Startują zdjęcia do Daisy

daisyWAŁBRZYCH. Już w poniedziałek 6 czerwca rozpoczną się zdjęcia do filmu dokumentalnego o Księżnej Daisy.

Już w poniedziałek 6 czerwca rozpoczną się zdjęcia do filmu dokumentalnego o Księżnej Daisy. Przez tydzień Zamek Książ przeniesie się do XIX i XX wieku. Wszystko za sprawą produkcji realizowanej przez TVP Wrocław i Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

daisy3

Zdjęcia potrwają kilkanaście dni. Pierwszy tydzień ekipa telewizyjna spędzi na Zamku Książ. – To miejsce wyjątkowe – mówi Maciej Kieres, jeden z pomysłodawców i reżyserów filmu. –Jeden z najpiękniejszych zamków Dolnego Śląska był dla pochodzącej z Anglii Księżnej miejscem, w którym spędziła znaczącą część swojego życia. To także postać wyjątkowa i nietuzinkowa. Dlatego przez tą niemal godzinną produkcję chcemy rozpropagować ją wśród mieszkańców województwa i nie tylko. Postać księżnej Daisy łączyła się z działalnością fundacyjną w dzisiejszym Zamku, Wałbrzychu, czy Szczawnie-Zdroju. Jakie dziedzictwo i spuściznę pozostawiła współczesnym Dolnoślązakom? Odpowiedź na to pytanie to tylko jeden z wielu wątków naszej produkcji dokumentalnej.

W filmie swoją szansę na debiut przed kamerą będzie miało prawie 150 Dolnoślązaków, którzy staną się na kilka godzin m.in. uczestnikami uczestnikami balu maskowego na Książu w 1921 roku, na którym witano Daisy czy świadkami przejęcia podwałbrzyskiego Zamku przez SS. Przy realizacji scen nie zabraknie grup rekonstrukcyjnych, które uczynią fabularyzowane sceny jeszcze bardziej autentycznymi.

Produkcja, współfinansowana m. in. przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i Fundację Polska Miedź, trafi także do dolnośląskich szkół i bibliotek. – Dzięki temu praca ekipy filmowej oprócz emisji na antenach TVP stanie się cenną pomocą na lekcjach historii czy zajęciach z edukacji regionalnej – wyjaśnia Adam Piwek z OKiS. – Dzięki inscenizacją historycznym uczniowie i widzowie z towarzyszeniem Daisy będą mogli poznać burzliwe i tajemnicze dzieje Europy przełomu XIX i XX wieku a przede wszystkim poznać różne odcienie życia codziennego i niecodziennego w tych czasach.

We wtorek 7 czerwca o godz. 13.00 na Zamku Książ w Sali Maksymiliana odbędzie się konferencja prasowa, gdzie twórcy zdradzą tajniki produkcji. Tego dnia dziennikarze będą mogli podejrzeć pracę ekipy filmowej, na której nie zabraknie statystów z Wrocławia i Wałbrzycha. Serdecznie zapraszamy! Więcej szczegółowych informacji o filmie udziela Adam Piwek z Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, tel. 0 696 317 330, e-mail: a.piwek@okis.pl .

REGIONAL.PL

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *