Spotkanie z historią już w piątek

Mieszkańcy Bogatyni mają różne opinie na ich temat. Jedni uważają, że to ludzie z wizją, którzy są na tropie wielkiego odkrycia. Drudzy traktują ich jak zapaleńców, poszukujących czegoś, co istnieje tylko w miejscowych legendach. Jaka jest naprawdę Łużycka Grupa Poszukiwawcza i co jest jej celem? Na te i inne pytania odpowiedzą oni sami.

wrak-b-17-wierzbna

Już w piątek, 15 kwietnia 2016 roku w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie kolejna odsłona spotkań z historią. Zainspirowani opowieściami dziadków i rodziców odkrywają tajemnice obozu pracy i fabryki „Zittwerke”, w której podczas II wojny światowej produkowano silniki turboodrzutowe do samolotów Messerschmitt Me 262 „Schwalbe”.

Podczas II Żarowskiej Prelekcji Historycznej zaprezentowany zostanie film Szymona Wasylów pt. „Mury mówią”, który przybliża historię wzgórza w Sieniawce – miejsca pamiętającego zarówno przedwojenne koszary wojskowe, fabrykę silników odrzutowych, obóz pracy jak i domniemane tajemnicze podziemia.

Zobacz zwiastun filmu „Mury mówią”

https://www.youtube.com/watch?v=oYhcdEEwf60

Drugim tematem spotkania będą „Lotnicze aspekty II wojny światowej w rejonie Żarowa”. Mowa będzie zarówno o poszukiwaniach i odkryciach elementów lotniczych w okolicy Żarowa, działaniach lotnictwa niemieckiego i radzieckiego oraz o tajemniczej produkcji lotniczej w cegielni „Tonwerke” w Imbramowicach.

Na dużą dawkę nieznanej i ciągle odkrywanej historii II wojny światowej zapraszamy już 15 kwietnia 2016 roku o godz. 18:00 do kawiarni Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.

Bogdan Mucha,

specjalista ds. zbiorów muzealnych

Żarowskiej Izby Historycznej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *