Stragan Kultury w Świdnicy (FOTO)

Polski, słowacki i ukraiński folklor podziwiali w piątek zgromadzeni w teatrze świdniczanie. Na wydarzenie TUTEJSI, czyli Stragan Kultury w małym mieście, już po raz szósty zaprosiło Stowarzyszenie Miłośników Tańca „Jubilat”. Były brawurowo wykonane tańce, moc podziękowań i gromkie brawa od publiczności!

TP__7668

Po 20 sierpnia do Świdnicy zjechały dwa zespoły – TS Kumšt a Partia ze Słowacji oraz Detstvo z Odessy na Ukrainie. Przez kilka dni tancerze zwiedzali nasze miasto, przygotowywali się do występu, ale również uczyli się wspólnie języków. Jak mówią organizatorzy, chodziło o integrację, wymianę doświadczeń, ale i miło spędzony czas.

Zbliżenie i prezentacja różnych kultur w ramach Straganu Kultury TUTEJSI to łamanie barier etnicznych i religijnych. To podtrzymywanie tradycji narodowych, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej wraz z upowszechnianiem tradycji tanecznych i muzycznych ze szczególnym uwzględnieniem naszego regionu – tłumaczy Anna Trzeciak, zastępca prezesa Stowarzyszenia Miłośników Tańca ,,Jubilat”.

Zwieńczeniem wizyty zespołów w Świdnicy był galowy koncert, który odbył się w piątek, 26 sierpnia w miejskim teatrze. Barwne widowisko przyciągnęło miłośników tańca z miasta i okolic. – Jak słyszę, że organizatorem jest „Jubilat” to wiem, że będzie z pompą! I nie zawiodłam się. Oni przygotowują zawsze dobre widowisko – przyznała w rozmowie z nami pani Teresa z Żarowa.

Stowarzyszenie Miłośników Tańca „Jubilat” od wielu lat prężnie działa na rzecz krzewienia kultury i tańca wśród mieszkańców Świdnicy.

TUTEJSI, czyli Stragan Kultury w małym mieście odbył się w Świdnicy po raz szósty. Już za rok, tradycyjnie w ostatni weekend sierpnia, kolejna edycja.

tekst Beata Figurna-Garbiec, foto użyczone 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *