Śmiertelne wypadki, przestępstwa i interwencje

24 ofiary wypadków drogowych, 3177 przestępstw i ponad 26 tysięcy interwencji – tak policja podsumowała 2017 rok.

W środę, 31 stycznia w Komendzie Powiatowej Policji w Świdnicy odbyła się roczna odprawa, podczas której podsumowano ubiegłoroczny stan bezpieczeństwa na terenie powiatu świdnickiego.

Zgodnie z przedstawionymi w formie multimedialnej prezentacji przez Komendanta Powiatowego Policji w Świdnicy – podinsp. Andrzeja Dobiesa wynikami, rok 2017 to dla policji świdnickiej ograniczenie przestępczości i podniesienie wysokiego już poziomu skuteczności – zapewnia sierż. Magdalena Ząbek, oficer prasowy KPP w Świdnicy.

Łącznie odnotowano 3177 przestępstw, czyli o 14 mniej niż w roku 2016. Ponadto o 165 zmniejszyła się liczba przestępstw w wybranych 7 kategoriach, czyli zdarzeń najbardziej uciążliwych dla społeczności lokalnej, takich jak przestępstwa rozbójnicze, bójki i pobicia, uszkodzenia ciała, kradzieże mienia, kradzieże samochodów, kradzieże z włamaniem, czy uszkodzenia mienia. 

W kwestii wykrywalności, policja naszego powiatu także poprawiła wyniki – wartość ta wzrosła do poziomu 73,8%. 

W ubiegłym roku policjanci interweniowali aż 26.018 razy i zatrzymali na „gorącym uczynku” 1282 sprawców, czyli o 14 więcej niż przed rokiem. Także ilość zatrzymanych nietrzeźwych kierujących w liczbie 483, była wyższa niż w 2016 roku. 

 W roku 2017 w Komendzie Powiatowej Policji w Świdnicy przeprowadzono szereg programów prewencyjnych takich jak: „Bezpieczne Ferie Zimowe 2017”, „Bezpieczna Droga Do Szkoły” „Bezpieczna kobieta“, „Bezpieczne Wakacje“,  czy „Harcerska akademia policyjna“.

Na drogach powiatu świdnickiego w 2017 roku odnotowano 137 wypadki drogowe, czyli o 6 mniej niż przed rokiem. Niestety w 2017 roku doszło do 23 wypadków ze skutkiem śmiertelnym, w których zginęły 24 osoby. Największe zagrożenie występowało na drogach krajowych nr 5 i nr 35. 

 W okresie 2017 roku podczas funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie Komendy powiatowej Policji w Świdnicy odnotowano łącznie 2013 zgłoszeń dotyczących zagrożeń, gdzie w 1353 przypadkach fakt zaistnienia zagrożenia został potwierdzony. Najczęściej oznaczano kategorie dotyczące przekraczania dozwolonej prędkości 1180 przypadków, nieprawidłowego parkowania 279 przypadków oraz spożywania alkoholu w niedozwolonych miejscach 253 przypadki. 

 W dalszej części odprawy, głos zabrali kolejno prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, prokurator rejonowy w Świdnicy Marek Rusin,  starosta świdnicki Piotr Fedorowicz i przewodniczący Zarządu Terenowego NSZZ Policjantów w KPP Świdnica Dariusz Misiura. – Wszyscy podkreślali wysokie standardy jakości pracy świdnickiej policji oraz bezproblemową współpracę z naszą formacją – zapewnia rzeczniczka.

Zaprezentowane podczas odprawy wyniki podsumował Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu inspektor Piotr Leciejewski. Wśród słów uznania dla sposobu pełnienia służby przez tutejszych policjantów, potwierdził dobre wyniki osiągane przez Świdnicę na tle całego naszego województwa.

Odprawa służbowa zakończyła się oficjalnym przekazaniem oznakowanego radiowozu.  

Zakup auta w połowie został sfinansowany przez samorząd powiatowy, a pozostałe środki pochodzą z budżetu państwa, w ramach Programu Modernizacji Policji na lata 2017-2020.

oprac. (bfg), fot. KPP Ś-ca

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *