Są razem od 20 lat!

To najdłużej działający klub w gminie Świdnica! Klub Seniora z Bystrzycy Górnej ma już 20 lat. Z tej okazji zorganizowano huczną uroczystość. Były wspomnienia, wspólna biesiada, tańce i życzenia przynajmniej kolejnych 20 lat działalności!

Klub-Seniora 1

20 lat minęło

Pod koniec czerwca wspólnie z przyjaciółmi z Niemiec i zaproszonymi gośćmi seniorzy świętowali 20-lecie swojej działalności. Było to wydarzenie szczególne.

Rozpoczynając swoją działalność dwadzieścia lat temu, chyba nikt nie spodziewał się, że Klub Seniora okaże się tak wspaniałą inicjatywą. Dzięki osobom zaangażowanym w działalność Klubu, udało nam się z sukcesem zintegrować społeczeństwo, zaprzyjaźnić się, wykorzystać największe pokłady pozytywnej energii do działania i wspólnie stworzyć ciekawe inicjatywy – mówi Stanisław Kraiński, prezes Klubu Seniora w Bystrzycy Górnej.

Jubileusz oprócz wspaniałej uroczystości, to także okazja do wspomnień. – Mamy ich bardzo dużo, a niezwykłe wspomnienia to najpiękniejsza rzecz, której nikt nam nie odbierze. Przez okres dwudziestu lat wiele się pozmieniało, kilka osób pożegnaliśmy, lecz na zawsze pozostaną w naszej pamięci i sercach. Obiecuję, że nie braknie nam pomysłów na nowe inicjatywy oraz że z zapałem i chęcią będziemy pisać nowe kolejne karty historii naszego Klubu – dodał prezes.

Jak to się zaczęło?

Przy Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji działają 4 kluby seniora. Jednak najdłuższym stażem może pochwalić się właśnie Klub Seniora z Bystrzycy Górnej. Powstał on 12 kwietnia 1996 roku. W związku z likwidacją zakładu „Bystrzycki Metal-Plast” oraz przechodzeniem wielu osób na emerytury powstała społeczna inicjatywa stworzenia klubu seniora, który skupi wszystkich chętnych emerytów i rencistów z terenu Gminy Świdnica.

Czym obecnie jest Klub Seniora w Bystrzycy Górnej?

Klub zrzesza 42 członków z 4 miejscowości: Bystrzyca Górna, Burkatów, Lubachów i Świdnica. Jego siedzibą jest świetlica w Bystrzycy Górnej (dawniej Wiejski Dom Kultury). Spotkania odbywają się dwa razy w miesiącu, głównie w środy. Współpracuje z dwoma klubami seniora z terenu Gminy Świdnica z Pszenna i Lutomi oraz utrzymuje kontakt z bratnim Klubem Emerytów i Rencistów z Niemiec. Organizuje różnego rodzaju przedsięwzięcia, inicjatywy, wydarzenia. Aktywnie działa na rzecz społeczności lokalnej wsi, gminy oraz regionu. Przy współpracy z GOKSiR i Urzędem Gminy Świdnica realizuje cele turystyczne (wyjazdy, integracja międzynarodowa, turystyka krajoznawcza)

Od 19 lat prowadzona jest kronika klubu.

Klub Seniora z Bystrzycy Górnej to miejsce wypełnione ludźmi z ogromną wiedzą i życiowym doświadczeniem płynącym z wieku. Podejmowane przez Was działania służą realizacji szczytnych celów, które integrują seniorów, rozbudzają zainteresowania, upowszechniają zdrowy styl życia oraz zaspokajają potrzeby społeczno-kulturalne.

Swoją postawą pokazujecie Państwo, że senior to człowiek nie tylko mądry i dający świetny przykład młodszym pokoleniom, ale także pogodny i szczęśliwy. Seniorzy stanowią w Gminie Świdnica bardzo ważną grupę lokalnej społeczności. Z okazji 20-lecia działalności Klubu Seniora życzę, aby pogoda ducha i energia nigdy Państwa nie opuszczała, a codzienne życie pozwalało z optymizmem patrzeć na każdy nowy dzień. Cieszę się, że od kilkunastu lat współpracujecie z Klubem Seniora z Niemiec i ta wymiana jest „żywa”. Czujcie się tutaj jak u siebie w domu – mówiła podczas uroczystości wójt Teresa Mazurek.

Rozwój życia kulturalnego, rozwój życia oświatowego, rozwój życia towarzyskiego, rozwój życia rekreacyjnego, integracja środowiska, poprawa świadomości prozdrowotnej ludzi w podeszłym wieku – to główne cele i zadania skierowane do osób starszych na terenie gminy Świdnica.

***

Pierwszy Zarząd Klubu Seniora tworzyli:

Prezes – Adela Somala
Zastępca – Stanisław Bętkowski
Sekretarz – Stanisław Kraiński
Skarbnik – Maria Mika
Skarbnik II – Józefa Przeniosło
Pozostali członkowie:
Teresa Kraińska, Maria Łyczek, Halina Popowicz, Lida Czapska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *