Smacznie i bajecznie! [FOTO]

DSC03079

DSC03079Potrawy wielkanocne, dekoracje, ciasta, pisanki, własnoręcznie wykonane wyroby szydełkowe, z masy solnej czy glinki samoutwardzanej i mnóstwo innych atrakcji. To wszystko można było podziwiać, nabywać i smakować podczas Jarmarku Wielkanocnego w Pszennie.

Potrawy wielkanocne, dekoracje, ciasta, pisanki, własnoręcznie wykonane wyroby szydełkowe, z masy solnej czy glinki samoutwardzanej i mnóstwo innych atrakcji. To wszystko można było podziwiać, nabywać i smakować podczas Jarmarku Wielkanocnego w Pszennie.

DSC03072

 

Ten odbył się 28 marca w Świetlicy Wiejskiej i zgromadził co najmniej kilkaset osób. W świąteczną atmosferę wprowadziło nas 20 wystawców, którzy zaskoczyli barwnymi potrawami, wyglądającymi jak malowane ciastami, chlebami i ozdobami. Wśród nich znaleźli się: Przedszkole „Bajkowa Dolinka” z Pszenna, koła gospodyń wiejskich z Pszenna, Komorowa i Bojanic, Stowarzyszenie “Sztafeta Pokoleń” i Klub Starszaka z Grodziszcza, przedstawiciele czeskiego miasta Jicin z Hanką i Rumcajsem czy artyści, a także po raz pierwszy gościnnie – Koło Gospodyń Wiejskich z miasta partnerskiego w Żukowie (pow. kartuski).

Nie dało się przejść obojętnie obok dekoracji i potraw, które także pięknie zdobiły stoły. Można było próbować klopsy z jajkami, pasztetu jarzynowego, śledzi w pierzynce, roladek z nadzieniem, a ciekawostką były słynne już warzywne ciasta z Bojanic – dyniowiec, ciasto buraczkowe czy pokrzywowe. O tym ostatnim opowiedziała przedstawicielka Koła Gospodyń Wiejskich, pani Janina.

Jest to rodzaj ciasta babkowego, ucieranego. Robi się je na maśle lub oleju, z musem z pokrzywy. Liście zbierane są w maju, tylko same młodziutkie czubeczki. Potem się je myje, płucze, parzy wrzątkiem, blenderuje na mus i przechowuje w zamrażarce, aby starczyło na cały rok, bo pokrzywa to roślina sezonowa. Do ciasta dodaje się dwie łyżki musu i wychodzi babeczka, zielona, wiosenna. Ta akurat jest z konfiturą z róży – przybliżała polecając wypiek.

Wszystkiemu towarzyszył program artystyczny formacji tanecznej “Smyki” Anny Trzeciak oraz zespołu śpiewaczego “A to heca”.

 

tekst i foto: Marlena Mech

{fcomment}

 

{gallery}galerie/150328jarmark-pszenno{/gallery}

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *