Sami posprzątali Bystrzycę (FOTO)

foto 14

foto 14Nie mogli już dłużej patrzeć na zaśmiecone zakątki Świdnicy, po raz kolejny wzięli sprawy w swoje ręce i tym razem postanowili własnoręcznie posprzątać brzegi rzeki Bystrzycy. Blisko 50-osobowa grupa świdniczan zapełniła śmieciami ponad 100 worków. Uprzątnięte zostały tereny od mostu żelaznego przy ul. Wrocławskiej po most znajdujący się na Kraszowicach.

Nie mogli już dłużej patrzeć na zaśmiecone zakątki Świdnicy, po raz kolejny wzięli sprawy w swoje ręce i tym razem postanowili własnoręcznie posprzątać brzegi rzeki Bystrzycy. Blisko 50-osobowa grupa świdniczan zapełniła śmieciami ponad 100 worków. Uprzątnięte zostały tereny od mostu żelaznego przy ul. Wrocławskiej po most znajdujący się na Kraszowicach.

foto 14

Akcja obywatelska odbyła się w sobotę, 11 kwietnia. Wzięli w niej udział okoliczni mieszkańcy, świdniccy radni, przedstawiciele organizacji pozarządowych, a nawet władze miasta.

Zbiórka odbyła się w dwóch miejscach: przy ul. Śląskiej i przy ul. Wrocławskiej. Uczestnicy spotkali się po środku drogi i oczyścili brzegi rzeki z zalegających na nich butelek, plastików, puszek, reklamówek foliowych, a nawet butów czy kawałków tkanin. Społeczników wsparł Urząd Miejski i zapewnił grabie, kontenery, rękawice oraz worki, które na zakończenie wypełnione śmieciami odebrał ZOM.

Wolontariusze spisali się na medal. Bystrzyca już dawno nie była tak czysta! Należą im się za to wielkie brawa! Na koniec akcji odbyło się integralne ognisko.

To już druga taka akcja o nazwie „Sprzątamy Nasze Miasto”, której pomysłodawcą i koordynatorem jest świdniczanin Marek Miecznikiewicz. Przypomnijmy, w pierwszy dzień wiosny, 21 marca po raz pierwszy sprzątano tyły ulicy Wrocławskiej. Zebrano wtedy 80 worków śmieci. – W ten sposób organizatorzy chcą zwrócić uwagę mieszkańców miasta na to, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za przestrzeń wokół nas. Marek Miecznikiewicz chciałby, aby mieszkańcy przy tej okazji wychodzili z domu, spotykali się i rozmawiali ze sobą – tłumaczy ideę Maria Zięba. – To spontaniczna akcja mająca na celu, w atmosferze przyjaźni i zabawy, zadbanie o czystość Świdnicy oraz jej okolic.

Ale to nie koniec. Społecznicy nie poprzestają jednak na tych dwóch akcjach i już dzisiaj zapowiadają zorganizowanie kolejnych porządków w zaśmieconych zakątkach Świdnicy.

(BFG), fot. Wiktor Bąkiewicz

{fcomment}

{gallery}galerie/150411rzeka{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *