Siedemnaste urodziny Bacha na bogato

Przed nami Festiwal Bachowski. Już po raz siedemnasty w pięknych wnętrzach kościołów i innych zabytkach architektury odbędą się niezwykłe koncerty. Wydarzenie potrwa ponad dwa tygodnie! Gościem specjalnym będzie aktorka Magdalena Cielecka.

bach

Postawili na ciekawość

Ciekawość świata – ciekawość człowieka” – tak brzmi motto tegorocznego Festiwalu Bachowskiego. O co w nim chodzi?

W praktyce motto to oznacza prostą zachętę do rozejrzenia się wokół siebie. Ponieważ piękno, niezapomniane doznania i zdarzenia mogące zmienić życie są na wyciągnięcie ręki – wyjaśnia Jan Tomasz Adamus, dyrektor artystyczny Festiwalu.

Dwa tygodnie z Bachem

XVII Festiwal Bachowski rozpocznie się w piątek, 29 lipca i potrwa aż do poniedziałku, 15 sierpnia. – W tym roku wydarzenie potrwa dłużej, a gwiazd, które przyjadą na Dolny Śląsk, mogłoby nam pozazdrościć wiele nie tylko polskich festiwali – jest przekonany Mateusz Wiśniewski, który odpowiada za kontakt z mediami. – Mamy też świeżą informację: do chóru społecznego zgłosili się już melomani z Warszawy, Gdyni, Sopotu, Poznania, Krakowa, Cork, Drezna i Pragi.

Gwiazdy światowego formatu

Jak zapewniają organizatorzy, w tym roku dla melomanów wystąpi plejada gwiazd światowego formatu. Będa to: Akademie für Alte Musik Berlin, Le Poème Harmonique i Vincent Dumestre, Café Zimmermann, La Venexiana, Capella Cracoviensis i Matteo Messori oraz Akademia Bachowska pod kierunkiem Fabia Bonizzoniego.

Z kolei wśród solistów na uznanie mają zasługiwać skrzypkowie Robert Bachara i Jorge Jimenez, a także grający na historycznym fortepianie pianista Mariusz Klimsiak, flecista Peter Holtslag, lutnista Edin Karamazov oraz organista wszech czasów Cameron Carpenter.

Ten ostatni zagra na specjalnie dla niego zbudowanych organach, tzw. international touring organ oraz na nowo odrestaurowanych wielkich organach Kościoła Pokoju.

Co ciekawe, gwiazdą jednego z koncertów będzie aktorka Magdalena Cielecka.

Chór, pikniki i śniadania na trawie

Podczas tegorocznej edycji zobaczymy również występ amatorskiego chóru społecznego. Weźmie on udział w wykonaniu chorałów w Pasji Mateuszowej Bacha, a także „scenie otwartej”, czyli fortepianowym maratonie w wykonaniu uczniów szkół muzycznych oraz pianistów amatorów.

Festiwal Bachowski to aż osiemnaście dni święta dla melomanów, co nie oznacza, że będzie sztywno. Tradycyjnie nie zabraknie pikników romantycznych, na które obowiązują wygodne, piknikowe stroje, a mile widziane są własne kosze wiklinowe pełne jedzenia i ulubionych przekąsek. Odbędą się również popularne śniadania na trawie, na które w tym roku wstęp jest wolny!

Więcej informacji oraz szczegółowy rozkład koncertów na stronie: www.bach.pl.

Beata Figurna-Garbiec

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *