Srebrny Laur dla Świdnicy

W Dąbrowie Górniczej w trakcie Zgromadzenia Ogólnego Związku Miast Polski odbyła się uroczysta gala, na której 25 wybranych przez Kapitułę miast członkowskich ZMP zostało uhonorowanych Srebrnymi Laurami na Srebrny Jubileusz Związku. Wyróżnienie zostało przyznane za wybitne rozwiązania czy osiągnięcia w rozwoju miasta i zarządzania nim w minionym 25-leciu, które zostało potwierdzone w najbardziej prestiżowych rankingach, ratingach, konkursach oraz publikacjach. W gronie nagrodzonych znalazła się Świdnica, którą uhonorowano za nowatorskie rozwiązania przy zagospodarowaniu mienia poradzieckiego.

Srebrny Laur ZMP

Nagroda ta, to uhonorowanie działań pierwszych prezydentów Świdnicy – Jacka Drobnego, Krzysztofa Duniewskiego, Bolesława Marciniszyna i Adama Markiewicza, którzy w latach 1990-2000 podjęli się trudu rewitalizacji terenów zajmowanych przez wojsko radzieckie w czasach, kiedy pojęcie rewitalizacji było jeszcze w Polsce mało znane. Dzięki ich zaangażowaniu i skuteczności w pozyskaniu środków rządowych, których wówczas nie było wiele, przywrócili oni do miasta blisko 30 hektarów terenów, 130 budynków oraz zespoły garażowe. Byli pionierami, którzy działali bez środków unijnych, wytycznych i bez ustawy o rewitalizacji. Wielkie słowa uznania należą się też pani dyrektor Marii Kasprowicz-Gładysz, gdyż to właśnie ona od samego początku uczestniczyła w procesie przejmowania, a potem zagospodarowania terenów i nieruchomości, które od 1945 r. do 1990 r. były we władaniu armii ZSRR – mówi Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.

Świdnica jest jednym z nielicznych miast na Dolnym Śląsku, które niemal całkowicie zagospodarowały swoje poradzieckie mienie, pozostawione tu przez wojska naszych wschodnich sąsiadów. Na bazie tych budynków działają dziś szkoły, firmy prywatne, są też mieszkania komunalne i prywatne, budynki użyteczności publicznej. Całe centrum administracyjne czyli urząd miejski, starostwo, urząd skarbowy, prokuratura i sąd mieszczą się właśnie w dawnych koszarach wojsk radzieckich. Przez 9 lat, począwszy od roku 1995, Świdnica otrzymała ze Strategicznego Programu Rządowego kwotę 5,37 mln zł oraz blisko 900 tys. zł. z innych programów, w tym prawie 607 tys. zł. ze środków przedakcesyjnych z Unii Europejskiej, na zagospodarowanie mienia posowieckiego, przejętego od wojsk Federacji Rosyjskiej.

Mateusz Jadach

Biuro Prezydenta Miasta

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *