Ruszają „Przenikania”

Nagroda

NagrodaW sobotę, 17 stycznia rozpoczyna się nowy cykl spotkań „Przenikania”, na które zaprasza Świdnicki Klub Filmowy. Złożą się na niego filmy wyprodukowane w ostatnich latach, które zdobyły prestiżowe wyróżnienia na festiwalach międzynarodowych, m.in. na Festiwalu Nowe Horyzonty.

W sobotę, 17 stycznia rozpoczyna się nowy cykl spotkań „Przenikania”, na które zaprasza Świdnicki Klub Filmowy. Złożą się na niego filmy wyprodukowane w ostatnich latach, które zdobyły prestiżowe wyróżnienia na festiwalach międzynarodowych, m.in. na Festiwalu Nowe Horyzonty.

Nagroda

„Przenikania” to blok filmów poświęcony wielokulturowości w kinematografii. – Zostaną w nim postawione pytania o kulturową tożsamość, relację między jednostką a zbiorowością w jej różnych wymiarach – takich, które wyznaczają harmonijną koegzystencję, ale też tych, które prowokują ostre konflikty. Wybrane filmy ukazują wielokulturowość z perspektywy indywidualnych wyborów i przeżyć bohaterów, ujętych w obrazy filmowe – wyjaśnia Piotr Bentkiewicz.

Całość została podzielona na dwa główne wątki tematyczne. Pierwszy nakreśli konflikty, rozwijające się na styku kultur, przedstawione jednak w sposób oryginalny, wykorzystujący konwencję komedii czy animację. Drugi poruszy problem odmienności indywidualnych wyborów emocjonalnych w konfrontacji z kulturą tradycyjną – społecznością ortodoksyjnych Żydów oraz tradycją prawosławia.

Na zakończenie zostanie przedstawiony obraz nasycony specyficznym humorem wplecionym w wizję niemalże surrealistyczną. 

W najbliższą sobotę, siedemnastego stycznia, będzie można zobaczyć „Nagrodę” meksykańskiej reżyserki Pauli Markovitch, historię autobiograficzną, zrealizowaną w koprodukcji francusko-€“ meksykańsko-niemiecko-polskiej. Akcja filmu to seria retrospekcji głównej bohaterki, sięgających okresu dzieciństwa, które przypadło na czas brutalnej dyktatury faszystowskiej w Argentynie. Markovitch, debiutująca tym razem w filmie pełnometrażowym, łączy niejako protest przeciwko brutalizacji stosunków społecznych z indywidualnym dramatem jednostki, wyrażonym z perspektywy dziecięcej wrażliwości. Buduje tym samym opowieść emocjonalną, ale też refleksyjną, nasyconą specyficzną poetyką, uwypukloną w sugestywnych, malarskich ujęciach kamery Wojciecha Staronia.

„Nagroda” to film doceniony na międzynarodowych festiwalach filmowych min. za szczególne walory estetyczne obrazu – scenografię i zdjęcia. Zdobył statuetkę Srebrnego Niedźwiedzia oraz Grand Prix Festiwalu Nowe Horyzonty w roku 2011.

Projekcję filmów poprzedzi krótka prelekcja. Organizatorzy liczą również na zawiązanie swobodnej rozmowy dotyczącej filmu. Najbliższe spotkanie już 17 stycznia o godz. 17.00 w Sali Cysterskiej MBP przy ul. Franciszkańskiej 18. Wstęp wolny.

Na „Przenikania” zapraszają: Świdnicki Klub Filmowy, MBP im. C.K. Norwida w Świdnicy oraz Zero Punkt Kolektyw.

Medialnie imprezę wspierają m.in. „Wiadomości Świdnickie”. 

Program:

17 stycznia „Nagroda”  reż. Paula Markovitch, Francja, Meksyk, Niemcy, Polska 2011

31 stycznia  „Dokąd teraz” reż. Nadine Labaki, Francja, Włocchy, Liban 2011

14 lutego „Oczy szeroko otwarte” reż. Haim Tabakman, Francja, Niemcy, Izrael  2009

28 lutego „Za wzgórzami” reż. Cristian Mungiu,  Francja, Rumunia, Belgia 2012

7 marca   „Niebiańskie żony Łąkowych Maryjczyków”  reż. Aleksej Fedorczenko, Rosja 2012

427x604-images-plakat przenikania

opr. (BFG), foto kadr z filmu „Nagroda”, mat. prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *