Schronisko w Świdnicy już działa. Są pierwsze zwierzaki (FOTO)

Od nowego roku w Świdnicy pełną parą ruszyło Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt. W placówce miejsce znajdzie 40 psów i 20 kotów. Choć obiekt działa zaledwie od dwóch dni, są już w nim pierwsze zwierzaki.  To pięć psów i dwa koty.

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Świdnicy oficjalnie rozpoczęło swoją działalność 1 stycznia 2017 roku. Pod koniec grudnia 2016 roku zakończono procedury związane z odbiorami technicznymi inwestycji i przekazano obiekt Fundacji „Mam Pomysł” z Bielawy, która wygrała konkurs na operatora schroniska.

schronisko-dla-zwierzat-swidnica-bfg-55

Integracyjne spotkanie

Wczoraj, 2 stycznia o godz. 17.30 odbyło się pierwsze spotkanie w schronisku dla starych i nowych przyjaciół.  – Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni zainteresowaniem i zapałem mieszkańców. Telefony cały czas dzwonią, ludzie dopytują, czujemy energię. Dzisiaj przeżyliśmy prawdziwe oblężenie od samego rana  – mówią wiceprezes Adrianna Kaszuba i prezes Krystian Botew z Zarządu Fundacji Mam Pomysł i Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Świdnicy i dodają, że prawdziwym kołem napędowym dla ich działalności są szczęśliwe finały, a takich nie brakuje już od pierwszych dni świdnickiego schroniska. – Trafił do nas kot Czaruś. Okazało się, że zwierzaka od pół roku! szukają właściciele z Zawiszowa. Zobaczyli zdjęcie swojego pupila i się do nas zgłosili. Kotek bardzo dobrze zareagował na nich i po 6 miesiącach tułaczki wrócił już do swojego domu – opowiada podekscytowana wiceprezes Adrianna Kaszuba.

schronisko-dla-zwierzat-swidnica-bfg-14

Roczny Reksio

Pierwsze zwierzaki

Obecnie w schronisku, na razie na leczeniu, przebywają dwa psy: Maks, który całe życie spędził na łańcuchu i zabrany z ulicy Reks, bardzo żywiołowy i przyjazny. W osobnym pomieszczeniu przebywa też Rudy – wystraszony przez fajerwerki pies z Bielawy. Na przytulnym legowisku dochodzi już do siebie.

schronisko-dla-zwierzat-swidnica-bfg-58

Śliczne szczeniaki

W jednej klatce przebywa też rodzeństwo – prześliczne szczeniaki. Jak zapewnia wiceprezes, pieski szybko znajdą nowy dom, bo są zdrowe i zadbane.

schronisko-dla-zwierzat-swidnica-bfg-44

Wystraszony przez petardy Rudy

Wśród kotów prym wiedzie żywiołowa Iskierka. Czarno-biała kotka mimo, że ma za sobą trudne doświadczenia, bo sporą część życia spędziła w małej klatce dla królików!, to jest ciekawska i lubi się bawić.

schronisko-dla-zwierzat-swidnica-bfg-42

Jest też mały rudy kotek, który obecnie leczy się z kociego kataru, ale jak już wydobrzeje, to z pewnością wyrośnie z niego piękny „sierściuch”.

schronisko-dla-zwierzat-swidnica-bfg-35

Zwierzaki w nowym schronisku mają zapewnione komfortowe warunki. W pomieszczeniach są kaloryfery, pełna miska, zabawki, drapaki. – Chcemy, aby się czuły u nas dobrze, ale wiadomo, że schronisko jest tylko przejściowym etapem i nic nie zastąpi im dobrego domu, o który będziemy się starać dla każdego zwierzaka – mówią członkowie zarządu.

Nowocześnie i funkcjonalnie

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Świdnicy to nowy budynek, zaprojektowany i wybudowany od postaw. – Projekt budowy schroniska znalazł się wśród zwycięskich zadań II edycji budżetu obywatelskiego i na inwestycję przeznaczonych zostało 600 tysięcy złotych. W listopadzie 2015 roku po wykonaniu projektu okazało się, że te środki nie wystarczą na jego realizację.  Dlatego Rada Miejska postanowiła dwukrotnie zwiększyć pulę na tę inwestycję. Przypomnijmy, że w ramach inwestycji przy ul. Pogodnej powstał budynek główny z segmentem administracyjnym i socjalnym, segmentem weterynaryjnym (sala zabiegowa, sala operacyjna, pomieszczenia dla kotów, izolatka dla chorych zwierząt), segmentem gospodarczym (kuchnia i pomieszczenie na zapasy karmy), pawilon dla psów, chłodnia, śmietnik, dojazd oraz parking. Koszt budowy schroniska to ok. 1 800 tysięcy złotych – przypomina Mateusz Jadach z Biura Prezydenta.

Budynek podoba się również nowym operatorom. – Jest nowoczesny i daje duże możliwości, wiec mamy tutaj duże pole do popisu, ale dopiero go poznajemy. Na pewno z dystansem patrzymy na jego wielki hol, braki funkcjonalne i przestrzeń do ogrzania, ale na szczęście urząd jest bardzo otwarty na współpracę i zaproponował nam pomoc, gdyby coś było nie tak – stwierdza  z optymizmem Adrianna Kaszuba.

Schronisko będzie przyjmowało zwierzaki ze Świdnicy i partnerskich gmin.  – W tej chwili to Żarów, Jaworzyna Śląska i Boków. Otrzymamy również dotację z Urzędu Miejskiego w Świdnicy w wysokości 230 tysięcy złotych rocznie. Będziemy z niej realizować program opieki nad bezdomnymi zwierzętami i zwalczanie ich bezdomności – mówi wiceprezes.

Jak czytamy na stronie Fundacji, z czasem działalność zostanie również rozszerzona o hotel dla zwierząt.

Co z wolontariuszami?

Pracownicy Schroniska liczą też na pomoc wolontariuszy.  – Szukamy zdecydowanych, najlepiej pełnoletnich osób, które będą w stanie systematycznie odwiedzać zwierzaki. Niedługo zostanie uruchomiona strona internetowa, na której znajdą się informacje o naborze. Oczywiście, każdy wolontariusz będzie musiał najpierw przejść stosowne szkolenie tak, aby być jak najlepszym wsparciem dla bezdomnych psów i kotów – dodają członkowie zarządu.

schronisko-dla-zwierzat-swidnica-bfg-27

Sucha karma dla psów już jest. Potrzebna jest teraz mokra oraz karma dla kotów

Każdy może pomóc

W schronisku priorytetem jest teraz kocia karma. – Udało nam się pozyskać suchą karmę dla psów, ale wciąż potrzebujemy zarówno mokrej, jak i suchej karmy dla kotów, ponieważ będziemy też karmić koty wolnobytujące. Potrzebujmy też karmy junior. Mokra przyda się również psom. Niezbędne są wszelkie akcesoria zwierzęce, tj. zabawki, miski, smycze, legowiska czy drapaki. Potrzebujemy również żwirków, podkładów i ręczników  – wymieniają.

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Świdnicy mieści się przy ul. Pogodnej 3. Wjeżdża się przed MZEC-em na razie w drogę na zakazie, który na dniach ma zostać usunięty. Przed budynkiem jest parking dla samochodów.

Placówka dla osób odwiedzających czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00 (wyjątek stanowi środa – od 9.00 do 16.00) oraz w sobotę i niedzielę w godzinach od 11.00 do 18.00. Kontakt jest możliwy pod numerem telefonu 790 241 451.

Schronisko ma swój fanpage:

https://www.facebook.com/SchroniskoSwidnica/?fref=ts

Relacja również w papierowym wydaniu „Wiadomości Świdnickich”

Tekst i zdjęcia Beata Figurna-Garbiec

Wiadomości Świdnickie

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *