania własnej opinii. Najmłodsi nie domagają się absolutnej zgody na realizację wszystkich dziecięcych pomysłów, po prostu – chcą być wysłuchani. Warto o tym pamiętać, nie tylko 20 listopada.