Straciła blisko 8 tysięcy

64-latka padła ofiarą oszustów. Przeglądając strony internetowe, zauważyła reklamę dotyczącą inwestycji w akcje koncernu naftowego. Oszuści, wykorzystując okazję, wyłudzili blisko 8 tysięcy oszczędności kobiety. – Po raz kolejny apelujemy o rozwagę podczas wykonywania operacji finansowych. Pamiętajmy, że oszuści cały czas modyfikują swoje metody, których celem jest wyłudzenie pieniędzy – apelują mundurowi.

Wczoraj do świdnickich policjantów zgłosiła się 64-letnia mieszkanka naszego powiatu, która została oszukana. Jak wynikało z jej relacji, na jednej ze stron internetowych znalazła ogłoszenie o możliwości inwestycji w akcje koncernu naftowego i tym samym szybkiego pomnożenia swoich oszczędności. Wypełniła formularz, podając swój numer telefonu. Po jakimś czasie zadzwonił do niej mężczyzna z informacją, że skontaktuje się z nią konsultant, który wyjaśni całą procedurę oraz opowie, jak wygląda obrót akcjami. Na telefon rzekomego konsultanta nie trzeba było długo czekać, zadzwonił już kolejnego dnia i nakazał 64-latce wpłacić na wskazane konto 200 dolarów – przeliczył jej tę kwotę na złotówki i nakazał wpłatę 850 złotych, co 64-latka zrobiła.

Dwa dni później ponownie zadzwonił, potwierdził przelew i stwierdził, że na komputerze kobiety potrzebna jest specjalna aplikacja do obsługi platformy inwestycyjnej, którą pomoże jej zainstalować. Kobieta zgodziła się i nieświadomie zainstalowała na swoim urządzeniu oprogramowanie umożliwiające zdalne sterowanie systemem operacyjnym przez Internet. Mężczyzna zadzwonił ponownie i zaczął przekonywać, że już po pierwszych dwóch dniach jej pieniądze pracują cały czas i już jest zysk. Następnie nakazał jak najszybciej przelać te zarobione pieniądze. Mimo niechęci 64-latki, mężczyzna przekonał ją, by zalogowała się na swoim koncie. Wówczas oszust uzyskał do niego dostęp i zaczął wypłacać pieniądze. 64-latka zorientowała się wówczas, że padła ofiarą oszustwa i zanim zablokowała konto straciła sporo oszczędności. Łącznie kobieta straciła 7.700 złotych.

Nigdy pod żadnym pozorem nie instalujmy proponowanych nam przez nieznajomych programów na swoich urządzeniach – apelują policjanci ze świdnickiej komendy. – Nie otwierajmy również podesłanych nam linków. Zachowajmy zdrowy rozsądek, a wobec obcych bądźmy nieufni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *