Skażenie, pożar i strzelanina (FOTO)

Najpierw było zagrożenie skażeniem, później pożar, do tego bunt skazanych, a na koniec strzelanina przed więzienną bramą i brawurowa ucieczka osadzonych w świdnickim Areszcie Śledczym. To na szczęście tylko ćwiczenia.

Zostały one zorganizowane dzisiaj 27 października w godzinach porannych. Miejscem ćwiczeń dla służby więziennej, policji, pogotowia ratunkowego i straży pożarnej stał się teren zarówno wewnątrz świdnickiego Aresztu Śledczego, przed budynkiem jak i na kamieniołomach w Strzegomiu.

O godzinie 4.00 nad ranem terroryści za pomocą numeru alarmowego 112 przekazali informację, że do kilku miejsc w Świdnicy zostały wysłane opakowania zawierające niezidentyfikowany materiał biologiczny. Groziło skażeniem, więc w jednostce ogłoszono alarm. Wymagana była interwencja policji i Zespołu Powiatowego Lekarza Weterynarii w Świdnicy.

Później niespodziewanie wybuchł pożar strychu i dachu. Wymagana była więc ewakuacja osadzonych. Rozpoczęła się panika, a później bunt na tzw. spacerniaku. Ale to nie koniec. Przed aresztem doszło do napadu na konwój, wzięcie zakładnika dowódcę konwoju i konwojenta, uwolnienie i ucieczka osób pozbawionych wolności. Padły strzały. Dopiero na kamieniołomach w Strzegomiu udało się służbom namierzyć i odbić skutecznie skazanych.

Wszystko zaplanowano w ramach ogólnopolskiej akcji.  – W dniach od 26 do 29 października w wybranych zakładach karnych i aresztach śledczych w całej Polsce przeprowadzone zostały ćwiczenia Służby Więziennej – Jesień 2017. W ramach województwa dolnośląskiego i jednostek penitencjarnych Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej we Wrocławiu ćwiczenia zostały zorganizowane i zrealizowane przez funkcjonariuszy Aresztu Śledczego w Świdnicy, przy współpracy z innymi lokalnymi formacjami mundurowymi oraz pozostałymi instytucjami zobligowanymi do wspólnego kooperowania w sytuacjach kryzysowych – informuje redakcję por. Bartłomiej Perlak, Kierownik Działu Penitencjarnego, Rzecznik Prasowy Dyrektora Aresztu Śledczego w Świdnicy i dodaje: – Takie ćwiczenia mają na celu przygotowanie funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej oraz innych służb mundurowych na realne zagrożenia.

tekst i zdjęcia Beata Figurna-Garbiec, foto również NB i AS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *