Staże dziennikarskie ruszyły (FOTO)

foto 02

foto 02Mają dopiero po 14-15 lat, a już myślą o swojej przyszłości. Grupa sześciu gimnazjalistów właśnie bierze udział w stażu dziennikarskim. – Dla nas to szansa, aby zdobyć cenne doświadczenie. Taka okazja może się już nie powtórzyć! – mówią zgodnie uczniowie świdnickich szkół.

Mają dopiero po 14-15 lat, a już myślą o swojej przyszłości. Grupa sześciu gimnazjalistów właśnie bierze udział w stażu dziennikarskim. – Dla nas to szansa, aby zdobyć cenne doświadczenie. Taka okazja może się już nie powtórzyć! – mówią zgodnie uczniowie świdnickich szkół.

foto 02

Wiosenny sezon staży dziennikarskich wystartował w kwietniu. Pierwsze zajęcia zapoznawcze odbyły się w środę, 15 kwietnia w Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Długiej 33 w Świdnicy.

Dostałam się na warsztaty z polecenia wychowawczyni. Zgodziłam się, bo pomyślałam, że może mi się to przydać, jak dorosnę. W przyszłości chciałabym studiować AWF, nie wykluczam też dziennikarstwa sportowego – mówi uczestniczka stażu Alicja Januś. Jej kolega z Gimnazjum nr 3 Kacper Pietrzak ma podobne plany. – Interesuję się sportem. Myślę, że taki staż to ciekawe doświadczenie – dodaje.

Dwie uczennice Gimnazjum nr 4 w Świdnicy to również miłośniczki sportu. – Interesuję się piłką nożna i siatkówką. Na staż przyszłam z polecenia. Kiedyś uczestniczyłam w warsztatach filmowych i bardzo mi się podobały – przyznaje Natalia Szaradowska, gimnazjalistka. – Ja nawet kiedyś myślałam, że zostanę dziennikarzem, ale też może prawnikiem albo komornikiem. Jednak obecnie nie mam jeszcze sprecyzowanych planów na przyszłość – wyznaje Zuzanna Kostuń i dodaje: – Na razie się uczę i zbieram doświadczenie. Staż na pewno pomoże mi poznać, jak tworzyć i redagować treści medialne, a taka umiejętność przyda się w prawie każdym zawodzie.

W stażu biorą udział też dwie uczennice Gimnazjum nr 1 w Świdnicy. Hanna Bieżyńska z klasy drugiej mówi, że jest pracowitą, wręcz zapracowaną osobą. – Lubię uczyć się języków, a każdą wolną chwilę spędzam w domu, eksperymentując w kuchni. Jestem otwarta na nowe przygody i na ludzi, którzy tak, jak ja są ambitni i dążą do swoich celów – przyznaje gimnazjalistka. Hanna Wis z klasy trzeciej interesuje się kinem, w szczególności twórczością Tarantino. W wolnym czasie słucha też muzyki rockowej lub grungowej. – Czytam również scenariusze oraz gram na gitarze. Lubię pisać opowiadania obyczajowe. Interesuję się działalnością feministek – mówi uczennica Gimnazjum nr 1 w Świdnicy.

Otrzymają referencje

Staże będą się odbywały w dwóch cyklach: w kwietniu, maju, czerwcu, a następnie we wrześniu, październiku i listopadzie – mówi Maria Zięba z Fundacji Spichlerz Kultury. – Opiekunowie staży to świdniccy dziennikarze. Każdy z nich będzie się opiekował stażystami przez miesiąc.

Podczas warsztatów gimnazjaliści dowiedzą się, na czym polega praca w gazecie, poznają mowę dziennikarzy mediów drukowanych, wskazówki dotyczące ciekawego pisania, a także nauczą się, jak napisać dobry artykuł. Uczestnicy dowiedzą się, jak prawidłowo nadawać tytuły, żeby przykuły uwagę czytelników oraz jak stworzyć właściwy lead. Każdy z nich będzie miał za zadanie przez miesiąc napisać jeden duży tekst na zadany temat. Najciekawsze zostaną opublikowane w lokalnych mediach. Już po pierwszych zajęciach widać, że w młodzieży jest duży potencjał. Na warsztatach znalazła się cała kuźnia autorów, którzy mają szansę na późniejsze zaistnienie w świecie dziennikarskim.

Rolą opiekunów będzie też pomoc w wybraniu tematu artykułów, udzielanie wskazówek praktycznych, wskazywanie inspiracji i zachęcanie stażystów do dyskusji. Wykładowcy pokażą, jak zrobić dobre zdjęcie na portal, jak właściwie je opisać oraz jak napisać ciekawy tekst.

Wszystkie artykuły napisane w ramach stażu będą zamieszczane na portalu Telewizji Uśmiechu. – Stażyści otrzymają również od opiekunów referencje, potwierdzające ich udział w warsztatach – dodaje Maria Zięba.

Projekt Fundacji Spichlerz Kultury dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Honorowym patronem „Telewizji uśmiechu” jest Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

Beata Figurna-Garbiec, foto Wiktor Bąkiewicz

{fcomment}

{gallery}galerie/150415warsztaty{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *