Street workout gotowy

Ma dużo różnych drążków, barierek, linek do zwisania. Wybudowała go jedna z najlepszych firm w Polsce, specjalizująca się we flow parkach. Świebodzicki street workout jest już gotowy. To najprawdopodobniej pierwsze tego typu miejsce w powiecie świdnickim.

Plac do ulicznego treningu – bo tak w szerokim znaczeniu można sformułowanie przetłumaczyć – powstał z potrzeby mieszkańców, który zgłosili taki właśnie projekt do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego 2016.  Pojawiły się tu urządzenie do ćwiczeń parkourowych i streetowych. Mamy tu więc m. in. poręcze do podciągania, drabinki do wspinania, kółka gimnastyczne, ławeczkę, drążek „żmijkę”, climba bar, rurę do pole dance,  drążki na różnych wysokościach, a także tablicę, na której pokazano przykładowe rodzaje ćwiczeń. Nawierzchnia wykonana jest z piasku. Urządzenia zostały dobrane po konsultacji z młodymi ludźmi, uprawiającymi taki sport.  Pozostał jeszcze do wykonania teren wokół placu – ścieżki i naturalne ogrodzenie z żywopłotu. Budowa street workoutu nieco przesunęła się w czasie, wykonawca nie zdążył z terminami, ale są tego pozytywne skutki – gmina zaoszczędziła w ten sposób ok. 20 tys. zł i zamiast 60 zapłaciła 40 tys. zł. – Budowę placu zgłosili mieszkańcy w ramach budżetu obywatelskiego na 2016 rok, przepraszamy za mały poślizg – nie z winy miasta. Mam nadzieję, że miejsce to będzie służyć rekreacji i będzie kolejną, ciekawą alternatywą do uprawiania sportu – mówi burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz. Na terenie miasta jest także do dyspozycji kilka mini siłowni pod chmurką, ogólnodostępne boiska, skatepark. Z wszystkich tych miejsc mieszkańcy mogą korzystać przez cały rok.

Co to jest?

Parkour  jest formą aktywności fizycznej polegającą na efektywnym, użytecznym i bezpiecznym przemieszczaniu się po dowolnym terenie. W praktyce osoba uprawiająca parkour – zwana traceurem (czyt. traserem) – przeskakuje przez murki i barierki, wspina się na ściany i skacze między wszelkimi napotkanymi przeszkodami.

Street workout (pol. uliczny trening) aktywność fizyczna polegająca na wykorzystywaniu elementów zabudowy miejskiej do wykonywania ćwiczeń opartych głównie o kalistenikę. Mimo że taki typ treningu jest w powszechnym użyciu od długiego czasu, określenie 'street workout' powstało dopiero około 2009 roku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *