Schronisko dla zwierząt w przyszłym roku

W Świdnicy powstanie schronisko dla bezdomnych zwierząt. Miasto ogłosiło przetarg na wykonanie pierwszego etapu prac. Psy i koty mają zamieszkać w nowym domu już w połowie czerwca przyszłego roku.

schronisko

Schronisko powstanie w okolicach Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej, przy ul. Pogodnej w Świdnicy. – Mamy dokumentację projektową budowy schroniska dla zwierząt. Na początku grudnia został ogłoszony przetarg na wyłonienie wykonawcy I etapu zadania. Na oferty przetargowe od firm zainteresowanych budową czekamy do 18 grudnia – informuje Magdalena Dzwonkowska, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świdnicy i zaznacza, że jeśli warunki atmosferyczne pozwolą, to prace rozpoczną się już na początku przyszłego roku. W ogłoszeniu przetargowym czytamy natomiast, że sam obiekt ma być gotowy do 15 czerwca 2016 roku.

Do świdnickiego schroniska będą mogły trafić nie tylko bezdomne psy. – Wstępna koncepcja była również konsultowana z przedstawicielami Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, którzy m.in. zgłosili propozycję budowy kociarni, co uwzględniono w projekcie – mówi rzeczniczka.

Świdnica po wielu latach czekania w końcu doczeka się schroniska z prawdziwego zdarzenia. W I etapie ma zostać wybudowany budynek główny – segment administracyjno-biurowy z zapleczem socjalnym dla pracowników obsługi schroniska. Ponadto wykonany zostanie  segment weterynaryjny z pomieszczeniem zabiegowym, salą operacyjną, zapleczem weterynaryjnym i izolatką dla zwierząt chorych,  a także segment gospodarczo– techniczny z kuchnią i magazynem przechowywania pokarmu. Przewidziano także budowę pawilonu dla zwierząt,  budynku chłodni oraz obudowę śmietnika, dojazdy, miejsca postojowe, dojścia oraz ogrodzenia wraz z zagospodarowaniem terenów przyległych.

O taką inwestycję zabiegali przede wszystkim członkowie świdnickiego oddziału Towarzystwa Opieka nad Zwierzętami. Przypomnijmy, że za budową schroniska dla zwierząt głosowali również mieszkańcy Świdnicy w II edycji budżetu obywatelskiego. Projekt, na który przeznaczono 600 tysięcy złotych, zajął III miejsce. Jednak, jak się potem okazało, ta kwota byłaby niewystarczająca i miejscy radni na wniosek prezydenta postanowili dołożyć do inwestycji 350 tysięcy złotych.  – Bardzo się cieszę, że Świdnica w końcu doczeka się schroniska. Od początku kibicowałam tej inwestycji i głosowałam na nią w budżecie partycypacyjnym. Kocham zwierzęta i chciałabym zostać wolontariuszką w takim miejscu – przyznaje Marlena, mieszkanka Świdnicy.

tekst Beata Figurna-Garbiec, foto archiwum redakcji

*Artykuł ukazał się w 50. numerze „Wiadomości Świdnickich” z 14 grudnia 2015 r.

1 thought on “Schronisko dla zwierząt w przyszłym roku

  1. Bardzo dobra decyzja,gdy tylko zamieszkają tam pierwsze zwierzęta będę wspierał materialnie i nie tylko, to schronisko!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *