Seniorzy z gminy na wakacjach

Rejs po jeziorze Bystrzyckim i wiele innych atrakcji przeżyło 40 seniorów z 16 wsi gminy Świdnica, którzy skorzystali z oferty tygodniowego wypoczynku w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Lubachowie.

Rejs po jeziorze Bystrzyckim i wiele innych atrakcji przeżyło 40 seniorów z 16 wsi gminy Świdnica, którzy skorzystali z oferty tygodniowego wypoczynku w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Lubachowie.

 

Ubiegłoroczna, pierwsza edycja letniego wypoczynku dla osób powyżej 55. roku życia, cieszyła się dużym zainteresowaniem. Nie inaczej było i tym razem. Wypoczynek zorganizowany został w ramach inicjatywy „Bądź swoim przyjacielem” i trwał od 27 czerwca do 4 lipca. Udział w programie wzięli mieszkańcy 16 sołectw: Gogołowa, Stachowic, Lubachowa, Witoszowa Dolnego, Pankowa, Bojanic, Burkatowa, Krzczonowa, Słotwiny, Zawiszowa, Krzyżowej, Wieruszowa, Pszenna, Wilkowa, Lutomi Dolnej oraz Grodziszcza.

Czas upływał na wspólnych wyjazdach, na przykład do Szczawna Zdroju. Seniorzy uczestniczyli także w koncercie kameralnym „Pieśni znajomych i przyjaciół Wieniawskiego” w Parku Zdrojowym oraz koncercie Lory Szafran „Chopin Pod cieniami”, w ramach 50 Międzynarodowego Festiwalu im. Henryka Wieniawskiego. Kolejnego dnia spacerkiem udali się na zaporę wodną i jezioro Bystrzyckie, gdzie czekał na nich rejs statkiem – podsumowuje Ewa Burdek, kierownik GOPS.

Na uczestników czekał program zawierający ponad 90 godzin zajęć o różnorodnej tematyce. Podczas warsztatów seniorzy dali się poznać jako osoby z dużym poczuciem humoru, siły i ekspresji. Zajęcia prowadzono w ramach warsztatów socjoterapeutycznych. Ponadto zorganizowano zajęcia: muzyczne, sportowe (spacery, nordic walking, joga), teatralno – taneczne i plastyczne. Starczyło też czasu na odpoczynek na świeżym powietrzu, wspólne śpiewy i własnoręcznie przygotowaną kolację dla całej grupy. Uzupełnieniem całości, były długie wieczorne rozmowy dotyczące codziennych problemów osób starszych, kompleksów.

Ostatniego dnia pobytu uczestnicy przygotowali przedstawienie teatralne „O Rybaku i Złotej Rybce”. Wszystkie stroje i dekoracje zostały wykonane samodzielnie, w ramach zajęć warsztatowych.

W naszej gminie od wielu lat seniorzy spotykają się podczas spotkań świąteczno-noworocznych, czy wielkanocnych. Działają także kluby seniora. Z ogromną radością obserwujemy jak z roku na roku kolejne sołectwa przyłączają się do organizacji spotkań dla osób będących w jesieni życia. Czasem nie trzeba dalekich wyjazdów, aby seniorom zapewnić moc atrakcji. Dlatego ważne było stworzenie dla uczestników spotkania alternatywy letniego wypoczynku, podczas którego seniorzy mogli wspólnie spędzić czas, dzielić się poradami, zainteresowaniami, oderwać się od codziennych problemów i tak naprawdę poczuć się dzieckiem, bo w każdym z nas drzemie poczucie bycia dzieckiem – mówi Teresa Mazurek, wójt gminy.

Na organizację tegorocznej edycji przeznaczono 18 tys. zł.

Oprac. MM

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *