Strażak z krwi i kości

Z cyklu sylwetki absolwentów LO prezentujemy kolejnego niezwykłego młodego człowieka, który zdecydował się realizować swoją strażacką pasję. Paweł Leśnicki ukończył Liceum Ogólnokształcące w Strzegomiu w 2015 r. Wysokie wyniki maturalne oraz świetne wyniki na testach sprawnościowych sprawiły, że dzisiaj jest studentem, jedynej tego typu w Polsce, Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie .

1 3 4

Relacja Pawła Leśnickiego:

Jeszcze przed podjęciem nauki w szkole średniej miałem jasno określony cel na przyszłość. Chciałem zostać zawodowym strażakiem. Szczytem moich marzeń było dostanie się na studia mundurowe w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. To spore wyzwanie, bowiem jest to jedyna szkoła tego typu w Polsce, a chętnych każdego roku jest mnóstwo. Absolwent takich studiów otrzymuje tytuł inżyniera pożarnictwa oraz stopień służbowy młodszego kapitana (odpowiednik podporucznika w Wojsku Polskim). Postanowiłem mierzyć wysoko.

Przygotowania wymagały wielu poświęceń i wyrzeczeń. Przy rekrutacji ważne były zarówno wyniki z egzaminów maturalnych (matematyka, fizyka i język obcy), jak i sprawność fizyczna. Kluczową rolę odgrywała ciężka praca, systematyczność i cierpliwość. Jednakże dzięki wsparciu najbliższych przyjaciół i rodziny ani przez chwilę nie myślałem, aby się poddać. Mogłem również liczyć na nauczycieli w szkole, którzy nigdy mi nie odmówili pomocy w żadnej sprawie.

Było warto! Bardzo dobre wyniki z matur oraz zaliczony egzamin sprawnościowy przyczynił się do tego, że zostałem zaproszony na psychotesty i badania lekarskie do Warszawy. Tam usłyszałem najpiękniejsze zdanie w swoim życiu: „Zdolny do służby w Państwowej Straży Pożarnej”!

Już tydzień później nadszedł czas na dwumiesięczne szkolenie unitarne pod namiotami w Puszczy Kampinoskiej. Kiedy moi rówieśnicy korzystali z najdłuższych wakacji w życiu, ja przez cały sierpień i wrzesień poznawałem, czym jest służba. Bywało naprawdę ciężko, ale wiedziałem, że muszę to przetrwać. Bardzo pomogło mi doświadczenie nabyte w Ochotniczej Straży Pożarnej w Stanowicach, gdzie pod okiem prawdziwych fachowców poznawałem sprzęt, zasady działania i postępowania od strony praktycznej.

Zwieńczeniem okresu unitarnego było uroczyste ślubowanie, gdzie wypowiedziałem słowa przysięgi i oficjalnie stałem się funkcjonariuszem Państwowej Straży Pożarnej oraz podchorążym w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. A zatem marzenia się spełniają!

Za strażackie zaangażowanie zostałem doceniony również w swojej małej ojczyźnie. Podczas Święta Niepodległości 2015 otrzymałem Honorowy Tytuł „Młody Aktywny Strzegomianin”.

Pogodzenie dziennych studiów wyższych z pełnieniem służb i skoszarowanym trybem życia nie należy do najłatwiejszych zadań. Jestem jednak mocno zdeterminowany do działania i będę dążył do tego, by być jak najlepszy w swoim fachu.

Wszystkim licealistom, którzy stoją jeszcze przed wyborem, polecam uwierzyć w siebie i odważnie wyznaczać sobie najwyższe cele. Oczywiście pamiętając przy tym, że sukces jest tylko i wyłącznie efektem solidnej pracy. Powodzenia!”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *