Spektrum: Znamy program wydarzenia!

 

W drugim tygodniu listopada startuje 3. Świdnicki Festiwal Filmowy SPEKTRUM. Tegoroczna odsłona poświęcona jest roli dźwięku w dziełach filmowych. Poza licznymi pokazami filmowymi, podczas festiwalu na publiczność czekają także wydarzenia związane z muzyką.

W Konkursie Filmów Pełnometrażowych znalazły się tytuły, o których w tym roku nie przestaje być głośno. Pierwszego dnia festiwalu, w czwartek, widzowie zobaczą filmy: laureata tegorocznej, czyli Złotej Palmy w Cannes „The Square” Rubena Ostlunda oraz „Twojego Vincenta” w reżyserii Doroty Kobieli – obraz łączący sztukę i animację, stworzony w koprodukcji brytyjsko-polskiej. Konkursowy piątek rozpocznie się wielokrotnie nagradzanym w tym roku podczas Berlinale, Festiwalu Filmowego w Gdyni „Pokotem” Agnieszki Holland. Zaraz po nim obejrzymy „Niemiłość” Andrzeja Zwiagincewa, który jest historią rozpadającego się małżeństwa, które na ekranie zamienia życie swojego dziecka w piekło.

W sobotę w sali Świdnickiego Ośrodka Kultury zaprezentowane zostaną filmy polskich reżyserów: przepełnione muzyką i relacją dwojga artystów „Serce miłości” Łukasza Rodundy oraz „Dzikie róże” w reżyserii Anny Jadowskiej – przejmująca opowiesć o skomplikowanych relacjach na linii mąż-żona. Konkursową siódemkę zamknie niedzielny pokaz filmu Akiego Kaurismaekiego „Po tamtej stronie”, w którym widzimy krzyżujące się losy mieszkańca Helsinek i uchodźcy z Syrii.

Spektrum to również Konkurs Filmów Krótkich. W dwóch blokach zaplanowanych na sobotę znalazły się obrazy takie jak: „Nic nowego pod słońcem” Damiana Kocura, zwycięzcy Złotych Lwów podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni; „Heimat” Emi Buchwald nagradzany przykładowo na Festiwalu Łodzią po Wiśle czy prezentowane w Cannes „Koniec widzenia” Grzegorza Mołdy i „Najpiękniejsze fajerwerki ever” Aleksandry Terpińskiej. Drugi blok to trzy filmy, których tytuły wielokrotnie były już wspominane w mediach. Mowa o debiucie reżyserskim Macieja Stuhra, „Milczeniu polskich owiec”; rozgrywająca się na pograniczu baśni i horroru opowieść „Deer Boy” Katarzyny Gondek oraz pokazywanego w Gdyni „60 kilo niczego” w reżyserii Piotra Domalewskiego.

W programie Festiwalu przewidziano również wiele spotkań z aktorami i reżyserami, na które świdnicka publiczność z pewnością uśmiechnie się ze wspomnieniem ubiegłorocznych dyskusji. Organizatorzy proponują pokazy dla szkół i seniorów, piątkowy quiz filmowy w Ambasadzie San Esco Bar, panele dyskusyjne oraz koncert EABS.

Karnety na Festiwal w cenie 75 zł są dostępne w Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Świdnicy, ul. Wewnętrzna 2 (upoważniają do wstępu na wszystkie wydarzenia z wyjątkiem koncertu EABS. Natomiast bilety na pojedyncze seanse w cenie 5 zł będą sprzedawane od 19. października w Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Świdnicy oraz na www.goingapp.pl. Możliwe będzie także nabycie ich podczas Spektrum w holu Świdnickiego Ośrodka Kultury w godzinach otwarcia Centrum Festiwalowego.

3. Świdnicki Festiwal Filmowy Spektrum odbędzie się od 9 do 12 listopada. Organizatorami Spektrum pozostają niezmiennie Świdnicki Ośrodek Kultury oraz Wrocławska Fundacja Filmowa. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja „Wiadomości Świdnickich”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *